Waterschap Scheldestromen haalt drie" bussluis Hulsterseweg Axel weg rioolgemalen I 20 ZEEUWS-VLAANDEREN WEDEROPBOUW Herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw tijdens bijeenkomst in Ledeltheater. rp High Tea De Schure voor zwerfkatten Theeschenkerij De Schure in het Slijkstraatje in Groe- de houdt zaterdag weer een high tea. Die begint om 15.00 uur en duurt tot plus minus 20.00 uur. De kosten bedragen 17,50 euro per per soon. De opbrengst is be stemd voor de stichting Zwerfkatten. Reserveren via 06-51153653- Femke de Koning haalt mastergraad De voormalige Terneuzense Femke de Koning, nu woon achtig in Leiden, haalde haar mastertitel Culturele Antropologie en Ontwikke- lingssociologie aan de facul teit Sociale Wetenschappen van de Universiteit Leiden. Twee jaar geleden haalde ze al haar bachelor Talen en Culturen van Japan. Drie koren te horen in PKN-kerk Hoek Het koor Cantate Deo heeft vrijdag twee gastkoren uitge nodigd voor een koren avond in de PKN-kerk in de Langestraat. Crescendo uit Kruiningen en Terra Sancta uit Lamswaarde nemen deel aan de zangavond, die om 19.30 uur begint. Twee orga nisten begeleiden een aantal liederen. Toegang vijf euro (consumptie inbegrepen). Seniorenmodeshow te zien in De Veste Seniorenmodezaak Ma Co geeft morgen vanaf 14.00 uur een modeshow in het dienstencentrum De Veste. Bewoners van De Veste en andere belangstellenden kunnen, onder het motto 'de najaarscollectie komt naar je toe', de nieuwste mo detrends voor ouderen zien. Tussen 13.00 en 16.00 uur is de nieuwe kleding te koop. Leer een digitaal fotoboek maken Bijna iedereen maakt digita le (vakantie)foto's. Maar bui ten de computer zijn die kiekjes zelden te zien. In de Terneuzense bibliotheek is vanavond vanaf 19.30 uur te leren hoe een mooi album van de digitale foto's kan worden gemaakt Voor 15.50 euro (inclusief reader en kof fie of thee) worden alle ge heimen ontsluierd. Executieverkoop Belastingdienst Alle vier herinnerden ze zich het noodlottige bombardement in het najaar van 1944 en vooral dat van 11 oktober op hun eigen ma nier. Zoals vele anderen waren ze via een bevriende boer nabij Oost burg en het Rode Kruisdorp Groe- de in Oost Zeeuws-Vlaanderen beland. De vrijdag van het Eenhoornfesti val stond in het teken van de we deropbouw. Toch werd er door de vier uitgenodigde rasechte nes tors van Oostburg vooral verteld over het bombardement en de ge volgen ervan. „Aan eten was geen gebrek", aldus van Pamelen. „Er waren vrijwel dagelijks noodslach- tingen en ook tarwe voor het bak ken van brood was er voldoende." Eind jaren veertig kwamen de be woners terug naar Oostburg. „Was u blij", vroeg presentator Jan van Damme, journalist van de PZC. „Nee," reageerde de Millia- no. „Ik voelde wel opluchting dat het voorbij was, maar Oostburg lag plat." Bakker Willem Ris- seeuw vertelde dat hij in 1949 een nieuw onderkomen bouwde. „Aan het begin van de Zuidzands- testraat. Kort erna begon de bouw van het gemeentehuis. Er werd ge heid en bij mij en buurman slager Versprille scheurden de muren. Er was geen vergoeding want we konden het niet bewijzen. Men vroeg om foto's. Maar wie maakte er toen opnames?" Het pand van kapper Carpentier aan de voormalige Markt werd wel opgeknapt. „Mijn vader kon een lift krijgen van een wagen van de meelfabriek in Sas van Gent en kwam naar Oostburg om naar ons huis te kijken. Vreemd genoeg was er hier een rij huizen blijven staan, alleen was er op alle een zwart kruis geschilderd. 