Over drijven 'Nieuw Thermphos was technologisch mogelijk' Nog lang geen duidelijkheid over de vraag wie de vervuiling betaalt 18 ZEELAND Gedwongen vertrek Leen van Leersum per 1 oktober biedt ruimte voor 'normalisatie verhoudingen'. dinsdag Wie ooit een hond opvoedde weet dat dit tijd en ge duld vraagt. In middels is de jonge hond 9 maanden. Vanzelfsprekend is zij al niet meer weg te denken uit deze roedel. Het idee dat ik het opvoeden wel even zou doen, heb ik inmiddels laten va ren. In die zin is het vergelijk baar met kinderen, de eerste zal je nooit voorbereiden op de verrassingen waarvoor je met de tweede of de derde gesteld wordt. Het beest bruist van in telligentie en ongetemde ener gie en daarom pieker ik me suf hoe ik haar bezig kan houden. Een proefles schapendrijven leek me wel wat. Onlangs was ik nog bij een demonstratie: ge weldig! Beetje wandelen in de wei, beetje fluiten, beetje met een mooie herdersstaf wappe ren, dat soort werk. Dus op een mooie herfstochtend stond ik voor een lege wei waar de in structeur op mij wachtte met zijn hond. Ik kreeg een lijn van 15 meter en moest die aan hond d'r halsband vastmaken. Dat was één van de meer eenvoudi ge handelingen. De instructeur stuurde zijn hond om de scha pen en verwachtingsvol wacht ten hond en ik af wat er ging ge beuren. Ik dacht een schaap of vier, vijf, maar nee een kudde van 20 kwam aangestormd. Nu zal er wel iets van de wolfin mijn hond present zijn, maar in mij is toch ook nog een stukje stadmens present. Ik denk, wat veel en ze zullen toch wel stop pen? Dat deden ze. Wat ik me niet gerealiseerd had: als de hond zo vliegensvlug rond de kudde rent, links, rechts (wat was wat ook al weer?), zoiets eerst geoefend moet worden aan de lijn met de baas. Na drie sprintrondjes om de kudde hing ik hijgend met de handen op de knieën. Terwijl ik achter mijn adem bezig was de halfin de knoop geraakte 15 meter lijn te ontwarren en de hond onder appel te houden, doemde er plots een stampvoetend schaap vlak voor me op. 'Doet ie an ders nooit", was het verhaal. Ik struikelde net niet over de lijn en had drie dagen daarna nog spierpijn. De conclusie was, de hond heeft aanleg. Of dat voor de baas ook zo is kan worden betwijfeld. „Ik had wel gedacht dat het moei lijk was, maar de wil was er", zegt De Ruiter. Hij is maandagmorgen gebeld door Heinz Grossmann van de Kalogeogroep met de me dedeling dat het toch niet lukte. „Ik denk dat ik net zo teleurge steld ben als de mensen die er nu nog werken." Dat zijn er nog ongeveer tachtig, zegt Liliane Schoone van FNV Bondgenoten. „Het zijn mensen die zorgen dat de verplichtingen naar de dochters die inmiddels zijn verkocht worden nageleefd. En de brandweer natuurlijk. Die zorgt voor de veiligheid op het ter rein. Voor hen is het een grote te genslag dat het niet is gelukt om door te gaan." Technologisch kan het, denkt De Ruiter. „Het is denk ik met name mislukt omdat niemand het risi co van falen voor zijn rekening wilde nemen, de kosten van het opruimen van het terrein inder daad. Als de doorstart zou misluk ken, heb je natuurlijk geen boedel meer en het bedrijf had dat geld niet." „Zeeland .Seaports heeft straks een mooi schoon lapje grond", zegt Schoone. „Het havenbedrijf heeft een ander belang dan het be- CRISIS BINNEN EMERGIS drijf. Daar kijken ze er op een an dere manier naar. De werkgele genheid is minder belangrijk. Die willen die grond saneren zonder dat het te veel geld kost." Het nieuwe Thermphos had. 'enorm veel potentie', zegt Schoone. „Het was ook iets unieks. En zo'n bedrijf biedt ook een breder perspectief. Dat gaat verder dan alleen de werkgelegen heid voor direct betrokkenen. Het gaat om opleidingen, om stage plaatsen. Om het feit dat je jonge ren in de regio een uitdaging kunt bieden." Volgens Schoone is er van alles ge probeerd om de doorstart te laten slagen, ook bijvoorbeeld door het ministerie van Economische Za ken. „Je kunt je altijd afvragen of er genoeg tijd geweest is, maar er is zeker support geweest en geen tegenwerking. Men heeft het be drijf de tijd gegeven." Het transport- en overslagbedrijf Boot en Buteijn heeft inmiddels bekendgemaakt dat het stopt met het wegtransport. De firma was daar ruim 65 jaar actief in. In een verklaring op de website wijst het bedrijf het faillissement van Thermphos als één van de oorza ken aan, net als de malaise in de bouw en de scherpe concurrentie op prijs. I I I I T T I KLOETINGE - Had de raad van toe zicht hem niet gevraagd terug te treden als bestuursvoorzitter van Emergis, dan was hij gewoon aan gebleven. Leen van Leersum (60) blijft overtuigd van zijn eigen aan pak en filosofie. „Ik krijg te weinig vrijheid en ruimte om mijn functie goed uit te oefenen. Het onderzoek van Be renschot wijst kennelijk uit dat de verhoudingen niet op een an dere manier kunnen worden her steld. Als dat zo is, respecteer ik het verzoek van de raad van toe zicht en maak ik plaats. Min of meer gedwongen dus ja, omdat ik 'echt vind dat het voor Emergis niet goed is om terug te treden." Van Leersum is sinds begin juli niet meer 'on speaking terms' met de ondernemingsraad. Die liet in de nasleep van de afgekets te fusie met de