hilt*, jl tl ff Ia, lliM Uk- -pdt iwri- I I Ijdu») fydrt. to- i GEZOND 7 jfjifffTBL later aan ALS, een verschrikkelijke ziekte. Ik kom uit een ondernemersgezin en mijn ouders leefden niet echt gezond. Dat ik zo gezond ging leven, had hier alles mee te maken: ik wilde er, onbewust, alles aan doen niet dood te gaan op jonge leeftijd." Intussen bleef de vraag waarom de een wel vitaal ouder wordt en de ander niet, hem ook bezighouden. Maar hoe hij zich ook suf peinsde, een antwoord vond hij niet. Zijn eigen levensstijl, supergezond leven, leek ook geen garantie. Ofschoon hij veel sportte, kreeg hij steeds meer klachten. 'Ik kreeg klachten, vanwege mijn fanatieke zo genaamd gezonde levensstijl. Mijn lichaam begon te protesteren in de vorm van ontste kingen, rugklachten, vermoeidheid en stress. Dit was voor mij een reden om nog meer mijn best te doen." 'Tot het moment dat ik 's ochtends wakker werd en totaal geen kracht meer voelde om nog maar iets te presteren. Daar lag ik 'mis ter vitality', compleet opgebrand...', schrijft hij. Sonnevelt: „Op een ochtend stond ik op en dacht: hoe komt het nou toch dat mijn cliënten ziek zijn? Maar toen stopte ik met zoeken naar de oorzaken en draaide de vraag om. Ik vroeg me af: hoe komt het ei genlijk dat heel oude mensen gezond blij ven?" Hij besloot op onderzoek uit te gaan en oude mensen (85 te interviewen. Dat leverde boeiende gesprekken op. Intussen kwam ook internet op en werd het makke lijker de internationale literatuur over dit onderwerp te bestuderen. Hij liet alles wat hij hoorde, zag en las op zich inwerken, en ontdekte langzaam een lijn. Er zijn, denkt hij, zes factoren die bepa lend zijn of iemand vitaal ouder wordt: zin- Niets van wat deze mensen mij vertelden, strookte met dat wat ik dacht dat goed was vol leven, ondersteunende relaties, positief denken, voldoende herstelmomenten, vol doende beweging, optimale voeding. Maar ze hebben niet allemaal een even grote im pact. Van de zes gebieden uit het vitaliteits- model vindt Sonnevelt de bezieling het krachtigste onderdeel. „Je kunt je zelf opti maal voeden en optimaal bewegen, maar als je geen zinvolle reden aan je leven kunt geven, draagt dat allemaal weinig bij. Die drive, die innerlijke motivatie, dat iets om voor te leven, hoeft helemaal niets hoogdra vends te zijn, maar kan iets heel simpels zijn mits je maar het gevoel hebt 'een steen tje bij te dragen'. Tijdens zijn gesprekken viel het hem op dat vitale ouderen vaak de behoefte had den iets te leren en een bijdrage wilden le veren aan de maatschappij. Peter (93) ver telt in het boek dat zijn drive 'anderen hel pen' is. Al sinds zijn jeugd komen mensen bij hem voor advies. 'Ik had er altijd plezier in om ze vroeger, soms tot diep in de nacht te helpen met het vinden van antwoorden waarmee ze weer verder konden. Als ik nu terugkijk op mijn leven, ben ik altijd ande ren blijven adviseren. Ik heb veel verschil lende baantjes gehad, maar mijn mede mens helpen, staat altijd centraal'. Op plek twee in de piramide staan sociale contacten. Een goed sociaal netwerk maakt je leven makkelijker en je krijgt er energie door, volgens Sonnevelt. Vriendschap en fa miliebanden zijn belangrijk. „In niet-weste- rese culturen is dit iets wat veel meer leeft", zegt hij. Je leeft daar voor de ander en zorgt er voor elkaar. Je deelt je emoties, kunt hulp geven en hulp krijgen. Ik ken een Iraanse taxichauffeur die in Nederland woont en zegt: de zwaarste last in mijn le ven is dat ik niet voor mijn ouders kan zor gen omdat ik hier woon. Terwijl zij altijd voor mij hebben gezorgd." De derde factor is positief denken. Son nevelt: „Vitale ouderen hebben het vermo gen te relativeren. Ze blijven