Avond over toekomst schooltje in Schore wordt gesprek tussen doven 20 BEVELANDEN en THOLEN WONINGBOUWPROJECT Goes wil het ooit zo prestigieuze woningbouwproject uit impasse trekken door 'tanden te laten zien'. Clarahofje lokt publiek met soep naar open dag rp Wim Daniels over taal in bibliotheek Taalexpert Wim Daniels, schrijver, columnist en regel matig te zien bij Pauw en Witteman en Spijkers met Koppen, komt vrijdag 27 sep tember in de bibliotheek in Tholen. Daniels maakt het publiek aan het lachen met zijn programma Zalig Talig. Dat begint om 20.15 uur, een kaartje kost 7,50 euro. Groei en Bloei kijkt naar de eigen tuin De Bevelandse afdelingen van Groei en Bloei houden donderdag 29 september een lezing over tuininrich ting in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. Erik Tim mermans uit het Belgische Tongeren bespreekt aan de hand van foto's een aantal tuinen. Aanvang 19.30 uur. Entree en koffie: 6 euro. Informatie goed doel in testament Artsen zonder Grenzen houdt dinsdag 1 oktober een bijeenkomst in het Histo risch Museum De Bevelan- den over nalatenschappen. Tussen 19 en 22 uur kunnen belangstellenden persoon lijk advies krijgen over het opnemen van een goed doel in het testament Artsen zon der Grenzen krijgt vaak vra gen over zulke kwesties. Kinderkledingbeurs voor Aboriginals In kerkgebouw De Levens bron in Goes wordt woens dag 25 september een kinder kleding- en speelgoedbeurs gehouden. Van 9 tot 12 uur is het gebouw achter de ZLM afgeladen met goed tweede hands spul. De opbrengst is voor René en Janneke Don die in Australië per vlieg tuig de mobiliteit van Abori ginals bevorderen. Voorlichting en house party in West SMWO houdt vrijdag 27 sep tember een house party in de Paerdestal in Goes-West. Tijdens het feestje is er ook informatie over de effecten en risico's van het gebruik van drugs. De party begint om 20 uur en er zijn optre dens van Gunloadz, DJ Mei vee McTazz en DJ Aron. In digo Preventie zorgt voor de voorlichting. Gratis toegang. Executieverkoop Belastingdienst GOES - De gemeente Goes daagt de drie andere partijen in het wo ningbouwproject Goese Schans voor de rechter. Op die manier wil de gemeente de Goese Schans VOF (woningbouwvereniging RWS, Van Garderen en Dekker en Proper Stok, tegenwoordig on derdeel van Heijmans) dwingen om grond af te nemen. De opzienbarende ontwikkeling in het project dat meer en meer op een fiasco lijkt uit te draaien, is het gevolg van vastgelopen ge sprekken over manieren om het eens prestigieuze plan vlot te trek ken. „We willen de impasse door breken", zegt wethouder Jo-An- nes de Bat. „Daarom wordt nu te ruggegrepen op de afspraken die in het begin zijn gemaakt. Dit is •niet op een achternamiddag be dacht, we laten nu even onze tan den zien." Sinds de ontwikkeling van de Goese Schans ruim twee jaar gele den kwam stil te liggen als gevolg van de economische crisis, is ge probeerd om tot een alternatief plan te komen. Dat is niet gelukt en daarom ziet de gemeente geen andere oplossing dan juridisch ac tie. „We staan overigens nog steeds open voor de minnelijke weg en zijn ook nog in gesprek, maar misschien helpt dit de VOF om zich wat flexibeler op te stel len", aldus De Bat. Grootste pijnpunt lijkt de finan ciële kant van het verhaal. Het project is het station van winstge vendheid al lang gepasseerd. Ster ker, er zal op moeten worden toe gelegd, ook in een aangepaste va riant. „Maar we zijn dus nooit tot nieuwe afspraken gekomen, daar om vallen we terug op de-oude." Die dateren al van zeven jaar gele den, toen alles er nog florissant uitzag. De gemeente heeft des tijds samen met de andere drie partijen (met zijn vieren vormen zij de GEM, de grondexploitatie- maatschappij) handtekeningen ge zet. De GEM was verantwoorde lijk voor het verwerven van de gronden (waarvoor de Bank Ne derlandse Gemeenten - BNG - in januari 2008 een lening van 18,9 miljoen euro heeft verstrekt), het afnemen en bouwrijp maken iag bij de VOF: de vier partijen mi nus de gemeente. De VOF komt de afspraken over grondafname echter niet na en daarom wil de gemeente dat juridisch afdwin gen. „Zonder dat geld kunnen we niet verder", zegt De Bat. Een mil- joenenstrop dreigt voor de ge meente als de VOF niet over de brug komt. De vier partijen heb ben indertijd elk drie miljoen eu ro ingelegd, maar dat geld is vol gens wethouder financiën Loes Meeuwisse al verloren. „Het is niet de verwachting dat dat wordt terugverdiend." Daarnaast staat er nog voor twee miljoen aan reke ningen open. „Die drie miljoen zijn