Van Leeuwen zegt 'meest extreme C1000 van Nederland' vaarwel Gemeente Goes wil partners in project Goese Schans dwingen bouwgronden af te nemen 22 SCHOUWEN-DUiVELANO Vlissingse politici maken zich zorgen over toekomst van ziekenhuis op Walcheren nu bouwers te duur blijken te zijn. Studenten RA kunnen verder met sociëteit vlissingen - Vlissingse fractie voorzitters maken zich grote zor gen over de toekomst van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis op Walcheren. Hun Middelburgse collega Jan Zwemer (CDA) ziet daarentegen juist nieuwe moge lijkheden nu de Raad van Bestuur van het ADRZ 'eindelijk tot de ontdekking komt dat samenwer king noodzakelijk is en actief op zoek gaat naar partners', aldus de christen-democraat. Eind vorige week werd bekend dat het ADRZ op zoek moet naar nieuwe financiers omdat de aan biedingen van dè bouwconsor- tiums BAM en Dura Vermeer ter zijde zijn geschoven. Ze zijn vol gens de Raad van Bestuur te duur en leiden tot een faillissement van het ADRZ als ze worden geac cepteerd. In het oorspronkelijke plan van het ADRZ zou in de loop van 2016 het nieuwe ziekenhuis in ge bruik worden genomen. Die plan ning is nu losgelaten. Fractievoorzitter Mark Weug (LPV) vindt het 'heel zorgelijk' dat het ADRZ nu op zoek moet naar nieuwe financiers. Hij bena drukt dat zijn fractie niet tegen nieuwbouw bij Middelburg is, maar dat het wel heel jammer is dat het ADRZ niet eens wenst te praten over het opknappen van de Vlissingse locatie. Hij vraagt zich nu af of het nog wel lukt om nieuwe financiers te vinden als én de banken én de bouwers niet willen of onaanvaardbaar hoge ei sen stellen. Jan Koopman (PvdA) laat ook ho ren dat hij betwijfelt of het nog wel goed komt met het ADRZ. Hij vindt het een veeg teken dat de Raad van Bestuur het tijdpad voor nieuwbouw in de Mortiere heeft losgelaten. „Vorig jaar wer den we als gemeente nog onder druk gezet om haast te maken met de voorbereidingen." De sociaal-democraat beseft ech ter ook dat de politiek aan de zij lijn staat als het om het zieken huis gaat „Wij hebben niets te zeggen. Het is een zaak van het ziekenhuis zélf." Rijnco-Jan Suurmond (CDA) houdt nog vertrouwen in de Raad van Bestuur. Maar hij laat wel we ten dat hij enigszins bang begint te worden dat de plannen voor het nieuwe ziekenhuis niet wor den uitgevoerd. Hij roept de poli tiek en de bevolking op om ver trouwen te blijven houden. Zijn Middelburgse collega Jan Zwemer is opmerkelijk positiever dan de Vlissingse politici. Vooral omdat de Raad van Bestuur 'ein delijk' heeft aangegeven dat ze nu samen met andere zorgaanbie ders het gebouw bij Mortiere wil realiseren. Zwemer ziet dat als 'de enige ma nier om een nieuw ziekenhuis ge realiseerd op die plek gerealiseerd te krijgen'. Zwemer hoopt nadrukkelijk dat de leiding van het ADRZ ook sa menwerking gaat zoeken met Zorgsaam in Zeeuws-Vlaanderen. En hij hoopt ook dat de zorgverze keraars zich gaan bemoeien met de plannen van het ADRZ. „Want het is toch ook in hun belang dat er goede zorg blijft op Walcheren en de rest van Zeeland." Dat hij nooit op vakantie kon in het hoogseizoen, vond hij niet erg. „De afwisseling in seizoenén heb ik altijd erg leuk gevonden. Tegen de tijd dat ik de drukte zat was, werd het altijd rustiger en zo dra dat weer begon te vervelen, kwamen de toeristen weer", blikt Van Leeuwen terug. Hij tovert een grafiekje uit de computer dat de weekomzetten over een heel jaar weergeeft. Een paar pieken rond Pasen, Pinkste ren en de meivakantie, een kleine dip in juni en dan een mega-piek in juli en augustus, waarna de lijn weer gestaag omlaag gaat. „In ver gelijking met de rustigste week ga je wat omzet betreft in een top- week acht keer over de kop. Daar in zijn we de meest extreme C1000 in Nederland." Om die enorme verschillen goed aan te kunnen, is een goede logis tiek en personeelsbeleid van groot belang. „Juist in de zomer moet je ook overdag bijvullen, an ders zouden de schappen na een paar uur leeg zijn." In de zomer heeft hij 70 a 80 man personeel. „De eerste jaren was dat nog las tig, maar nu zet ik nooit meer een advertentie." Het jaarlijks terugke rende eindfeest voor al het perso neel in een strandtent, is daar vol gens hem het geheim van. Van Leeuwen verruilde twintig jaar geleden een baan als bedrijfs leider bij de C1000 in het cen trum van Eindhoven voor een be staan als zelfstandig ondernemer bij de C1000 in Renesse. „Sommi ge mensen voorspelden rottig heid met jongeren, maar dat viel alles mee. Eén weekend in Eind hoven geeft meer problemen dan een heel seizoen in Renesse." Van Leeuwen stopt eerder dan ge pland. „Ik wilde tot mijn 55ste doorwerken en het daarna rusti ger gaan doen. Maar nadat Jumbo de Ciooo-formule had overgeno men, zou ik verplicht zijn om mee te gaan en flink te investeren in de nieuwe winkel. Ik ben nu vijftig en dat zou ik nooit