Leerlingen maken kennis met cultuur Studenten kunnen doorgaan met Onderzoeksinstituut plannen voor sociëteit Middelburg zet de deuren open 22 WALCHEREN Vlissingse politici maken zich zorgen over toekomst van ziekenhuis op Walcheren nu bouwers te duur blijken te zijn. Activiteiten Werkt voor Ouderen vlissingen - Vlissingse fractie voorzitters maken zich grote zor gen over de toekomst van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis op Walcheren. Hun Middelburgse collega Jan Zwemer (CDA) ziet daarentegen juist nieuwe moge lijkheden nu de Raad van Bestuur van het ADRZ 'eindelijk tot de ontdekking komt dat samenwer king noodzakelijk is', aldus de christen-democraat, en 'actief op zoek gaat naar partners'. Eind vorige week werd bekend dat het ADRZ op zoek moet naar nieuwe financiers omdat de aan biedingen van de bouwconsor- tiums BAM en Dura Vermeer ter zijde zijn geschoven. Ze zijn vol gens de Raad van Bestuur te duur en leiden tot een faillissement van het ADRZ als ze worden geac cepteerd. In het oorspronkelijke plan van het ADRZ zou in de loop van 2016 het nieuwe ziekenhuis in ge bruik worden genomen. Die plan ning is nu losgelaten. Fractievoorzitter Mark Weug (LPV) vindt het 'heel zorgelijk' dat het ADRZ nu op zoek moet naar nieuwe financiers. Hij bena drukt dat zijn fractie niet tegen nieuwbouw bij Middelburg is, maar dat het wel heel jammer is dat het ADRZ niet eens wenst te praten over het opknappen van de Vlissingse locatie. Hij vraagt zich nu af of het nog wel lukt om nieuwe financiers te vinden als én de banken én de bouwers niet willen of onaanvaardbaar hoge ei sen stellen. Jan Koopman (PvdA) laat ook ho ren dat hij betwijfelt of het nog wel goed komt met het ADRZ. Hij vindt het een veeg teken dat de Raad van Bestuur het tijdpad voor nieuwbouw in de Mortiere heeft losgelaten. „Vorig jaar wer den we als gemeente nog onder druk gezet-om haast te maken met de voorbereidingen." De sociaal-democraat beseft ech ter ook dat de politiek aan de zij lijn staat als het om het zieken huis gaat. „Wij hebben niets te zeggen. Het is een zaak van het ziekenhuis zelf." Rijnco-Jan Suurmond (CDA) houdt nog vertrouwen in de Raad van Bestuur. Maar hij laat wel we ten dat hij enigszins bang begint te worden dat de plannen voor het nieuwe ziekenhuis niet daad werkelijk worden uitgevoerd. Hij Samenwerking met andere zorgaanbieders is de enige mogelijkheid roept de politiek en de bevolking op om vertrouwen te blijven hou den. Zijn Middelburgse collega Jan Zwemer is opmerkelijk positiever dan de Vlissingse politici. Vooral omdat de Raad van Bestuur 'ein delijk' heeft aangegeven dat ze nu samen met andere zorgaanbie ders het gebouw bij Mortiere wil realiseren. Zwemer ziet dat als 'de enige manier om een nieuw zie kenhuis gerealiseerd te krijgen'. Hij hoopt nadrukkelijk dat de lei ding van het ADRZ ook samen werking gaat zoeken met Zorg- saam in Zeeuws-Vlaanderen. En hij hoopt ook dat de zorgverzeke raars zich gaan bemoeien met de plannen van het ADRZ. „Want het is toch ook in hun belang dat er goede zorg blijft op Walcheren en de rest van Zeeland." VLISSINGEN - Werkt voor Ouderen Vlissingen doet mee aan de lande lijke Week tegen Eenzaamheid' vanaf donderdag tot 5 oktober in Ter Reede. Donderdag begint de fototentoonstelling de 'Young sters'. Dan is ook de documentai re over de Youngsters te zien. Het programma ziet er verder als volgt uit: donderdag en vrijdag bingo, 14.00 uur; donderdag, film The Bucket List, 19.30 uur; vrij dag, meezingkoor San 'G'doel, 14.30 uur; zondag, optreden mu- ziekensemble Zeeuws elftal, 14.30 uur; maandag 30 september, 'Vriendschap, een workshop voor vrouwen', 14.00-16.00 uur; dins dag 1 oktober, optreden Diaboli- ques, 14.00 uur; woensdag 2 okto ber, optreden Westkappels Kwar tet, 14.30 uur; donderdag 3 okto ber, workshop Poëzie, 14.00-16.00 uur; (kosten 5,00). Vrijdag 4 oktober kunnen bezoe kers in Ter Reede op het mossel- feest tussen 10.00 - 16.00 uur aan schuiven bij de 'Langste eettafel van Nederland'. Er