Eind dit jaar sluit bloedbank Sanquin het afnamepunt voor plasma in Vlissingen. Alleen in Goes wordt nog plasma 'ge tapt'. Bloeddonoren blijven welkom in Vlissingen. 24 ZEELAND SANQUIN BLOEDBANK Zeeuws bloed bestaat niet En blauw bloed heb ik ook nog nooit gezien! Eigenlijk is het goed nieuws. Bloedbesparende technieken en procedures maken een op timaal gebruik van bloed en plasma mogelijk. De behoef te aan bloed en plasma daalt daardoor. Neem nu een heup operatie: vroeger was daarbij veel donor- bloed nodig, tegenwoordig wordt het eigen bloed opgevangen, gefilterd en teruggege ven. Een mooie ontwikkeling, maar wel een die bloedbank Sanquin noopte tot sluiting van een aantal afnamepunten. In totaal 26 klei ne locaties worden gesloten. Daarnaast stopt Sanquin met plasma-afname op loca ties waar maar weinig donoren komen. Zo als Vlissingen. De vierhonderd plasma donoren kregen vorige week een brief met uitleg. Ze kunnen voortaan naar Goes, of overstappen op 'volbloeddonaties'. Voorlo pig mogen ze er nog even over nadenken: op 31 december is de laatste afnamedag van plasma in Vlissingen. Elk jaar valt tien procent van de donoren af. Te oud, of om medische en andere redenen Kijk, die daar, wijst Sanquin-medewerk- ster Netty Koops. „Dat zijn plasmadono ren. En daar liggen bloeddonoren." Plasmadonoren en bloeddonoren, dat zijn twee verschillende dingen. Bloeddonoren geven elke keer een halve liter. Vrouwen maximaal drie, mannen maximaal vijf keer per jaar. Meestal is het met een kwartiertje gepiept. Op het eerste bed is net iemand klaar. Drie kwartier geleden is ze met een kopje koffie verwelkomd door gastvrouw Joke Eggink, nu kan ze weer naar huis. „Even rustig aan doen", zegt ze. „Ik heb een keer geprobeerd om direct te gaan spor ten, maar dan ontdek je toch al snel dat het niet zo goed gaat als normaal." Een bloeddonor staat per afname zo'n 10 procent van zijn bloed af. Het duurt vier tot zes weken voor het lichaam dat weer aangemaakt heeft. Gert Huisman, die ligt te wachten tot hij klaar is, heeft het er graag voor over. „Mijn vader heeft eens een operatie moeten ondergaan waarbij hij ont zettend veel bloed kreeg. Dat heeft me aan het denken gezet. Sindsdien geef ik bloed. Vandaag is mijn 74e keer." Als het zakje vol is, stopt de 'donorassisten te volbloedafname' het in de klimaatkast, waar de temperatuur tussen de 20 en 24 graden is. Later zal het bloed in een centri fuge gaan, die het in drie delen scheidt: ro de bloedcellen, plasma en bloedplaatjes. Bij het ronddraaien van het bloed zakken de zwaarste bestanddelen - de rode bloedcel len - naar beneden. Ze komen dicht opeen gepakt onder in de zak terecht. Het bloed- plasma bestaat voornamelijk uit water en is het lichtst: dat blijft bovenin de zak. "Ris sen het plasma en de rode bloedcellen in zweeft een laagje bloedplaatjes en witte bloedcellen. Uiteindelijk blijven er drie zak ken over: eentje met plasma, een met bloedplaatjes en een met rode bloedcellen. Patiënten krijgen alleen het bestanddeel dat ze nodig hebben. Rode bloedcellen gaan naar patiënten die veel bloed verloren hebben, en naar patiënten die zelf niet vol doende rode bloedcellen kunnen maken - mensen met een beenmergafwijking bij voorbeeld. Zo worden met één zakje bloed meerdere mensen geholpen. Yvonne Nijs begon op haar acht tiende met bloed geven. Haar bloedgroep is AB negatief: zeld zaam, en dus gewild. „Ze hadden toen te weinig bloeddonoren met die bloedgroep. Soms werd ik opeens opgeroe pen omdat er een noodgeval was. Vijfjaar geleden ben ik plasma gaan geven. Om de paar weken geef ik drie zakjes van een hal ve liter." 