Vooral jonge kinderen zien kleurige wascapsule aan voor een snoepje AANSLAG NAIROBI 4 BINNENLAND De Nederlandse Elif Yavuz stierf zondag bij de aanslag in Nairobi. Het verhaal van een wereldverbeteraar. effeweg nl DUITSLAND Patrick S. moordde mogelijk vaker De politie onderzoekt of de tot levenslang veroordeelde Patrick S. bij meer moorden betrokken is. Er zijn bij hem thuis 447 voorwerpen - zo als telefoons en haarlokken - gevonden die mogelijk af komstig zijn van slachtof- fers. S. kreeg levenslang we gens twee moorden in 2010. S. zei tegen een undercovera gent al dat hij vijf moorden heeft gepleegd. Door de voorwerpen van S. op haar website te zetten, hoopt de politie mogelijk andere moordzaken op te lossen. Koning in november naar Rusland Koning Willem-Alexander en koningin Maxima bezoe ken Moskou op zaterdag 9 november. Het eendaagse koninklijke bezoek is de af sluiting van het Neder land-Ruslandjaar. Volgens de NOS staat onder meer op het programma een ontmoe ting met de Russische presi dent Poetin. OM wil celstraf na lustmoord bejaarde Een 20-jarige man moet twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging krijgen voor de moord op en ver krachting van zijn 91-jarige buurvrouw. Dat eiste het Openbaar Ministerie giste ren. Volgens de officier van justitie heeft de man seks met de hoogbejaarde gehad en haar daarna gewurgd. Meer meldingen van euthanasie In 2012 zijn er 4188 meldin gen binnengekomen over mensen die overleden door euthanasie of hulp bij zelfdo ding. Dat is 13 procent meer dan in 2011, bleek gisteren uit het jaarverslag van de vijf regionale toetsings commissies euthanasie. Het aantal euthanasiemel dingen stijgt al een aantal ja ren. NAIROBI - Met een open blik en een milde maar genereuze glim lach schudt de jonge vrouw de hand van Bill Clinton. Hij lijkt al net zo tevreden over de ontmoe ting met deze dame, die zwanger is. De reden voor hun handdruk is simpel: ze werken hard en toe gewijd richting dezelfde doelen. Toegang tot goede, betrouwbare zorg voor elke Afrikaan, bijvoor beeld. De ex-president van de VS is met zijn foundation al jaren actief in Afrika en de glunderende dame is een Nederlandse malariaonder zoekster. Hij ondersteunde een onderzoek naar malariamedicatie dat zij mede-publiceerde. De jonge, zwangere vrouw is Elif Yavuz, 33 jaar oud. De Nederland se ging in Kenia op de foto met Clinton en plaatste die op haar Facebookpagina. Zondag, een paar weken later, werd Yavuz in de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi ver moord. Ze kwam, hoogzwanger, om toen gewapende islamisten een aanslag pleegden op het win kelcentrum Westgate. Yavuz was een van de 68 doden, willekeuri ge slachtoffers van al-Shabaabstrij- ders. Ook haar Australisch-Britse partner Ross Langdon (33) liet het leven in het winkelcentrum. Haar ambitie was zeldzaam, ze ging naar Harvard waar ze haar masters haalde Yavuz woonde in het Tanzaniaan- se Dar-es-Salaam, waar ze ook werkte voor de Bill en Melinda Gates Foundation. Ze was in Nai robi om daar in een goed zieken huis te kunnen bevallen. „Elif gaf om de wereld, en was maatschappelijk betrokken. Het is ontzettend bitter dat ze nu om het leven is gekomen, uitgere kend door het soort mensen dat ze probeerde te helpen", zegt hoogleraar Marcel Wissenburg van de Radboud Universiteit. Ya vuz studeerde politicologie in Nij megen en Wissenburg noemt haar 'een van de beste studenten die ik heb gehad'. Yavuz was vol gens hem een 'heel slimme, erg sociaal bewogen studente, die van praktisch handelen hield'. „Een geweldige vrouw die de wereld zou veranderen." Samen met Langdon werkte Ya vuz al tijden hard om Oost-Afrika iets welvarender en gezonder te maken. Zij hield zich bezig