haalt uit onderzoek Berenschot Droevig einde Vogels houden in huis kan levensgevaarlijk zijn i ZEELAND 19 commentaar Zeeuwse stages in de race voor Gouden Prokkel I I I I I cessen. De bedrijfscultuur bij Emergis typeren de onderzoekers als 'politiek gedrag, waardoor de zakelijkheid uit het blikveld ver dwijnt'. Mentjox heeft volgens Be renschot nog voldoende draag vlak en kan aanblijven. Dat is be ter voor de continuïteit binnen Emergis, vindt ook Van Leersum. „Er moet wel iets gebeuren. Ik hoop dat mijn vertrek bijdraagt aan het normaliseren van de ver houdingen." Afgesproken is, al dus Van Leersum, dat geen mede delingen worden gedaan over de inhoud van de vertrekregeling. Emergis zit volop in een bezuini gingsoperatie. E-Health biedt online behandel programma's voor cliënten. De raad van bestuur koos aanvanke lijk zonder advies en goedkeuring van de OR voor het aanbod van ex-fusiepartner Parnassia, terwijl er ook andere aanbieders op die markt waren. Onder juridische druk van de OR werd dat contract verscheurd. En dat lokte weer een tegenreactie van de bestuurders uit. De dichte deur die Van Leer sum sinds juli aantrof bij Van Goch en zijn secondant Mario Ha genaars was volgens hen weder zijds. „Wij hadden het gevoel dat over een aantal belangrijke dos siers niet meer viel te praten." Van Goch zegt zeker te weten dat de vertrouwensbreuk niet alleen de OR en cliëntenraad gold. „Wij hoorden ook van de werkvloer heel concreet dat het vertrouwen in deze raad van bestuur zoek was. Onze bestuurder is een heel gedreven man, maar hij verloor de saamhorigheid uit het oog. Daar is echt iets op stuk gegaan.". Hagenaars: „Wij voelen ons daar in bevestigd door de uitkomst van dit onderzoek." De kwalitiet van de zorg bij Emergis heeft volgens OR en bestuur niet geleden on der het interne conflict. De doorstart van Thermphos is van de baan. Zo komt er een eind aan de dap pere pogingen om werk in het Sloegebied te behouden. De be langen van de betrokken par tijen zijn niet te verenigen. Nie mand wil de molensteen aan saneringskosten van het ver vuilde terrein om de hals. Van de overnamekandidaat mag niet worden verwacht dat die het volledige risico - ge schat op zo'n honderd miljoen - op zich neemt. Evenmin is het redelijk dat de overheid of het havenbedrijf dit doen en dat de belastingbetaler dan mo gelijk direct of indirect de klos is. Hier wreekt zich dat nooit geld opzij is gezet voor de onvermij delijke sanering. Voor de kern centrale wordt dit bijvoorbeeld wél gedaan. Het is goed dat de Tweede Kamer en minister Henk Kamp nu nadenken over een waarborgfonds voor dit soort gevallen. Voor de werkge legenheid in Zeeland komt dit echter jammerlijk te laat. GOES - LFB Zeeland, de belangen vereniging voor mensen met een verstandelijke beperking, is geno mineerd voor de Gouden Mensen rechten Prokkel. Een prokkel is een ontmoeting tussen mensen met en zonder ver standelijke handicap. De vier kernleden van LFB Zeeland regel den zelf hun eigen stageplaatsen. Ze voerden gesprekken met de burgemeester van Middelburg, ze waren in de Tweede Kamer en bij de stichting Lezen en Schrijven en bij MEE Zeeland. De gouden prokkel wordt vrijdag uitgereikt door staatssecretaris Van Rijn in Den Haag. Volgens Holst zou niemand meer vogels in huis moeten halen. Ook de handel in tropische dieren moet aan banden worden gelegd. Holst: „Stop de aanvoer van die vogels. Als je tropische vogels wilt zien, ga dan naar Zuid-Amerika of naar een dierentuin. Maar haal ze niet in huis." Tropische vogels kunnen een kan kerverwekkende bacterie met zich meedragen. Het is een vorm van papegajienziekte, die zich in de loop der jaren heeft aangepast aan de mens. Een eigenaar kan ge beten of gepikt worden door een besmette vogel, maar iemand kan ook ziek worden door het inade men van het stof dat de vogels ver spreiden. De klachten kunnen be ginnen met griep of een longont steking, maar op de langere ter mijn worden de ziektes toch se rieuzer en ernstiger. Holst: „Je moet denken aan kanker, maar ook aan chronische ziekten, zoals hart- en vaatziekten, hersenvlies ontsteking of zelfs Alzheimer." De Middelburger trekt zijn conclu sies na jarenlang onderzoek. Het begon allemaal toen Holst in de ja ren zeventig een 18-jarige patiën te aan huis onderzocht in Den Haag. De patiënte