Aanslag op kerk eist 78 levens Oud-politicus Bo Xilai krijgt levenslang Gouden Dageraad verliest aanhangers na moord op Griek BUITENLAND 7 gPr-i-'- Naar verluidt waren er op het mo ment van de explosies ongeveer zeshonderd gelovigen aanwezig. Het was de meest dodelijke aan slag op de christelijke minderheid in de geschiedenis van Pakistan. Twee mannen met springstofves- ten zouden zich in en voor de kerk hebben opgeblazen toen daar rijst werd uitgedeeld. De aan vallers hadden daarvoor het vuur geopend op islamitische politie mannen die de kerk bewaakten. Een bewaker kwam daarbij om. De aanslag werd opgeëist door Jandullah, een afdeling van de Pa kistaanse Taliban. Het zou gaan om een wraakactie vanwege de Amerikaanse drone-aanvallen op De aanslag op de kerk moest de aanvallen met Amerikaanse drones op moslims wreken moslims. Jandullah deed eerder dit jaar van zich spreken door het doodschieten van tien buitenland se bergbeklimmers in de Paki staanse Himalaya. De witte Allerheiligenkerk is een nationaal monument in Pakistan en lijkt aan de buitenkant op een moskee, compleet met minaret ten en een koepel. De kerk werd in 1883 gebouwd door de Britten in het oude ommuurde centrum van Peshawar en is volgens lokale media een 'symbool voor vrede en harmonie'. Precies een jaar geleden werd een andere kerk in de provincie Khy- ber Pakhtunkhwa verbrand door islamisten. In maart van dit jaar werden twee kerken en honderd huizen van christenen verbrand in Lahore. Volgens islamitische ex tremisten zouden de christenen zich schuldig maken aan godslas tering. Ongeveer 4 procent van de 180 miljoen Pakistanen is christe lijk. Aanslagen op de groep ko men wel voor, maar zijn voor Pa kistaanse begrippen relatief zeld zaam. Meestal zijn andere minder heden - zoals sjiitische moslims - het doelwit. De Pakistaanse premier, Nawaz Sharif, zei dat de daders 'godde loos' waren en onschuldige men sen hadden getroffen wat tegen 'de leer van islam en tegen die van elke religie ingaat'. Ook worden alle persoonlijke be zittingen van het voormalige lid van de Communistische Partij in beslag genomen. Bo zou voor om gerekend enkele miljoenen euro's aan steekpenningen hebben aan genomen. Hij kreeg daarvoor le venslang. Voor verduistering kreeg hij vijftien jaar cel en voor machtsmisbruik nog eens zeven. „Bo Xilai was een dienaar van de staat, die zijn macht misbruikte en zo het land en de mensen enor me schade toebracht", aldus de rechtbank. Dë 64-jarige Bo heeft tien dagen de tijd om in beroep te gaan. Tij dens het proces heeft hij zich fel verdedigd. Hij zei dat hij valselijk is beschuldigd en erin is geluisd, hoewel hij ook erkende 'slordig' te zijn geweest met overheids geld. de huidige, uitzonderlijke positie terechtgekomen. Precies daar waar het land niet wil zijn. Duits land voelt zich behaaglijk wan neer het is ingebed in Europa. Duitse politici braken zich het hoofd niet over de Duitse in vloed, zolang die werd gebalan ceerd door Frankrijk, dat andere machtige land op het Europese continent. Maar Frankrijk, hope loos verstrikt in de eigen proble men, doet niet meer mee. En de wereld kijkt naar Merkel: wat gaan we doen? In de campagnes heeft Merkel, net als haar voornaamste uitdager Peer Steinbrück (SPD), maar wei nig over Europa en de euro gespro ken. Het ligt niet in de lijn der ver wachting dat zij in haar derde ter mijn zal afwijken van haar voor zichtige politiek van 'kleine pas sen'. Anders dan eerdere bonds kanseliers heeft Merkel geen visi oenen over de vermeende voor treffelijkheid van een verenigd Eu ropa. De Oost-Duitse natuurkun dige handelt pragmatisch en denkt economisch. Merkel is voor verdere integratie omdat Europa alleen dan de concurrentie kan volhouden met andere, grote eco nomische blokken in de wereld. Maar dit betekent in haar ogen niet dat 'Brussel' ook zeggen schap moet krijgen over, bijvoor beeld, de maximale C02-uitstoot van Duitse auto's. Een overeen komst hierover verdween van ta fel na persoonlijk ingrijpen van Merkel. De afgelopen jaren deed Angela Merkel telkens net voldoende om de eurozone overeind te houden. Tegelijkertijd was zij kritisch ge noeg op de crisislanden om haar kiezers ervan te overtuigen dat de Duitse inspanningen (lees: beta lingen) gerechtvaardigd zijn. Bo vendien weet zij, door te hame ren op een decentraal Europa