niet hangen in emoties en zijn in staat de draad weer op te pakken, ook als er dingen heel erg misgaan. Ze hebben zeker niet minder te genslagen gehad, maar zijn steeds in staat geweest deze te doorleven en dan weer door te leven. Ze hebben zich steeds weten aan te passen aan de nieuwe situatie." De belangrijkste, meetbare factor zijn vol doende herstelmomenten. „Het zit 'm daar vooral in de 3 R's", zegt Sonnevelt. „Rust, Reinheid en Regelmaat. Deze mensen heb ben het leven zo ingericht dat die drie R's een rol spelen. Ouderen hebben het wat dat betreft makkelijker gehad dan nieuwe generaties. Zij zijn opgegroeid in een tijd waarin er nog vanzelfsprekende rustmo menten waren, zoals even bidden voor het eten of zondagsrust. Uit onderzoek blijkt dat we de afgelopen 20 jaar 1 uur en 20 mi- nuten minder zfjn gaan slapen. Internet en kunstmatig licht dragen hier ook aan bij." Beweging en optimale voeding dragen ook bij aan of je vitaal oud wordt of niet. Ook daarmee heeft de moderne mens het niet makkelijk. „Vroeger moesten mensen fy siek buffelen, neem havenarbeiders", zegt Sonnevelt. „Maar we zijn van handarbeid naar hoofdarbeid gegaan en bewegen veel minder. Qua voeding at men vroeger klei nere porties maar ze waren wel rijker aan voedingsmiddelen, kwamen vaak zo van het land en werden minder bewerkt." In De levenscode brengt hij al deze gebieden in kaart. Middels vragenlijstjes kunnen le zers in kaart brengen hoe ze er voorstaan op een van de deelaspecten. En, als ze dat willen, gaan werken aan verandering. In het boek staat een zes-wekenplan, met oefe ningen die je elke dag kunt doen om gelei delijk aan een vitaler gedragspatroon te ont wikkelen. Het is een boek wat je samen door kunt werken met een vrien(in). Zoals Sonnevelt ergens schrijft: 'Vrienden zijn vaak de beste psychiaters en ze kosten niets'. Is er behoefte aan meer begeleiding dan begeleidt hij lezers via seminars op in ternet. Maar eigenlijk heeft hij iets anders voor ogen: dat jongeren zich openstellen voor de levenservaring van vitale ouderen. „De oude generatie die haar levenswijsheid overdraagt op de jongere. Als mijn boek hiervoor als katalysator zou kunnen die nen, zou dat prachtig zijn." Albert Sonnevelt - De Levenscode, uitgeverij EduCure, Prijs 19,95 euro. ns/tief denV.eu ^wsfeunende retatóö Zinvol leven DINSDAG 24 SEPTEMBER 2013 Eetgedrag moeder van invloed op latere gewicht kind Bij kinderen van vrouwen die tijdens de zwangerschap en de zoogperiode veel vet- en suikerrijk voedsel heb ben gegeten, heeft veel bewegen minder effect op het op peil houden van het lichaamsgewicht. Dat conclu deren Groningse onderzoekers op grond van onderzoek bij muizen. Het vette en zoete voedsel tijdens de zwangerschap en de zoogperiode leiden tot epigenetische veranderin gen bij de nakomelingen, waardoor hun lichaam anders reageert op vet en suiker, opperen de Groningers. http://bit.ly/1 SmjgLX Onverklaarbare buikpijn maakt kind somber Kinderen met aanhoudende buikpijn waarvoor geen lichamelijke verkla ring gevonden kan worden, lopen een tot vijfmaal hoger risico dan hun buikpijnvrije leeftijdgenoten om som ber te worden en/of last te krijgen van een angststoornis. Dit conclude ren Amerikaanse artsen uit gegevens van 469 kinderen die zij een kleine 10 jaar volgden. Zij benadrukken het belang van een goede psychosociale begeleiding van kinderen met onver klaarde buikklachten. http://bit.ly/19YFqa5 Onzichtbaar voor muggen met 1-methylpiperzine Van nature op de menselijke huid voorkomende chemische stoffen - met als verzamelnaam J-methylpi- perzine - verstoren het reukvermo gen van muggen en maken mensen daardoor 'onruikbaar' voor muggen, blijkt uit onderzoek. Smeersels