met malaria en-Langdon ontwierp - duurzame, onconventionele ge bouwen. Hij kreeg zelfs een prijs van zijn 'oude' universiteit in Sydney voor zijn innovatieve werk. In Oeganda ontwierp hij een hiv-ziekenhuis. Hij overzag de bouw en vroeg er geen geld voor. Elif Yavuz werd geboren in Nieu- wegein. Ze had een Turkse vader en een Nederlandse moeder. Ze verhuisde als peuter naar Reusel, en later naar Bladel. Vijftien jaar geleden behaalde ze daar haar vwo-diploma. Haar korte maar stormachtige carrière bracht Ya vuz de hele wereld over: Belfast, Bologna, Washington. Een paar jaar geleden was ze nog in Jakarta waar ze voor de Wereldbank werkte en onderzoek deed naar overheidsuitgaven aan onderwijs en gezondheidszorg. De Duitser Wolfgang Fengler werkte daar met haar samen. „Elif was een bui tengewoon persoon. Ze had een ongewone combinatie van tech nisch talent en enorme gedreven heid en betrokkenheid. Ik kan me nog herinneren dat ze een nacht doorhaalde toen we een schade- rapport maakten over de aardbe ving in Yogyakarta in 2005. Ze had een enorme toewijding voor wat ze deed." Wissenburg: „Haar ambitie was zeldzaam, ze ging naar de Har vard University waar ze haar mas ters haalde met een proefschrift over het grensgebied tussen medi cijnen en politicologie. Ze was een voorbeeld voor medestuden ten." Volgens een van haar Bladel- se vriendinnen, met wie ze nog steeds contact had, leerde Yavuz haar Australische partner drie jaar 5 da °9seb "sre/s 'JSÊM. f fln J •SR A Bij het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC) kwa men hierover in de eerste helft van dit jaar 109 meldingen bin nen. Dit is al bijna net zoveel als het centrum in heel 2012 binnen kreeg. Misselijkheid en braken ko men na het inslikken van het was middel het meest voor. In ernsti ge gevallen belanden kinderen met ademhalingsproblemen in het ziekenhuis. Het wasmiddel kan een chemische longontste king en ernstige benauwdheid veroorzaken. De meeste ongelukken gebeuren met kinderen tot vier jaar. Ook als ze de capsules niet doorbijten, maar er alleen op sabbelen, kun nen ze het wasmiddel binnenkrij gen. Typerend aan de folie is dat ze in water oplost. Ouders wordt aangeraden de capsules buiten be reik van hun kinderen te bewa ren, in de originele verpakking en niet in eigen bewaardozen. Naar verwachting zetten de mees te fabrikanten vanaf oktober een extra waarschuwing op de verpak king. De capsules met vloeibaar wasmiddel zijn in Nederland nog niet zo lang op de markt. De afge lopen jaren kwamen er al veront rustende berichten uit de VS, Ita lië en Engeland. -ïïl ROTTERDAM DEN HAAG AMSTERDAM ARNHEM 'Yavuz kon de wereld door Koen Verhelst en Dominique Elshout Hoogleraar Marcel Wissenburg Malariaonderzoekster Elif Yavuz schudt de hand van oud-president Bill Clinton, foto Facebook Vertrek: 7 oktober Inclusief: 4x hotelovernachting, 4x ontbijtbuffet, 4x dinerbuffet, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar Voor mensen die niet te ver willen reizen, maar houden van de Duitse gastvrijheid en een ge moedelijk familiehotel is dit een prima reisbestemming! HetTeutobugerwald is een mooi gebied met prachtige natuur, rustige dorpen en sfeervolle stadjes. In het stadje Tecklenburg ziet u nauwe straatjes en mooie vakwerkhuizen. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EEFEWEG.nl of bel 0529 - 46 96 67 af en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen, en 18,reserveringskosten per boeking. door Wilma de Cort UTRECHT - Fabrikanten werken aan ondoorzichtige capsules met vloei baar wasmiddel omdat steeds meer kinderen ze voor kleurige snoepjes aanzien en opeten. I Capsules met vloeibaar wasmiddel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4