zijn mosselen en een Zeeuwse markt bezoeken. Basisschoolleerlingen uit groep ze ven en acht bezoeken dan diverse kunst- en cultuurinstellingen. Een gastles restaureren, aan de slag met moderne kunst in de Vleeshal, een theaterles, leren striptekenen en tentoonstellingen zijn voorbeelden van de activitei ten. De Cultuurdagen zijn in het leven geroepen om de ontwikke ling, bewustwording en waarde ring van kunst en cultuur bij kin deren te vergroten. Alle cultuurin stellingen binnen de gemeenten werken samen door de deuren voor basisschoolleerlingen open te zetten. Nieuw dit jaar is dat in plaats van Middelburgse scholie ren de Veerse basisscholen mee doen. De scholieren uit de ge meente Veere bezoeken instellin gen in Middelburg. Ter afsluiting van een dag vol culturele bedrij vigheid krijgen de leerlingen een theatervoorstelling te zien in het Vlissingse Arsenaaltheater of de bibliotheek in Middelburg. De voorzieningenrechter vindt het niet nodig om de vergunnin gen daarvoor af te wijzen. Wel laat hij nadrukkelijk weten dat in de vergunningen de gedragsregels opgenomen moeten worden zo dat het mogelijk is om mensen die overlast veroorzaken voor de omwonenden aan te pakken. Omwonenden verzetten zich al geruime tijd tegen de plannen die de studenten hebben met het voormalig postkantoor. Ze vrezen vooral voor hun nachtrust omdat in de kelder van dat pand ook een bar komt die twee dagen in de week, de dinsdag en donderdag, tot 02.00 uur open is. In het oor spronkelijke plan was het de be doeling om veel vaker tot 02.00 uur open te zijn. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de omwonenden hebben de studen ten beperkingen aangebracht. De omwonenden benadrukken steeds dat ze niet tegen de socië teit zijn zolang de deuren daar van maar niet al te laat op slot gaan. De omwonenden stapten al enke le malen naar de rechter om uit voering van de plannen tegen te houden. Tot nu toe steeds tever geefs. Twee weken geleden vroe gen ze aan de voorzieningenrech ter om in te grijpen in verband met de door de gemeente afgege ven vergunningen. Hij liet gisteren weten dat hij vindt dat er volgens hem geleefd kan worden met de regels die de studenten voorstellen, zoals een surveillanceteam, het toepassen van een sluissysteem en het instel len van een buurttelefoon. Maar dat mag volgens de rechter niet vrijblijvend zijn en moet worden opgenomen in de vergunningen. YERSEKE - Wetenschappers van het NIOZ, het instituut voor zee- onderzoek in Yerseke, laten op 4 en 5 oktober zien wat ze doen. Het is dan open dag. Bezoekers kunnen zelf proefjes doen, een praatje maken met de onderzoekers over hun werk, deel nemen aan discussies en vooral veel ontdekken. Het thema is 'Schatkamers van de zee'. Mensen kunnen (virtueel) een dorp red den door mangroven of schorren aan te planten, ontdekken hoe goed georganiseerd mossels le ven, puzzelen met DNA of mee doen aan een kokkelrace. Er is informatie over de zeebo dem als bron van elektriciteit, over de verzuring van de zee en de gevolgen daarvan, over zeeal gen die biodiesel kunnen helpen produceren, over fluorescerende bacteriën (die bezoekers op hun gezicht kunnen laten smeren), over de rol van algen in de voed selketen en nog veel meer. De open dagen van het instituut zijn op vrijdag vier oktober van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. Het NIOZ is te vinden aan de Korringaweg 7 in Yerseke. Grote zorgen over het ADRZ door Emile Calon Jan Zwemer (CDA, Middelburg) samentegeneenzaamheid.nl door Maarten Back VLISSINGEN - Op initiatief van de Stichting Kunsteducatie Walcheren worden dit jaar de Kunst- en Cul- tuurdagen in Vlissingen en Middel burg gehouden. Stadsarchivaris Ad Tramper vertelt over de geschiedenis van Vlissingen in het Gemeentearchief, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De studenten van de Roosevelt Academy kunnen door gaan met de plannen voor hun so ciëteit in de Lange Noordstraat in Middelburg. www.nioz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22