Parnassia Bavo Groep openlijk weten dat het ver trouwen in de raad van bestuur was geschaad en zegde dat uitein delijk formeel ook op, omdat ze zich niet serieus genomen voelde. „Wat ik erg betreur is dat de OR vanaf dat moment ieder gesprek om weer tot elkaar te komen, uit de weg is gegaan", reageert Van Leersum voor het eerst op het in terne conflict. „Ik heb het meerde re keren geprobeerd, maar vond steeds de deur dicht. Blijkbaar was het vertrouwen toen al zoda nig beschadigd dat er geen weg te rug meer was." Ondanks dat hem een 'eigenge reid en solistisch optreden' wordt verweten, hecht Van Leersum er aan te benadrukken dat 'de raad van bestuur nog nooit een belang rijk besluit heeft genomen met een negatief advies van de OR noch van de cliëntenraad'. Toch lieten Van Leersum en zijn rech terhand (het enige andere be stuurslid) Rick Mentjox een oppo nentverklaring uitgaan over de OR en zetten de verhoudingen op scherp. „Dat was omdat wij de OR ook zo ervaren wanneer er be langrijke beslissingen moeten worden genomen. Vanaf dat mo ment hebben we elkaar niet meer gesproken en ging alles schrifte lijk. De OR-voorzitter zit hier een paar deuren verder op de gang. Dus als je elkaar dan tegenkomt, voelt dat best ongemakkelijk. Al thans, zo heb ik het ervaren." Adviesbureau Berenschot lichtte op verzoek van de raad van toe zicht de verhoudingen door tus sen het bestuur en de medezeg genschapsorganen binnen Emer gis. De hoofdconclusie is dat 'een aantal beslissingen ten minste on handig en formeel niet correct is geweest. OR en cliëntenraad zijn in bepaalde dossiers 'te laat en on voldoende betrokken bij de be sluitvorming'. Beide bestuursle den zijn er derhalve niet in ge slaagd draagvlak te creëren voor een aantal ingrijpende beslissin gen, aldus Berenschot. Het bu- reau^ignaleert een slechte balans tussen formele en informele pro- De schuldeisers van het failliete bedrijf en de overheden verschil len daarover van mening. De pro vincie en havenbedrijf Zeeland Seaports willen dat de sanering wordt betaald uit de opbrengst van de boedel. En dat die kosten eerst worden betaald, voordat de rest van de schulden worden afge lost. De schuldeisers willen zo veel mogelijk van dat geld terug zien. De twistende partijen hebben de Hoge Raad om een oordeel in het conflict gevraagd. „Normaal kan een dergelijk proces jaren duren", zegt curator F-olkert Hiemstra. „Door een prejudiciële vraag te stellen aan de Hoge Raad versnel len we dat proces. Hoe lang dat duurt, is moeilijk te zeggen. Dat kan ook nog wel maanden zijn. Maar deze week hebben we nog overleg met alle partijen." De curatoren betreuren het dat een doorstart niet mogelijk bleek, zegt Hiemstra. „Wij waren bereid om er geld bij te leggen, dat is hoogst ongebruikelijk, maar onze voorwaarde was dat de overname kandidaat eruit zou komen met Zeeland Seaports en de overhe den. Die hobbel konden ze blijk baar niet nemen. Als ik heel eer lijk ben, denk ik dat het nu ge daan is met Thermphos." Het fabrieksterrein is ernstig ver vuild, onder meer met licht radio actief materiaal uit de fosfaaterts die in de fabriek werd verwerkt. Naar schatting kost het honderd miljoen euro om de vervuiling te saneren. Zeeland Seaports is eige naar van de grond. Thermphos pachtte het terrein. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder VLISSINGEN-OOST - Het is diep triest dat het niet gelukt is om door te gaan met Thermphos, zegt oud-directeur Rob de Ruiter. Hij zag kansen voor een doorstart van de fosforfabriek. Een doorstart met een schonere techniek. Torenhoge kosten van sane ring vervuild terrein zijn de oorzaak van mislukken door start Thermphos. Aanloop naar de bestuurscrisis binnen Emergis. Directeur Ad van de Kreeke van stichting Het Klaverblad Zeeland zet vraagtekens bij de fusieplannen van Emergis. december Minister Schippers van Volksgezon- heid maakt zich ongerust over de fusieplannen en gaat met de twee instellingen praten. De cliëntenraad brengt negatief advies uit over de fusieplannen, omdat onduidelijk is welke gevolgen het heeft voor met name de Zeeuws- Vlaamse cliënten. februari De Tweede Kamer debatteert over de fusie. Groot deel van de medische staf van Emergis ziet fusie niet zitten. Emergis zoekt, op aanraden van de inspectie voor de gezondheidszorg, naar een samenwerkings partner. Parnassia Bavo Groep komt in beeld. Emergis zet in op fusie. 16 december. Raden van bestuur van Emergis en Parnassia maken het voornemen tot fusie officieel bekend. Een bedrijfseconoom analyseert op verzoek van de ondernemingsraad (OR) van Emergis het fusieplan. Hij vindt het onvoldoende onderbouwd. Bestuursvoorzitter Leen van Leersum vindt de onderbouwing wel goed. De OR wil betere argumenten horen. Klaverblad Zeeland adviseert negatief over het fusieplan. De organisatie heeft te weinig vertrouwen in de beoogde kwaliteitsverbeteringen en vindt dat de medezeggenschap niet voldoende gewaarborgd is. Emergis zoekt door Marcel Modde door Nadia Berkelder VLISSINGEN-OOST - Het kan nog maanden duren voordat duidelijk wordt wie opdraait voor de kosten van de schoonmaak van het terrein van fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54