afgedekt, al is het wel verlies. Die twee miljoen vormen wel een risico." Volgens Meeuwisse valt dat bedrag onder de bouw grondexploitatie. „Die zou deze klap kunnen opvangen." De gemeente wil nu via de rech ter bewerkstelligen dat de VOF al le gronden van het deelplan Goe se Diep afneemt, tegen de aange boden prijs van dik 37 miljoen eu ro waartoe de VOF zich op 1 juli 2011 heeft verplicht. Dat de ont- wikkelcombinatie er tijdens de be stemmingsplanprocedure voor heeft gekozen om voor 'slechts' 120 woningen een bouwvergun ning aan te vragen, is een keus van de VOF geweest, stelt de ge meente in de inmiddels verzon den dagvaarding. Ook was de ver nietiging van het bestemmings plan op het moment dat de aan bieding werd gedaan volgens de gemeente 'zonder meer voorzien baar'. Wijst de rechter dat niet toe, dan wil de gemeente in elk geval dat de kavels voor de reste rende 83 woningen (er staan er in middels 37) afneemt. Dat dat tot op heden niet is gebeurd, is ook de reden dat er niet wordt ge bouwd. De exacte schade die de grondexploitatiemaatschappij door de ontstane situatie lijdt, is nog niet duidelijk. Dat is mede af hankelijk van de prijs die de grond bij een eventule (executo riale) verkoop aan derden, bijvoor beeld door de BNG, zal opbren gen. Ondanks alles ziet de gemeente De onderwijswethouder, Leo Kos ten, trok zijn hele schoolmeesters- trukendoos open om vanachter de lezenaar te vertellen hoe het historisch allemaal tot stand is ge komen. Dat de gemeente Kapelle nu al zestien jaar boet voor een fout uit 1997 en dat niet het colle ge, maar de raad beslist of er ko mende jaren nog telkens 170.000 euro zal zijn om De Tunnel in stand te houden. Aan de andere kant zat de stampvolle kerk. Scho renaren die te beschaafd zijn om het uit te schreeuwen: „Laat ons alstublieft ons schooltje. Het is een goed schooltje, de kinderen le ren er veel, ook degenen die in een ander dorp, met een grotere school, naar het speciaal onder wijs zouden moeten." Kosten sprak dat ook niet tegen, maar ci teerde wel uit een Scooprapport, dat kleine scholen kwetsbaar zijn en dat een verdwenen school geen noemenswaardige invloed heeft op het aantal gezinnen of de vergrijzing. De emoties liepen ta melijk hoog op toen iemand in de 5$ bijlagen van hetzelfde rapport dui delijke cijfers had gevonden over de vergrijzing die juist wel toe sloeg. De van emoties doortrok ken argumenten en opmerkingen van de Schorenaren gingen er niet in bij Kosten, die vond dat hij al genoeg wist door het grote aan tal handtekeningen. De minzame uitleg van Kosten scoorde maar niet bij de Schorenaren, die braaf in het dorpshuis een bekertje kof fie gingen halen om ermee naar de kerk te lopen. De gemeente had goed ingeschat dat het dorps huis te klein zou zijn voor al die Schorenaren die zich bij het basis schooltje betrokken voelen. nog altijd kansen voor onderde len van het project. Bovendien is er interesse van bedrijven voor ha vengebonden activiteiten. Hele maal stoppen heeft volgens De Bat geen zin. „Je zit hoe dan ook met een verouderd industrieter rein waar iets mee moet gebeu ren." Terugkijkend staat voor hem vast dat de gemeente nooit meer voor een dergelijke samen- werkingsconstructie, waarbij par tijen door vervlechting van taken altijd aan elkaar verbonden zijn, zal kiezen. „Dat werkt niet." Wat betreft de verhoudingen hoeft de juridische stap niet zo veel te bete kenen, zegt hij. „We hebben wel vaker te maken met dubbele pet- tenproblematiek. Dit moet je zake lijk benaderen. We zitten hier voor de Goese belastingbetaler, daarom zetten we deze stap." GOES - Hospice Het Clarahofje in Goes serveert op zaterdag 5 okto ber soep aan iedereen die binnen wandelt. Dat gebeurt in het kader van de internationale Dag van de Palliatieve Zorg. In Het Clarahofje wordt die zorg geboden. In een huiselijke omgeving kunnen men sen, temidden van familie en vrienden, afscheid nemen van het leven, terwijl aan al hun noden te- moet wordt gekomen. Tijdens de open dag, die duurt van 11 tot 15 uur, wordt de docu mentaire 'Er mot helemaal niks' gedraaid. Die film is opgenomen in Het Clarahofje en won de pu- En| blieksprijs bij Film by the Sea. THOLEN 'S-CRAVENPOLDER GOES GOES GOES Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Zie tevens www.domeinenrz.nl Gemeente daagt partners Goese Schans door Luc Oggel door Mieke van der Jagt SCHORE - Een gesprek tussen do ven; daar had het gisteravond in de Dorpskerk in Schore nog het meest van weg. .-■>1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48