Dolfijn weer op Borsele versoepelt eisen voor landhuizen Weer minder bruinvissen geteld Schilders met klasse 16 BEVELANDEN en THOLEN BIERTJE NA DE WEDSTRIJD Kloetinge en SSV'65 hekelen alcoholbeleid van gemeente, ook na tegemoetkoming door het college. Borsele verplicht opruimmiddel hondenpoep VAN IWAARDEN De dolfijn dook anderhalfjaar ge leden voor het eerst op uit het pla veisel van de Grote Markt in Goes. Op dat moment was nog niet bekend wie het daar had neergelegd. De gemeente haalde het kunst werk weg, maar even later dook het toch weer op in de Oostvest. Daar kreeg het niet veel later ge zelschap van watermonster Ves- sie. Traas maakte zich korte tijd la ter bekend als het creatieve brein achter de-roestvrijstalen kunst werken. Vessie is inmiddels door de ge meente gekocht voor een bedrag van 12.500 euro en heeft een vaste plek in het water gekregen. Hoe het met de Dolfijn ging, was onbe kend. Tot hij plots opdook in de Goese Polder. Wilco Traas maakte de terugkeer van het waterdier bekend op zijn Facebookpagina onder de titel 'Dolphin is back!' De komst van acht landhuizen werd in 2010 mogelijk gemaakt door de gemeenteraad, maar tot nu toe heeft slechts één poten tiële koper zich gemeld bij de ont wikkelaar. Deze koper wil echter een duurzame, energieneutrale woning bouwen en dat zou niet kunnen bij een landhuis in de stijl van de jaren '30. En dat is nu juist de stijl die de gemeente had vastgesteld. De koper wil een huis in moderne bouwstijl. Burgemeester en Wethouders stel len de gemeenteraad voor om aan deze wens tegemoet te komen. Vooralsnog zouden voor vier ka vels - de meest noordelijke - de re gels moeten worden versoepeld. In ruimtelijk en visueel opzicht zou er geen bezwaar zijn tegen een modernere bouwstijl. Als de raad akkoord gaat, betekent dat overigens niet dat alles mag. In een nieuw beeldkwaliteitsplan worden regels vastgesteld. Zo moet er sprake zijn van een plat dak en zijn houten geveldelen of plaatmateriaal taboe'. GOES - De gemeente Goes mag de voetbalclubs dan een klein beetje tegemoet zijn gekomen, Kloetin ge en SSV'65 blijven zich verzet ten tegen de beperking van het schenken van alcohol in kantines. „Het is een stuk betutteling van hier tot Tokyo", zegt Kloetin- ge-voorzitter Rinus Dieleman. Vanwege een wijziging in de Drank- en Horecawet zijn alle ge meenten verplicht een regeling voor paracommerciële instellin gen als dorpshuizen, podia en sportclubs vast te stellen. In kantines van sportverenigin gen mag als het aan het college ligt op doordeweekse dagen pas vanaf 17.00 uur alcohol worden ge schonken en op zaterdag vanaf 12.00 uur. In dat laatste zijn B en W de protesterende voetbalvereni gingen al iets tegemoet gekomen. In eerste instantie zou op zater dag pas vanaf 15.00 uur geschon ken mogen worden. Verder is bepaald dat clubs enkel twee uur voor een activiteit (bij voorbeeld een wedstrijd) alcohol mogen aanbieden en twee uur er na. Ook dit is een tegemoetko ming aan de clubs. De termijn stond eerst op anderhalf uur. Zo wel SSV'65 als Kloetinge vinden de termijn nog steeds veel te krap. Als de wedstrijd van het eer ste elftal op zaterdag om 16.15 uur is afgelopen moet de tap om 18.15 uur al dicht. En dat terwijl men sen nu vaak tot veel later op de avond nog een biertje drinken in de kantine. Voorzitter Patrick Simpelaar van SSV'65 zegt de indruk te hebben dat het college zulke krappe tij den hanteert om de horeca in de binnenstad