voor zien van een flinke hoeveelheid van Handschrift verraadt parkinson. deze stoffen zouden - mits ze veilig blijken - effectieve anti-muggen- crèmes kunnen zijn. http://bit.ly/1 ayNRtS9 Elektronische sigaret kan helpen bij stoppen met roken De elektronische sigaret (met nicoti ne) gebruiken om te stoppen met ro ken? In een test onder 657 stoppers was het overstappen op de e-sigaret even effectief als het overstappen op nicotinepleisters, melden onder zoekers uit Nieuw Zeeland. http://bit.ly/16exjmx Handschrift verraadt parkinson Door iemand zijn naam en een aan tal adressen te laten schrijven, kun je zien of hij de ziekte van Parkinson heeft. Snelheid, pauzes, lettergroot te en de druk op het papier tijdens het schrijven, wijken bij mensen met parkinson af van die bij gezonde mensen, melden onderzoekers op grond van vergelijkend onderzoek. Zij stellen dat op basis hiervan een test kan worden ontwikkeld om parkinsonpatienten op te sporen. http://bit.ly/18Szw61 Bloeddrukmedicijn nuttig voor Marfanpatiënt Een veelgebruikt medicijn tegen ho ge bloeddruk, de ACE-remmer lo- sartan, vermindert bij mensen met de ziekte van Marfan de kans dat hun aorta scheurt, blijkt uit Neder lands onderzoek. Bij deze ziekte is de kwaliteit van het bindweefsel on dermaats. Hierdoor kan de wand van de aorta (de slagader die uit het hart ontspringt) de druk van het bloed niet goed aan. Dit leidt soms tot scheuren van de aorta. http://bit.ly/1elDrj3 dankzij vitale ouderen Albert Sonnevelt www.albertsonnevelt.nl zie ook: http://www.youtu- be.com/watch?v=V3 mxpmaFFD4 reageren? gezondheid@depersdienst.nl Behoefte aan veiligheid en zekerheii Lichamelijke behoeften MASLOW VERSUS SONNEVELT In het boek presenteert Sonnevelt eigenlijk een soort opvolger van de piramide van - Maslow (uit 1964). Maslow gaat er vanuit dat eerst de primaire levensbehoeften be vredigd moeten zijn, dan de sociale behoef ten. Uiteindelijk kom je tot 'zelfontplooiing" (zie plaatje). Sommigen beweren dat de v 'stress' die veel dertigers ervaren hier van daan komt: in onze westerse maatschappij sta je al vroeg (zo rond je 30ste) bovenaan deze piramide en denkt wat nu, is dit alles? Terwijl je hier vroeger misschien een heel le ven voor nodig had. In de piramide die Sonnevelt presenteert be gint alles met zingeving. Vervolgens komen ondersteunende relaties, positief denken, re gelmatige herstelmomenten, voldoende be weging en optimale voeding. De eerste drie zijn 'subjectieve factoren', de volgende drie 'objectieve': je kunt ze meten. De piramides zijn niet helemaal vergelijkbaar want bij Maslow moet een tree steeds bevredigd zijn voordat je weer een treetje hoger gaat Bij de vitaliteitspiramide gaat het meer om de impact die zo'n tree heeft op het gehele gevoel van vitaliteit. OEFENING OM JE DRIVE TE ONTDEKKEN Hoe kom je erachter welke kant je uit wilt in het leven, zeg maar: wat je bezieling is? Een van de oefeningen die in het boek staat: nodig je beste vriend(in) uit en spreek af op een ver trouwde plek. Vervolgens doet een van de twee de ogen dicht en denkt aan een situatie waar in hij zich heel gelukkig voelt. De ander stelt vragen. Bijvoorbeeld: wie of wat is daar aanwezig waardoor je geluk ervaart? Welke beelden komen in je op en welke sfeer is er aanwezig? Wel ke gevoelens spelen een rol? Welke anderen zijn er? Welke gedachten spelen door je hoofd etc? Je bespreekt de antwoorden met de vriend(in) en zij vertelt wat haar eraan opviel. Op welk moment werd je echt enthousiast? Dit kan helpen te bepalen welke kant je op wilt in het leven. Alleen doen met iemand die je 100 procent vertrouwt en goudeerlijk is!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39