had last van een zware longontsteking. De oor zaak van de longontsteking bleek de parkiet te zijn, die de vrouw op haar kamer hield. Het verbaas de hem dat er vaker vogelhouders met klachten aan de luchtwegen zijn praktijk bezochten. „Van de eerste tien longkankerpatiënten die ik tegenkwam, hadden er zes thuis vogels. Het kan dus al begin nen met één enkele parkiet." De huisarts deed tien jaar lang praktijkonderzoek en hield sa men met andere huisartsen en ziekenhuizen in de regio Den Haag alle nieuwe gevallen van longkanker bij. Hij zag een sterk verband tussen longkankerpatiën ten en het houden en kweken van tropische vogels. Holst: „Er was nog nooit eerder onderzoek naar gedaan." Het onderzoek werd gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde en verscheen ook in het vooraanstaande British Medical Journal. Volgens Holst lopen vogelkwe kers het meeste risico. „Zij heb ben dagelijks met vogels te ma ken. Mensen hebben buiten soms een volière, maar hebben dan ook nog een kooitje binnen voor zieke vogels." Mensen die roken of een vitamine C-gebrek hebben en ook vogels houden, zijn vatbaar der voor deze bacterie. Er moet veel meer naar preventie gekeken worden, meent Holst. Voorkomen is immers beter dan genezen. Daarom schreef hij Tropi sche Vogels. Het gaat mij niet om het verkopen van boeken, maar dit boek stelt mij in staat om deze praktijkervaringen verder te ver spreiden." Z I DINSDAG 24 SEPTEMBER 2013 13 maart De OR wil dat het bestuur Raad van bestuur gaat zoeken naar 'flexibele trekt fusieplan samenwerkingsvormen' in wegens het en gaat praten met de ontbreken van inspectie over wat die nu draagvlak. precies als zwakke punten Ivan Emergis ziet. Emergis staat voor een moeilijk jaar met ontslagen, reorganisatie en inkrimping van het aantal 'bedden'met een derde. 13 augustus. Ook de cliëntenraad zegt het vertrouwen in de raad van bestuur op. Behalve het fusiedebacle, speelt ook onvrede over de aanbieder van E-Health (behandeling via internet in combinatie met gesprekken). De cliëntenraad beticht bestuursvoorzitter Van Leersum ervan een bepaalde aanbieder erdoor te drukken. De SP stelt 17 vragen aan minister Schippers over de vertrouwens breuk. De minister wil cliëntenraden het recht geven bestuurders te ontslaan (via de rechter). 26 augustus. De raad van toezicht vraagt adviesbureau Berenschot onderzoek te doen naar de verhoudingen binnen Emergis. Het rapport wordt 23 september besproken binnen Emergis. Verzet tegen de fusie groeit. Protestacties van tegenstanders bij het hoofdgebouw van Emergis in Kloetinge, waar raden van bestuur en toezicht praten over de fusieplannen. november december I 2013 augustus De inspectie voor de gezondheidszorg constateert dat de zorg van Emergis op bepaalde onderdelen onder het landelijk gemiddelde ligt. 12 augustus. De OR zegt het vertrouwen in de raad van bestuur op. Met name de gang van zaken rond de fusiepoging met Parnassia waren aanleiding tot de vertrouwensbreuk. De OR heeft grote moeite met bestuursvoorzitter Van Leersum die zich volgens de raad 'vooral laat leiden door intuïtie'. De OR ziet telkens weer te weinig onderbouwing van beslissingen van de raad van bestuur. Bovendien zou Van Leersum voormalig beoogd fusiepartner Parnassia via de achterdeur alsnog binnen willen loodsen als samenwerkings partner. De OR wil de zaak aankaarten bij de raad van toezicht. september 23 september. Na aanhoudende kritiek stapt Van Leersum op per 1 oktober. infographic Rolant Quist uitweg conflict SS I Na tien jaar komt er een eind aan de bestuursperiode van Leen van Leersum bij Emergis. luchtfoto Peter Buteijn KLOETINCE - „De dingen die Leen Van Leersum heeft gedaan in het E-Health dossier, lagen voor ons ge woon heel erg moeilijk", legt voor zitter Wim van Goch van de onder nemingsraad nog maar eens uit waarom ze het interne condict zo hoog hebben laten oplopen. door Merlijn van Dierendonck Middelburg - Het binnenshuis hou den van vogels kan levensgevaarlijk zijn. Huisarts Peter Holst uit Mid delburg waarschuwt hiervoor in zijn onlangs verschenen boek. Dr Peter Holst: Tropische Vogels; Hoe gekooide vogels besmettelijke ziek ten, longkanker, sarcoom en maligne bij de mens veroorzaken. Uitgeverij Brave New Books. ISBN: 9789402106947

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55