Reeks ouderavonden rond thema 'Help, mijn kind wordt een puber' 2 Informatie over burn-out 2 GEZOND In Hulst wordt donderdag 26 september de eerste van een reeks ouderavonden met als thema 'Help, mijn kind wordt een puber' gehouden. De organisatie is in handen van de Zeeuwse jeugd- en alcoholcam pagne 'Laat ze niet verzuipen!', dat zich primair richt op preven tie van alcoholmisbruik van jon geren. Voor deze serie ouderavon den wordt met een bredere blik gekeken naar pubers, hun proble men en de opvoedingsproble men waarvoor ouders van kinde ren in de puberteit zich gesteld zien. Ouders en verzorgers van kinderen van tien, elf en twaalf worden op de ouderavonden meegenomen in de emotionelé achtbaan die hun pubers meema ken. Een puberend kind zoekt grenzen op, gaat misschien expe rimenteren met alcohol en roken of zit heel de dag te 'gamen' of te 'appen'. Uit onderzoek blijkt dat het nut heeft als ouders al op jon ge leeftijd het gesprek over dit soort zaken aangaan met hun kinderen. Ook de stap naar het voortgezet onderwijs brengt veel veranderingen met zich mee. Ouders die hier goed op voorbe reid willen zijn, kunnen gratis de avond bijwonen. De avond in Hulst begint om 19.30 uur en ein digt rond 21.30 uur. In Terneuzen wordt een ouderavond gehouden op maandag 30 september (zelf de tijd) en op 1 oktober in ge meente Sluis. Dinsdag 22 okto ber is Vlissingen aan de beurt en op donderdag 24 oktober is de ouderavond in Grijpskerke. Mid delburg komt op donderdag 31 oktober aan bod. Kijk voor locaties en aanmelding op www.lznvz.nl. De maandelijkse themabijeen komst van het ADRZ in Vlissin gen, die vanavond gehouden wordt van 19.15 tot 21.15 uur, gaat over burn-out: het gevoel dat je helemaal op bent. Een psychia ter, een ervaringsdeskundige en een bedrijfsarts maken duidelijk dat een burn-out veel meer is dan 'een gewoon griepje'. Het evenwicht tussen draagkracht en draaglast is verstoord, met ex- tremè vermoeidheid tot gevolg. Er is ruimte voor discussies en ervaringsverhalen. Kijk voor meer informatie op de website van het ADRZ, www.adrz.nl Travel Doctor, een landelijke organisatie van huisartsen die gespecialiseerd zijn in reizi gersadvies en -vaccinaties, heeft nu ook een vestiging in Zeeland. Paul Crama van de gelijknamige huisartsenprak tijk in Vlissingen: „Wij zijn goedkoper dan de GGD en bie den ook nazorg." Een klein, zw?rt pukkeltje was het. Meer niet. „De patiënt kon zich herinneren dat hij gesto ken was en inderdaad, het zag eruit als een insectensteek. Maar als je goed keek, zag je dat er een zwart pitje in zat", zegt Travel Doctor Paul Crama. Het zwarte pitje was in werkelijkheid een madenkopje, vertelt de Vlissingse huisarts. „Onder een vergrootglas kon je het zien be wegen." Er is weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen hoe de patiënt rea geerde: overstuur. Weg dat beest, eruit, en wel direct! Crama weet hoe: „Je kunt er een laagje paraffine op aanbrengen. Maar dat moet dagenlang op de huid blijven zit ten voordat de made vanwege zuurstofge brek zelf uit de huid kruipt. Gelukkig heb ik er handigheid in gekregen om de made er met een naald uit te peuteren." Meerdere keren heeft Crama iemand gehol pen die met zo'n ongewenst souvenir te rugkwam van een reis naar warme oorden. En niet alleen daarmee. „Reizigersdiarree, ofwel maag-darminfecties, staat bovenaan de lijst met ziektes die terug mee naar huis reizen. Daarna komen de huidaandoenin gen, waar ik ook de agressieve insectenbe ten toe reken. En op drie, de ongevallen. Geen ziekten, maar wij vinden het onze taak om te waarschuwen: in sommige lan den kun je later op de dag maar beter oplet ten of de chauffeur wel nuchter is, en 's avonds als je gaat wandelen goed uitkij ken voor beschonken bestuurders." Goede informatie vooraf, en goede nazorg: daarmee wil Travel Doctor zich onderschei den. „Ja, bij de GGD kun je ook terecht voor reisadvies en -vaccinaties. Ze hebben daarin gespecialiseerde verpleegkundigen. Maar wij zijn iets goedkoper, zowel in de prijs van de vaccinaties als in het tarief voor een consult." En dat kan, zeker in deze tijden, het ver schil maken. Neem nu iemand die een fiets tocht wil maken in Indonesië. „Je loopt dan grote kans gebeten te worden door een hond die met rabiës besmet is, die honds dol is. Dus heb je een serie van drie vaccina ties tegen rabiës nodig, 210 euro totaal. Daarnaast twee inentingen van 48 euro per stuk voor hepatitis A, een voor tyfus van 27 euro en een voor difterie/tetanus/pokken van 19 euro. Dat loopt flink op." Travel Doctor is een snelgroeiende organi satie. De animo onder huisartsen om zich te laten bijscholen is groot: „Want het is leuk. Mensen die op reis gaan, hebben er zin in. Ze zijn altijd vrolijk. Maar juist daar door zien ze wel eens iets over het hoofd." Een afspraak maken gaat via de website www.traveldoctor.nl of via een mailtje naar vlissingen@traveldoctor.nl. Daarna volgt een consult, a 18 euro. „Wij hebben vaak toegang tot medische dossiers en daar door goed zicht op iemands ziektegeschie denis. Aan ouders van een kind dat regel matig oorproblemen heeft, zou ik kunnen adviseren in bepaalde vakantielanden niet zomaar iets in de apotheek te kopen, om dat ze daar te gemakkelijk antibiotica mee geven." Alleerst wordt gekeken naar de be stemming. „Neem nu Gambia. Ik kreeg hier mensen die bij de reisorganisatie ge hoord hadden: je hebt er geen last van ma laria, want de hotels liggen aan zee. Dat is zo. Maar direct achter de hotels staan poe len met stilstaand water, waarin de malaria mug zit. Gambia is een broeinest van ziek ten: malaria, tyfus, hepatitis a en b, gele koorts: daar moet je allemaal tegen ingeënt worden. Stel nu dat er een koppel binnen komt dat op huwelijksreis wil naar Gam bia, dan zal ik voorzichtig informeren of er ook een kinderwens is. Want het vaccin te gen gele koorts kan schadelijk zijn voor het vruchtje." Een ander punt is de verzekering. „Ik vraag altijd even naar de reisverzekering. In de landen rond de Middellandse Zee kom je al snel in een particuliere kliniek te liggen, omdat de medische zorg daar een stuk be ter is. Maar de tarieven liggen er ook hoger. Daarvoor moet je je apart bijverzekeren." www.traveldoctor.nl i Zorgeloze vakantie begint met goed medisch advies door Ondine van der Vleuten Gambia: vergeven van de malariamuggen, al liggen de hotels dan aan zee. foto Adam M. Richman Travel Doctor Paul Crama met zijn assis tente Jolanda van het Hoge. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34