in vijf jaar terugverdienen." Het feit dat de Jumbo-formule hem minder ligt en dat hij vorig jaar een pro bleem aan zijn hart kreeg, maakte dat hij eerder stopte. Vanaf zaterdag draagt hij de win kel over aan de nieuwe eigenaren Thieu en Suzanne Pepels. „Om 16.00 uur gaat de zaak dicht, waar na ze maandag op de normale tij den opengaan." De geplande om bouw naar Jumbo wordt ver vroegd uitgevoerd, waarschijnlijk in november. Om alle vaste klanten te bedan ken, deelt Van Leeuwen vanaf vrij dag appeltaart uit op vertoon van een bon die deze week in Ons Ei land staat. „De contacten met de klanten zal ik zeker gaan missen. Ik had het graag nog vijf jaar lan ger gedaan, maar hier heb ik zeker vrede mee." De opzienbarende ontwikkeling in het project dat meer en meer op een fiasco lijkt uit te draaien, is het gevolg van vastgelopen ge sprekken over manieren om het eens prestigieuze plan vlot te trek ken. „We willen de impasse door breken", zegt wethouder Jo-An- nes de Bat. „Daarom wordt nu te- ruggegrepen op de afspraken die in het begin zijn gemaakt. We la ten nu even onze tanden zien." Sinds de ontwikkeling van de Goese Schans ruim twee jaar gele den kwam stil te liggen als gevolg van de economische crisis, is ge probeerd om tot een alternatief plan te komen. Dat is niet gelukt en daarom ziet de gemeente geen andere oplossing dan juridisch ac tie. „We staan overigens nog steeds open voor de minnelijke weg en zijn ook nog in gesprek, maar misschien helpt dit de VOF om zich wat flexibeler op te stel len", aldus De Bat. Grootste pijnpunt lijkt de finan ciële kant van het verhaal. Het project is het station van winstge vendheid al lang gepasseerd. Ster ker, er zal op moeten worden toe gelegd, ook in een aangepaste va riant. „Maar welzijn dus nooit tot nieuwe afspraken gekomen, daar om vallen we terug op de oude." Die dateren al van zeven jaar gele den, toen alles er nog florissant uitzag. De gemeente heeft des tijds samen met de andere drie partijen (met zijn vieren vormen zij de GEM, de grondexploitatie- maatschappij) handtekeningen ge zet. De GEM was verantwoorde lijk voor het verwerven van de gronden (waarvoor de Bank Ne derlandse Gemeenten - BNG - in januari 2008 een lening van 18,9 miljoen euro heeft verstrekt), het afnemen en bouwrijp maken lag bij de VOF: de vier partijen mi nus de gemeente. De VOF komt de afspraken over grondafname echter niet na en daarom wil de gemeente dat juridisch afdwin gen. „Zonder dat geld kunnen we niet verder", zegt De Bat. Een mil- joenenstrop dreigt voor de ge meente als de VOF niet over de brug komt. De vier partijen heb ben indertijd elk drie miljoen eu ro ingelegd, maar dat geld is vol gens wethouder financiën Loes Meeuwisse al verloren. „Het is niet de verwachting dat dat wordt terugverdiend." Daarnaast staat er nog voor twee miljoen aan reke ningen open. „Die drie miljoen zijn afgedekt, al is het wel verlies. Die twee miljoen vormen wel een risico." Volgens Meeuwisse valt dat bedrag onder de bouw grondexploitatie. „Die zou deze klap kunnen opvangen." De gemeente wil nu via de rech ter bewerkstelligen dat de VOF al le gronden van het deelplan Goe se Diep afneemt, tegen de aange boden prijs van dik 37 miljoen eu ro waartoe de VOF zich op 1 juli 2011 heeft verplicht. De exacte schade die de grondex ploitatiemaatschappij door de ont stane situatie lijdt, is nog niet dui delijk. MIDDELBURG - De studenten van de Roosevelt Academie kunnen doorgaan met de plannen voor hun sociëteit in de Lange Noord- straat in Middelburg. De voorzieningenrechter vindt het niet nodig om de vergunnin gen daarvoor af te wijzen. Wel laat hij nadrukkelijk weten dat in de vergunningen de gedragsregels opgenomen moeten worden zo dat het mogelijk is om mensen die overlast veroorzaken voor de omwonenden, aan te pakken. Omwonenden verzetten zich al geruime tijd tegen de plannen die de studenten hebben met het voormalig postkantoor. Ze vrezen vooral overlast van de bar die in de kelder komt. De studenten heb ben daarop de toekomstige ope ningstijden beperkt. De soos is straks twee avonden open tot 2.00 uur 's nachts. Zorgen om het ADRZ door Emile Calon door Joeri Wisse RENESSE - Voor het eerst in twintig jaar gaat André van Leeuwen drie weken lang met vakantie, midden in de zomervakantie. Als eigenaar van de C1000 in Renesse was dat tot voor kort ondenkbaar. Maar nu hij de zaak heeft verkocht, is dat verleden tijd. André van Leeuwen heeft zijn C1000 in Renesse verkocht, foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel GOES - De gemeente Goes daagt de drie andere partijen in woning bouwproject Goese Schans voor de rechter. Óp die manier wil de ge meente de Goese Schans VOF (wo ningbouwvereniging RWS, Van Gar deren en Dekker en Proper Stok, tegenwoordig onderdeel van Heij- mans) dwingen grond af te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44