i R II hopen op hete herfst voor kabinet Alleen via gps contact met schip Greenpeace PvdA'ers met frisse tegenzin achter JSF-koers van Samsom BINNENLAND 5 4 nen. Zijn zusje Lente (8) bedacht de tekst: 'Kinderen willen het an ders'. Moeder vond het eigenlijk een heel goed van idee van Zilver om zich aan te sluiten bij het pro test. „En nu ik er ben, denk ik, dit moeten we vaker doen." Als de laatste bussen uit het land, vanuit zestien steden, op het Am sterdamse Beursplein zijn gearri veerd gaat het in een lawaaiige op tocht naar het Jonas Daniël Meijerplein. Bij het beeld van de Dokwerker wacht SP-leider Emi- le Roemer de menigte op. „Wat ongelooflijk goed dat jullie met zo veel mensen zijn gekomen om te demonstreren, maar vooral om te par-ti-ci-pe-ren. Want het kan zo veel beter, dus wij gaan hier parti ciperen tot we een ons wegen. Wij stoppen niet voordat dit rechtse rotbeleid van tafel is." Hij voorspelt een hete herfst. Roemer herhaalt zijn oproep aan de PvdA om uit het kabinet te stappen. „Mensen met een uitke ring leveren hard in, de werkloos heid loopt fors op, illegaliteit straf baar maken, huren explosief laten stijgen, de ouderenzorg op een hakblok leggen en dan ook nog eens JSF's kopen. Waar ligt jullie grens?" En nu WD-fractievoorzit- ter Halbe Zijlstra heeft gezegd dat aanpassingen in het sociaal ak koord nog mogelijk zijn, vindt Roemer dat de PvdA 'niets meer in dit kabinet te zoeken heeft'. Een trambestuurster kijkt geïnte resseerd naar de menigte. Ze wist niet van de protestactie. Had ze het geweten, had ze meegelopen. Misschien een volgende keer, in de aangekondigde hete herfst. Het schip werd donderdag door de Russische kustwacht geënterd. Greenpeace kan via een gps-sig- naal het schip volgen dat momen teel naar Moermansk wordt ver scheept. Naar verwachting komt het daar vanochtend aan. De Arctic Sunrise Voerde ten zui den van Nova Zembla bij het boorplatform Prirazlomnaja in de Petsjorazee actie tegen olieboringen in de Noordpool toen het donderdag door gewa pende kustwachters werd geën terd. Aan boord van het schip is onder andere een Rus die namens Greenpeace in 1992 betrokken was bij onderhandelingen toen het actieschip Solo door de kust wacht werd geënterd. Wereldwijd heeft een kwart mil joen mensen een mail gestuurd naar de Russische ambassade met het verzoek de dertig mensen van Greenpeace vrij te laten. Een hoge Russische functionaris vergeleek de activisten dit week end met Somalische piraten. Een woordvoerster van Greenpeace hoont die stelling weg. „De Rus sen proberen hun eigen fouten goed te praten." Pogingen om via het ministerie van Buitenlandse Zaken ophelde ring te krijgen, zijn nog niet ge slaagd. Medewerkers van Green peace wachten het schip vandaag in Moermansk op. Voor het kantoor van oliegigant Gazprom in de Russische hoofd stad Moskou staat één demon strant namens de organisatie. De monstreren met meerdere perso nen is niet toegestaan, legt Green peace uit. Dode door explosie in appartement Door een gasexplosie is gis teren een dode gevallen in een appartentencomplex in Den Haag. De dode is een man die in de ontplofte wo ning verbleef. Er zijn geen andere gewonden. De voor- en achtergevel van het appar tement werden door de ont ploffing uit het pand gesla gen. De oorzaak van de gasexplosie is nog onbe kend. 