met een belangrijke rol voor de natio nale staten, de angst voor 'dicta ten uit Brussel' bij de Duitse bur gers binnen de perken te houden. En Merkel maakt duidelijk hoe Duitsland - ondanks alles - van Europa en de euro profiteert. Wie meer verwacht van de 'konin gin van Europa', komt de komen de jaren naar alle waarschijnlijk heid bedrogen uit. Op geen enkel terrein immers is Angela Merkel te betrappen op inspirerende ver gezichten. Toen haar ooit werd ge vraagd naar wat haar te binnen schiet als ze denkt aan Duitsland, kwam ze niet verder dan: 'Ra men. Geen land ter wereld maakt zulke mooie, goed sluitende ra men.' Wat Merkel te binnen schiet als ze denkt aan Europa? Niemand heeft een idee. Maar veel meer dan knoflook, tulpen en stokbrood zal het niet zijn. Gouden Dageraad ontkent elke be trokkenheid bij de steekpartij, maar Giorgos R., de 45-jarige man die Fyssas neerstak en direct weid opgepakt, heeft de politie verteld banden te hebben met de partij. In Griekse media dook een foto op waarin hij poseert met een van haar parlementsleden. Ook circuleert op internet een filmpje waarin hij, gekleed in een T-shirt van de partij, deelneemt aan een van de voedseluitdeelda- gen die Gouden Dageraad organi seert voor arme Grieken. Ook klapte een ex-partijlid anoniem uit de school over de activiteiten van de knokploegen. De aanval len op migranten en linkse activis ten vinden volgens hem pas plaats na goedkeuring door parle mentsleden en de partijleiding. De regering Zegt de extreem rechtse partij nu hard te willen aanpakken. Premier Samaras ver klaarde dat de 'nazaten van de na zi's' niet de kans krijgen om Grie kenland te destabiliseren. De mi nister van Openbare Orde wil de wet aanpassen om de knokploe gen als criminele organisaties te kunnen bestempelen. Hij heeft 32 strafzaken aan het hooggerechts hof doorgestuurd waarbij partij en parlementsleden betrokken waren. Critici zijn verbaasd over deze plotselinge voortvarendheid. Ze vragen zich af waarom daar een De Griekse regering zegt de extreem-rechtse partij nu hard te willen aanpakken moord op een Griek voor nodig was, terwijl de rechts-extremis- ten al jaren ongestraft migranten kunnen belagen. Premier Samaras zou bang zijn de kiezers van zijn rechtse partij in de armen van Gouden Dageraad te drijven als hij te hard optreedt tegen de par tij. „Maar nu dreigt hij kiezers in het centrum te verliezen als hij niets doet. Er is een kentering in de publieke opinie", zegt Theodo re Couloumbis, hoogleraar politi- Critici zijn verbaasd over de plotselinge voortvarendheid van het kabinet cologie aan de Universiteit van Athene. „Het zou me niet verba zen als we binnenkort de eerste rechtszaken tegen parlementsle den van Gouden Dageraad zien." Die partij houdt zich nu even koest. Normaal gesproken is ze er niet vies van olie op het vuur te gooien. Maar nu veroordeelt partij leider Nikolaos Michaloliakos 'het tragische incident ondubbelzin nig, volledig en in alle opzichten'. Hij annuleerde op het laatste mo ment een toespraak in Piraeus vlak bij de plek waar Fyssas werd neergestoken, nota bene op de dag van diens begrafenis. En zater dag ging een voedseluitdeeldag in Piraeus niet door nadat havenar beiders hadden gedreigd het eve nement te vérstoren. MAANDAG 23 SEPTEMBER 2013 PESHAWAR - Zeker 78 mensen zijn gisteren omgekomen bij een dub bele zelfmoordaanslag in een kerk in Peshawar. Er vielen 135 gewon den. Volgens Pakistaanse media bliezen twee terroristen zich op toen kerkgangers de beroemde Al lerheiligenkerk in de noordwestelij ke stad Peshawar verlieten na de zondagsmis. JINAN - Een Chinese rechtbank heeft oud-politicus Bo Xilai giste ren veroordeeld tot een levenslan ge gevangenisstraf. Hij is schuldig bevonden aan corruptie en machts misbruik. III niet groot O onze website /duitslandkiest Volg de laatste ontwikkelingen door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - Aanhangers van het Griekse Gouden Dageraad keren zich af van de extreem-rechtse par tij na de moord op de links-acti vistische rapper Pavlos Fyssas afge lopen donderdag. Volgens een gis teren gepubliceerde opiniepeiling zegt 7 procent op de partij te zul len stemmen; vóór de steekpartij was dat nog 8,5 procent. De partij blijft daarmee in populariteit wel de derde van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7