'Piep', zegt het aferese-apparaat naast plas madonor Paul Nooijens, die ontspannen ligt te sms'en. „Ah", zegt Paul, met een blik opzij. „De centrifuge remt af. Het plasma is klaar. Nu gaat-ie rode bloedcellen terugge ven." Plasmadonoren krijgen na de afname van hun plasma de rode bloedcellen en bloedplaatjes terug. Daardoor kunnen zij meer geven (drie zakjes plasma in plaats van één halveliterzak bloed) en vaker ko men (in principe elke twee weken). Paul Nooijens bijvoorbeeld lag hier drie weken geleden ook al. Bloedplasma wordt toegediend aan men sen die extreem veel bloed verloren heb ben en aan patiënten met brandwonden. Daarnaast bevat bloedplasma veel nuttige eiwitten, waaruit Sanquin twaalf medicij nen maakt. Factor VIII bijvoorbeeld wordt uit het plasma gehaald en toegediend aan mensen die deze factor zelf missen en daar door blijven bloeden als ze een wondje heb ben (hemofilie of bloederziekte). Netty Koops, officieel 'donorassistente componentenafname' controleert even of het goed gaat bij Yvonne Nijs. Het tijd schrift dat ze heeft gepakt om door te le zen, is al uit. „De plasmadonoren vormen een trouw groepje. Deze mevrouw en ik zien elkaar volgend jaar al dertig jaar", zegt ze lachend. Gastvrouw Joke Eggink komt aanlopen met een dienblad vol koeken: heeft mevrouw ergens trek in, of wil ze een soepje, misschien? „De mensen liggen hier toch al snel drie kwartier", zegt ze. „En het is onze taak om ze na afloop even in de gaten te houden, of ze niet flauw wor den." Als dat gebeurt, is het meestal de eer ste keer: van de spanning. Vraagje tussendoor: bestaat er zoiets als 'Zeeuws' bloed? Netty Koops lacht. „Nee hoor. Bloed is overal hetzelfde. Zeeuws bloed bestaat niet. En blauw bloed heb ik ook nog nooit gezien." Hoewel de behoefte aan bloed en plasma af genomen is door een efficiënter gebruik van bloedbestanddelen, moet Sanquin doorlopend werven om genoeg donoren te houden. Zeeland, met afnamepunten in Goes, Zierikzee, Hulst, Terneuzen, Oost- burg en Vlissingen, telt nu 7768 'volbloed donoren' en 1537 plasmadonoren. „Elk jaar valt tien procent van de donoren af', zegt Netty Koops. „Doordat ze te oud worden - boven de 70 mag je geen donor meer zijn -, om medische of andere redenen." Plattelandsgebieden zoals Zeeland hebben van oudsher een trouwer donorenbestand. 'Vanzelfsprekend', wordt vaak gezegd over het motief. 'Je doet het voor elkaar, voor je medemens'. Ook bestaat er vaak een (over geërfde) traditie van donorschap: opa was het, vader was het, jij bent het ook. Maar onbaatzuchtigheid heeft zijn gren zen. Zeeland heeft straks, als er in Vlissin gen geen plasma meer gegeven kan wor den (maar wel nog bloed), alleen in Goes nog een afnamepunt. Koops: „We moeten maar afwachten wie het er voor over heeft om daar elke drie we ken heen te gaan. De drempel wordt toch hoger." Een aantal jaren geleden werd het bloedafnamepunt in Middelburg gesloten. „Sindsdien moeten de Middelburgers naar Vlissingen komen. Dat hebben we ook ge merkt." Eén ding is zeker. „Het zal stiller worden, hier." De een zijn bloed is Netty Koops, donorassistente door Ondine van der Vleuten Netty Koops, donorassistente Zakken met bloed. Gastvrouw Joke Eggink biedt een versterking aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52