'Die gaan ze afbreken' wist buurman bakker David Contant. Mijn vader en de buurman besloten om die kruisen er af te schuren. Dus ble ven deze panden gespaard en heb ben we nu een Eenhoornplant soen. Dat was er anders niet ge weest." Wel werd tijdens de wederop bouw de Markt verplaatst en het stratenplan aangepast. „Het moest ook wel", aldus Guust en Roger. „De straat was in de bocht bij hotel De Eenhoorn zo smal dat er regelmatig fietsen die aan de kant van de weg stonden door de tram geraakt en meegesleept werden. Daar zijn heel wat fiet sen gesneuveld." Wie ook bij de wederopbouw van Oostburg was betrokken van ar chitect Bob Rozenkranz (90). Hij tekende onder meer het Ledel theater, een groot aantal winkels in de Burchtstraat en de Mariahoe- ve naast particuliere woningen. „Ik ben er nog best rots op", ver- Stemmen die tot tevredenheid, dan verdwijnt de bussluis voor goed. De sluis met keerlus werd in februari 2002 ter hoogte van de Tweede Verkorting aangebracht om het doorgaand verkeer op de weg tussen Axel en Hulst te ont moedigen. Het leidde in combina tie met andere infrastructurele maatregelen in het kader van het verkeersveiligheidsproject De Ruit tot een flinke afname van het verkeer. Omwonenden en weggebruikers ondervinden, vol gens het waterschap, echter hin der van de bussluis. Daarom wordt hij nu voor een jaar wegge haald. Maar eerst, zo was met bewoners en andere belanghebbenden afge sproken, dienden snelheidsrem- mende maatregelen op de Hulster seweg te worden getroffen. In maart van dit jaar bracht het wa terschap wegversmallingen aan bij de bebouwingsconcentraties. Uit peilingen is gebleken dat die maatregelen effect hebben op het aantal voertuigen en de snelhe den. Het aantal is gedaald van 752 naar 590 voertuigen per etmaal. En 90 procent van de bestuurders rijdt niet harder dan 71 kilometer per uur. Dat was eerder 88 kilome ter per uur. Het weghalen van de sluis begint woensdag en wordt vrijdag afge rond. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden wordt de Hul sterseweg afgesloten voor alle ver keer behalve bestemmingsver keer, fietsers en hulpdiensten. IJZENDIJKE - Waterschap Schelde stromen is begonnen met de reno vatie van het rioolgemaal Bier vliet (Achterweg). Direct daarna worden ook de gemalen in Hoofd plaat (Havenstraat) en IJzendijke (Middenweg) onderhanden geno men. De drie gemalen werden ge bouwd in 1989 en zijn aan ver nieuwing toe. Verloopt alles vol gens plan dan zijn de werkzaam heden begin november afgerond. Het werk aan de elektrotechni sche installaties wordt uitgevoerd door Pro Industrial Automation bv uit Tholen en aannemenings- bedrijf Leenhouts uit Oostburg doet het bouwkundige werk. CROEDE TERNEUZEN HOEK TERNEUZEN TERNEUZEN Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Zie tevens www.domeinenrz.nl 'Ik kwam terug, en Oostburg lag plat' door Wilma Valk OOSTBURC - De herinneringen en emoties van fotograaf Oscar de Mil- liano, winkelier Frans Brevet, kap per Cuust Carpentier en boekhou der Roger van Pamelen kwamen in grote lijnen overeen tijdens een avond over wederopbouw in het Le deltheater, dat plaatsvond tijdens het Eenhoornfestival in het stadje. Het gemeentehuis in Oostburg: een typisch voorbeeld van wederopbouw architectuur. foto's Mark Neelemans I Architect Bob Rozenkranz. door Wout Bareman AXEL - De bussluis op de Hulsterse weg bij Axel verdwijnt. H4A Bouw&lnfra haalt de sluis later de ze week weg. Dat gebeurt in op dracht van waterschap Scheldestro men. Het komende jaar wordt het aantal passerende voertuigen ge teld en worden snelheidscontroles uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56