66 Organen herstellen niet en mensen kunnen ernstig geïnvalideerd raken HOOGBEGAAFD EN ARROGANT 6 7 Cultuurschok dankzij vitale ouderen Jaarlijks sterven evenveel Nederlanders aan sepsis als aan longkanker, zo'n 10.000 mensen. Een alarmerend sterftecijfer. Toch is het een tamelijk onbekende ziekte. „Hoog tijd dat er aandacht komt voor dit levensgevaarlijke ziektebeeld", zegt professor Tom van der Poll. Sepsis is een levensbedreigende aandoening, die kan optreden na een infectie. Het is een ex treem heftige ontstekingsreac tie van het hele lichaam, waar bij orgaanfuncties acuut kun nen uitvallen. „De afweerreac tie richt zich tegen de patiënt zelf', vertelt professor Tom van der Poll, hoogleraar In terne Geneeskunde in het AMC en voorzit ter van het International Sepsis Forum. „Sepsis kan bijvoorbeeld ontstaan bij een urineweginfectie, een buikvliesontsteking of een longontsteking. De helft van de ge vallen doet zich voor bij bacteriële longont stekingen. Maar zelfs een klein, onschuldig wondje kan uiteindelijk leiden tot levensge vaarlijke sepsis." Wereldwijd zijn er 20 tot 30 miljoen sepsis- gevallen per jaar. De sterfte aan de ziekte is hoger dan de sterfte aan borstkanker en hiv/aids bij elkaar. In Nederland worden er per jaar 40.000 patiënten in ziekenhuizen opgenomen voor sepsis, waarvan meer dan een derde komt te overlijden. De ernst van de aandoening en het hoge sterftecijfer zijn aanleiding de ziekte onder de aan dacht te brengen. „Temeer omdat de Neder- landse overheid amper geld stopt in onder zoek naar sepsis", benadrukt Van der Poll. Sepsis is een vrij onbekend ziektebeeld. Je hoort wel over mensen die sterven aan een infectie, aan de complicaties bij ernstige brandwonden of aan een longontsteking: vaak is dat sepsis, maar zelden wordt dat als de doodsoorzaak genoemd. Van der Poll: „Zo werd een urineweginfectie als doodsoorzaak genoemd bij de dood van Paus Johannes Paulus II, maar het was sep sis." Sepsis kan wel behandeld worden, maar spoed is daarbij absoluut geboden. Patiën ten moeten meteen antibiotica en vocht toegediend krijgen. „Er zijn tien jaar gele den behandelrichtlijnen uitgevaardigd en dokters worden nu getraind om snel en agressief te handelen bij sepsis. De eerste uren zijn het belangrijkst." Wereldwijd wordt er veel onderzoek ge daan en de kennis over sepsis is de afgelo pen twintig jaar toegenomen. Maar nieuwe inzichten over betere behandelmethodes zijn er vooralsnog niet. Van der Poll: „We zouden graag objectieve tests willen ont wikkelen, waarbij we kunnen voorspellen welke mensen ernstig ziek kunnen wor den." Overlevers kunnen de rest van hun leven met ernstige gevolgen kampen. „Or ganen herstellen niet en mensen kunnen ernstig geïnvalideerd raken door ledema ten die afgestorven en geamputeerd zijn of door nieren en hersenen die beschadigd zijn. In het onderzoeksveld wordt nu ook meer gekeken naar juist die overlevers, hoe die een betere kwaliteit van leven zouden kunnen hebben." In feite kan iedereen sepsis krijgen, ook voorheen kerngezonde mensen. Maar er zijn groepen die bevattelijker zijn, zoals 'kleine kinderen, ouderen, diabetici, kanker patiënten en reeds verzwakte mensen. Nu hoeft niet iedereen bij een simpele infectie te vrezen voor sepsis, maar mensen moe- WAT IS SEPSIS? ten zich wel bewust zijn van de sympto men die zich voordoen wanneer een infec tie verergert en zich uitbreidt. Symptomen die kunnen wijzen op sepsis, zijn onder meer hoge koorts, lage bloeddruk, versnel de pols, kortademigheid, verminderd be wustzijn en verwardheid. Van der Poll: „Dan is het extreem belang rijk dat iemand meteen naar de spoedeisen de hulp wordt gebracht." Sepsis is te voorkomen door betere hygië ne, maar dat geldt dan voornamelijk voor de ontwikkelingslanden. Van der Poll: „Sep sis is een van de grootste veroorzakers van sterfte in de Derde Wereld, vooral onder kinderen. Maar het wordt nooit genoemd." De hoogleraar vindt uiteraard dat de Neder landse overheid meer geld in onderzoek naar de behandeling van sepsis zou moe ten steken. „Naar ziektes als kanker gaat veel geld. En terecht natuurlijk", zo bena drukt hij. „Kanker heeft ook een hoge be langstelling onder de bevolking, iedereen is tenslotte bang om kanker te krijgen." Omdat sepsis nog zo onbekend is, heeft hij geen hoge verwachtingen van eventuele in zamelingsacties. En dan kost deze ziekte ook nog eens ontzettend veel geld. „In de VS is uitgerekend dat een sepsisge- val 35.000 dollar kost aan ziekenhuiskos ten", vertelt Van der Poll. „Omgerekend naar de Nederlandse situatie is dat 26.000 euro per patiënt en dat maal 40.000. Reken zelf maar uit, dat is om en nabij 1 miljard euro per jaar." door Anne Salomons illustratie Getty Images Tom van der Poll Sepsis wordt veroorzaakt door een infectie, meestal door een bacterie, maar soms ook door een schimmel. Het is verstandig rekening te houden met sepsis als iemand zich ernstig ziek voelt, verward is en een van de volgende symptomen heeft: hoge koorts, lage bloeddruk, versnelde pols, kortademigheid of verminderd bewustzijn. Bij sepsis is snel handelen geboden, de- patiënt heeft acuut medische zorg nodig in een ziekenhuis. reageren? W gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33