SPORT Pat McQuaid en Brian Cookson zijn in een felle strijd verwikkeld om president wan de UCI te worden. De Trail by the Sea was geen kinderspel Hoek heeft nieuwe lampen nodig voor bekerduel De enige Italiaan met een gouden volleybalmedaille Alonso niet in zee met Euskaltel De overname van de Baski- sche wielerploeg Euskaltel Euskadi door Formule ï-cou- reur Fernando Alonso is van de baan. De onderhandelin gen tussen de leiding van de ploeg en de Spaanse kop man van Ferrari zijn stukge lopen. „We zijn niet tot over eenstemming gekomen en dat is verdrietig nieuws", verklaarde Euskaltel. De ploeg ziet zich nu genood zaakt om te stoppen. Hamilton stoort zich aan boegeroep Lewis Hamilton heeft zijn af schuw uitgesproken over het boegeroep van de au- tosportfans bij de GP van Singapore. Zij hoonden bij de huldiging de Duitse win naar Sebastian Vettel weg. „Uitjouwen is zo negatief, vooral als iemand zo hard heeft gewerkt", zei de Britse Formule i-coureur van Mer cedes. „Vettel verdient juist alle lof. Dit boe roepen hoort niet." Howson wint goud in de tijdrit De Australische wielrenner Damien Howson heeft maandag in Florence met overmacht WK-goud vero verd op het onderdeel tijdrij den voor beloften (onder 23 jaar). Howson was 57 secon den sneller dan de Frans man Yoann Paillot Het brons ging naar de Deen Las- se Norman Hansen. Eerste Nederlander in het eindklassement was Dylan van Baarle. Hij werd 23e. Balotelli geschorst na scheldpartij De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft aanvaller Mario Balotelli van AC Milan voor drie duels ge schorst voor zijn scheldpar tij tegen de arbitrage zondag na de verloren thuiswed strijd tegen Napoli (1-2). De wispelturige spits kreeg voor zijn felle protesten zijn tweede gele kaart. AC Milan wil beroep aante kenen tegen de straf voor Ba lotelli. FLORENCE - Er is een vuile oorlog gaande om het voorzitterschap van de internationale wielren- unie UCI. De Brit Brian Cookson vindt dat het de hoogste tijd is ge worden dat de zittende president, de Ier Pat McQuaid, van het to neel verdwijnt. De twee voeren al een tijdje een smerige strijd om de macht in wielerland. De inzet is volgens de uitdager paradoxaal een schonere sport. „Er is vooruitgang geboekt, maar tegelijkertijd blijkt dat de UCI on der McQuaid niet in staat is om de wielersport echt schoon te ma ken", meent Cookson. Omdat daardoor de betrouwbaarheid en het imago van het cyclisme nog al tijd slecht is, wil hij dat het con gres van de internationale wiele- runie vrijdag in Florence kiest voor een machtswisseling. Op de achtergrond blijft het ech ter de vraag of Cookson niet ge woon een pion is in een bruuske machtsovername. McQuaid vindt in ieder geval van wel. In een op merkelijk open brief aan alle voor zitters van de aangesloten nationa le wielerfederaties ontvouwde hij in juni zijn complottheorie. Daar in spant de onderwereld de bo venwereld voor haar karretje. McQuaid verbaast zich er over dat Cookson zich dit jaar plots kandi daat stelde terwijl hij altijd heeft gezegd dat het voorzitterschap van de UCI niet zijn ambitie was. „Waarom die plotse omme zwaai?", vraagt McQuaid zich af. Hij zoekt de oorzaak in Rusland. Bij Katoesja-baas en gefortuneerd zakenman Igor Makarov om pre cies te zijn. Die moet volgens Mc Quaid uit zijn op wraak, omdat de UCI aanvankelijk weigerde Ka- toesja afgelopen winter een nieu we World Tour-licentie te geven. Er waren te veel vragen op het ethische vlak rond de handel en wandel van Makarov's ploeg. Uit eindelijk dwong Katoesja alsnog de licentie af, maar voelde Mc Quaid zich voor altijd de gebeten hond. Makarov zou daarom de Poolse fe deratievoorzitter Wojciech Wal- kiewicz hebben opgedragen om een geschikte tegenkandidaat te zoeken voor de presidentsverkie zing van komende vrijdag. Mc Quaid zegt dat hij het bewijs heeft dat diverse gepolste mensen een rendez-vous hebben gehad met Walkiewicz, een man die eer der op de vingers is getikt vanwe ge gesjoemel rond verkiezingen. Ook Cookson vloog in de armen van Walkiewicz en Makarov, is de stellige overtuiging van McQuaid. Oftewel, onder het mom van de strijd voor een schonere sport, is Makarov via Cookson vooral be zig om zijn eigen belangen veilig te stellen. McQuaid eiste duidelijk heid over de inhoud en aard van de gesprekken die Walkiewicz voerde. Het was het begin van een potje moddergooien, waarbij Cookson de zittende voorzitter vooral beticht van corruptie. In die zin dat McQuaid, zijn voorgan ger Hein Verbruggen en de com plete UCI vals spelende renners heel lang bewust de hand boven het hoofcl hebben gehouden. Ondertussen omarmen steeds meer van de 42 aangewezen stem gerechtigden de kandidatuur van Cookson. De manier waarop hij het Britse wielrennen op de kaart heeft gezet, is het houvast dat de sport kennelijk zoekt. De strijd te gen doping wordt nergens strin genter gevoerd dan in het land van Bradley Wiggins en Chris Froome. Ook de Nederlandse KNWU-voor- zitter Marcel Wintels steunt Cook son. „Maat dat staat los van alle beschuldigingen die over en weer zijn geuit. Die zijn beschamend voor beiden", zegt hij. Het gaat er volgens de KNWU-voorzitter vooral om dat de UCI in deze lasti ge tijden een andere president krijgt. Omdat alleen nieuwe be zems echt schoon vegen dus. Dat is volgens McQuaid juist weer niet wat Makarov wil. Of hij dat het congres nog aan het verstand gebracht krijgt, zal vrijdag blij ken. VOETBAL VOLLEYBAL BILBAO SINGAPORE FLORENCE MILAAN Ze gunnen elkaar geen blik waardig: Pat McQuaid en Brian Cookson (rechts). Een van de twee wordt de nieuwe president van de UCI. foto AFP Vuile oorlog om schone sport door Ad Pertijs DINSDAG 24 september 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27