'RWE schrapt 200 banen in Nederland' Het Duitse energieconcern RWE wil bij het onderdeel Generation SE 3400 van de ongeveer 18.000 arbeidspaat- sen schrappen. In Duitsland verdwijnen 2300 banen, in het Verenigd Koninkrijk 900 en in Nederland 200. Dat heeft een anonieme bron bij het bedrijf zaterdag gezegd. RWE is onder meer eigenaar van energieleveran cier Essent. PvdA in peiling lager dan ooit Als er nu verkiezingen zou den worden gehouden, kan de PvdA in de Tweede Ka mer rekenen op slechts tien zetels. Een historisch diepte punt, volgens Maurice de Hond, die gisteren zijn pei ling bekendmaakte. De PvdA zou met dit resultaat de zevende partij van Neder land worden. De PW is bij De Hond de grootste partij van Nederland met 33 zetels. Weer discussie over sociaal akkoord Voor de WD is het sociaal akkoord niet in beton gego ten. Als het nodig is om de len aan te passen zodat er in de Eerste Kamer een meer derheid komt, moet dat kun nen. Regeringspartner PvdA hecht echter sterk aan de polderdeal. „Het staat als een huis", zei vicepremier Asscher afgelopen weekein de nog. ZWOLLE - Kopstukken van de PvdA moesten direct na Prinsjesdag in gesprek met leden om te voorko men dat de aankoop van de Joint Strike Fighter een splijtzwam wordt. Dat is voorlopig gelukt. Een geërgerde PvdA'er uit Amster dam grijpt de microfoon. „Je krijgt ons niet mee door zo'n pop penkast op te bouwen rond de JSF. Neem ons serieus!" Het is de zaterdagmiddag na Prinsjesdag. In Zwolle zet de par tij grof geschut in (alle ministers en Kamerleden) om in gesprek te gaan met de achterban tijdens de politieke ledenraad. Doel: discus sie over de verse miljoenennota. "itT Waar het eigenlijk om draait: de JSF. Want de nieuwe straaljager dreigt een splijtzwam in de partij te worden nu het kabinet 37 JSF's wil kopen om F-16's te vervangen. Leider Diederik Samsom ziet de logica van het kabinet in, maar kampt met een kritische achter ban en Kamerleden die aarzelen. Zij willen geen miljarden uitge ven aan een nieuwe straaljager in tijden van crisis. Zaterdag blijkt dat van fors verzet amper sprake is. Bezwaren zijn er nog genoeg. Maar tegelijk heerst ook de ten dens: 'verlos ons van de JSF', zoals een lid het verwoordt. Het is een dossier waar ook de PvdA nu eens van af wil zijn. Dat de Amerikaan se straaljager qua prestaties de bes te opvolger zou zijn, wordt nauwe lijks ter discussie gesteld. De op roep om maar met het hele pro ject te stoppen (iemand in de zaal: 'Dit is politieke zelfmoord!') vindt dan ook weinig gehoor. De enige motie uit het land die om armd wordt, is een afgezwakte op roep dat de regering milieu-, ge- luids- en werkgelegenheidseffec ten moet onderzoeken. En Samsom benadrukt nog maar eens dat het 'absoluut cruciaal' is dat Nederland straks altijd met vier JSF's kan meedoen aan inter nationale misses. Dat laatste wordt door de Rekenkamer be twijfeld. Ook mogen de toestellen niet duurder worden. „Anders gaat het feest niet door", is hij re soluut. Werk aan de winkel voor het kabinet, is de ferme bood schap. Defensieminister Jeanine Hennis zal een aantal zaken nog eens goed moeten uitzoeken. Dat mag ernstig klinken, het is allesbe halve een onmogelijke opdracht, weten ze bij Defensie. De PvdA- achterban reageert grotendeels ge laten. „Je kunt niet weer een nieu we vergelijking maken met con currenten", zegt Lex Kramer uit Wijk bij Duurstede. Als minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën ook nog zegt dat er een allerlaatste 'beslismoment' is als de JSF's in 2015 echt besteld worden, troosten de kritische le den zich met de gedachte dat de race nog niet helemaal gelopen is. beperkt protest r Naar verwachting komt het geënterde Greenpeace- schip vanochtend aan in Moermansk door Paul Bots AMSTERDAM - Milieuorganisatie Greenpeace heeft nog altijd geen contact gehad met de bemanning van het onder Nederlandse vlag va rende schip Arctic Sunrise. DEN HAAG NEW YORK DEN HAAG DEN HAAG door Niels Klaassen Vanaf links: Minister Asscher, par tijvoorzitter Spekman en partijlei der Samsom in Zwolle, foto ANP In Zwolle blijkt dat er van fors verzet binnen de PvdA-achterban nauwelijks sprake is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5