Toekomst van de Grote Kerk in Veere blijft nog in nevelen gehuld Raad Veere steunt plan voor Oostwatering 20 WALCHEREN RENOVATIE watering O Protestlied bij monument in Vissingen Twee kranen tillen de Souburgse draaibrug op voor transport naar Krimpen aan de IJssel. Aangehouden voor schelden via alarmnummer 4_ ■fl 1 Alle fracties steunen dat plan, zo bleek gisteravond tijdens een ver gadering van de commissie RO. De gebruikers van het gebied en de politiek kiezen voor het meest ambitieuze scenario dat gepaard gaat met het - op bescheiden schaal - ontwikkelen van verblijfs- recreatie. Daarbij wordt onder an dere gedacht aan kampeervlotten. M. Walraven (PvdA/GL) waar schuwde wel dat haar fractie te gen het ombouwen van het ge bied tot een recreatiepark met veel vakantiewoningen is. Wet houder R. Molenaar stelde dat er mogelijk kansen zijn voor het bin nenhalen van Europese subsidies voor de aanpak van het gebied. Ze kerheid kon hij nog niet geven omdat de voorwaarden voor de nieuwe subsidies nog niet bekend zijn. Hij zei dat het geen subsidies worden voor het hele project. „Wel voor onderdelen, bijvoor beeld op het gebied van duur zaamheid." Molenaar benadrukte dat de gebruikers van Oostwate ring, zoals de watersportvereni ging, de jachtwerf en de horeca, er samen uit moeten komen. Voorzitter P. Castenmiller van de watersportvereniging Arne erken de dat ook. „De gebruikers kun nen elkaar in een houdgreep hou den. Alleen een breed gedragen plan kan uitgevoerd worden." Executieverkoop Belastingdienst vlissingen - De Nederlandse pro testzanger Armand brengt van daag samen met het straatkoor Groene Boulevard Vlissingen en een aantal Vlissingse muzikan ten, zijn lied Het Landingsmonu ment. Het optreden bij het Lan dingsmonument aan de Vlissing se Commandoweg begint om 16.00 uur. Het concert is een muzi kaal protest tegen de plannen van de gemeente om het monument te verplaatsen en van het speel- en herdenkingsveld een parkeer plaats te maken. Armand en het straatkoor worden muzikaal bege leid door drie gitaren, accordeon, slagwerk en wellicht blazers. De gemeente wil de gebruiksmo gelijkheden van de Grote Kerk aanzienlijk verruimen en telde 30.000 euro neer voor een plan van de Amsterdamse ondernemer Ernst Veen in samenwerking met Pieter van der Heijden van XPEX. Veen beloofde begin dit jaar dat hij in maart al met een opzetje zou komen om van de kerk een kostendekkende 'waardige' pu bliekstrekker te maken. Wat de Amsterdammer daarbij in gedachten heeft, is nog in nevelen gehuld. Verantwoordelijk wethou der René Molenaar gaf onlangs aan dat 'persoonlijke omstandighe den' van Veen debet zijn aan de vertraging. Hij verwacht echter wel dat er nog dit jaar meer duide lijkheid komt over de plannen voor de toekomst van het Rijks monument. Hij wil verder niet in gaan op de stand van zaken nu. Veere heeft aan de Grote Kerk een kostbare moloch in het kleine stadje. De laatste vijf jaar stak de gemeente al bijna drie ton in het pand; bijdragen in huur en bijko mende kosten van Muziekpodium Zeeland die de kerk als concert zaal gebruikt. De kerk is nu alleen in het seizoen te bezichtigen en tijdens 'losse' activiteiten als expo sities. De gemeente wil echter meer dan alleen geld spenderen aan haar monument en zoekt naar moge lijkheden om er inkomsten uit te genereren. Dat het geen feestzaal moet worden, daar is iedereen het over eens. Maar wat dan wel? De gemeente wil dat de kerk in ieder geval een grotere rol gaat spelen in het 'trekken en vasthouden van bezoekers aan het stadje'. VLISSINGEN - Een Vlissinger (68) heeft zondag via het alarmnum mer ii2 de politie lastiggevallen. Hij belde volgens de politie veel vuldig naar de alarmcentrale, wei gerde zijn naam te noemen maar eiste wel dat de centralist van de politie zijn naam en rang gaf. In latere telefoontjes begon hij te schelden, aldus de politie. Vanwege de overlast werd de man aangehouden, zo maakte de poli tie gisteren bekend. Volgens het korps begon de man ook op het bureau agenten uit te schelden. Een verklaring voor zijn gedrag r wilde hij niet geven. De man FF krijgt een proces-verbaal. SOUBURG - Met behulp van twee grote kranen werd de draaibrug bij Souburg van zijn plaats getild, op een ponton gezet en afgevaren naar Krimpen aan de IJssel. Architect Joos Nijsse had voor die klus zijn kantoor in Middelburg verlaten om getuige te zijn van de ze operatie. Niet zomaar. Hij is be trokken bij de renovatie van de brug, van zijn hand is het ont werp voor de 'nieuwe' brug. Een brug, zo zegt Nijsse, 'is van oudsher een belangrijk element in het landschap. Een brug ver bindt en overwint. In het geval van de Souburgse draaibrug ver bindt deze letterlijk oost met west: Oost-Souburg met West-Souburg'. En deze brug overwint ook een barrière: dankzij die brug kunnen fietsers en voetgangers het Kanaal door Walcheren oversteken. De brug die gisteren uit beeld ver dween richting Zuid-Holland, keert over zeven weken weer te rug. Opgeknapt en aangepast zo dat gebruikers veiliger kunnen oversteken. Maar de brug kan straks ook sneller open en dicht zodat mensen die naar de over kant willen, minder lang hoeven te wachten. De Souburgse brug lag oorspron kelijk bij Sluiskil en verbond het westelijk deel van Zeeuws-Vlaan- deren met het oostelijk deel. Om dat daar een nieuwe brug kwam, en de Souburgse brug eind 1944 was vernield, werd de Sluiskilse begin 1947 overgebracht naar Wal cheren en op 31 januari van dat jaar in gebruik genomen. Sinds 1997 is de brug ook een be schermd monument, zodat de ar chitect enigszins beperkt was bij het doen van aanpassingen. Het optillen van de Souburgse brug werd gisteren gevolgd door vele belangstellenden. Onder hen ook George van Damme. De Sou burger vertelde dat hij als oud-zeeman en als binnenschip per iets heeft met bruggen. „Ik heb voor heel wat bruggen stil ge legen." Hij vond het 'mooi werk' zoals dat gisteren werd uitge voerd. Zolang de brug niet terug op z'n plaats ligt, kunnen Souburgers en anderen via een pontonbrug naar de overkant. Drie keer per dag gaat die noodbrug open. gewed Draaibrug in Souburg a DOMBURC - De Veerse politiek staat achter het plan om de komen de tien tot vijftien jaar het gebied rondom Oostwatering bij Veere een metamorfose te laten onder gaan zodat het veel aantrekkelijker wordt voor watersporters. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Zie tevens www.domeinenrz.nl door Annemarie Zevenbergen VEERE - De toekomst van de Grote Kerk in Veere blijft ongewis. Het on derzoek naar een kostendekkende exploitatie laat nog steeds op zich wachten. I Met behulp van twee zware kranen wordt de Souburgse draaibrug van zijn plaats getild en op transport gesteld. door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20