tegemoet te komen. „Maar er is helemaal geen sprake van oneerlijke concurrentië", zegt hij. „Zo vind ik het volkomen lo gisch dat wij in de kantine geen feesten mogen houden. Dat doen we ook niet. Wat bij ons op zater dag gebeurt, is gewoon de gezellig- ALCOHOLBELEID 'heid na een wedstrijd die hoort bij een voetbalvereniging." Sim pelaar wijst erop dat de kantine- omzet naast de contributie de be langrijkste inkomstenbron is voor zijn club. Als de strengere regels worden ingevoerd is dat volgens hem een reëel gevaar voor SSV. Voorzitter Rinus Dieleman van W Kloetinge vindt de regels be tuttelend en overbodig. „Ik heb hier nog nooit iemand straalbezo pen het terrein zien verlaten." Hij stelt dat clubs de regels best kunnen omzeilen als ze willen. „Dan houden we gewoon wat la ter op de dag nog een activiteit en kunnen we weer twee uur alco hol schenken. Eigenlijk is het triest dat het zo moet." De Goese afdeling van Koninklij ke Horeca Nederland is blij met de strengere regels voor de clubs. „Maar wij vormen helemaal geen concurrentie voor de reguliere ho reca", stelt Dieleman. „Als de jon gelui bij onze club straks om zes uur geen biertje meer kunnen krijgen gaan ze echt niet op dat tijdstip al naar de stad, hoor." Simpelaar denkt dat het beter zou zijn als clubs en horeca met el kaar gaan praten om te bekijken hoe ze elkaar kunnen versterken. De beide voorzitters vragen zich ook af of en hoe de gemeente de regels gaat handhaven. „Ik weet hoe dat gaat op het gemeentehuis en heb daar een hard hoofd in", zegt Dieleman, die in het verle den wethouder-was. De gemeenteraad heeft nog geen besluit genomen over de nieuwe regels. Eerder deze maand bleek dat er nog te veel vragen waren. Het onderwerp wordt opnieuw besproken in de raadscommissie. Dat getal is een eerste grove uit komst, geeft Frank Zanderink van de stichting Rugvin nadrukkelijk aan. Analyse van de formulieren moet duidelijk maken of er geen sprake is van dubbele waarnemin gen. Duidelijk is in ieder geval dat er wederom minder bruinvissen zijn geteld. „En dat komt overeen met de bevindingen van EHBZ. Zij hebben dit jaar al 39 dode bruinvissen in het Oosterschelde- stroomgebied gevonden". Op ver zoek van Rugvin en WNF heeft de Universiteit Utrecht onder zoek gedaan naar sterfte onder het zeezoogdier. Het blijkt dat die hoofdzakelijk veroorzaakt wordt •door ondervoeding en verhonge ring. „Maar wat betekent dat voor de Oosterschelde? Het is te simpel om te zeggen dat er geen vis zit. Die zit er namelijk wel. Maar wat dan? We hebben nu alleen nog maar wilde ideeën. Is er sprake van verstoring bijvoorbeeld?. Daar zijn bruinvissen gevoelig voor. En het zijn snackers. Ze moeten de hele dag door eten. Lukt dat niet dan zijn ze na een dag of twee al verzwakt" De stichting Rugvin beraadt zich over mogelijk ver volgonderzoek. De stichting is op poten gezet omdat in Nederland nauwelijks gegevens over walvis- achtigen beschikbaar waren. „Daarom vind ik dat tellen heel zinvol. Juist omdat er nu ook veel strandingen zijn, is het belangrijk om meer over de dieren te we ten", licht Sophia Neitzel uit Büdel toe. Zij is één van de vrij willigers die naar Kamperland af reisde om het wateroppervlak te scannen. In 2010 registreerden de Rugvin medewerkers ook al eens een be droevend aantal (15) vinnen. Zan derink: „Achterafhadden we toen niet uit moeten varen. Het weer was te slecht." HEINKENSZAND - Hondenbezitters in de gemeente Borsele dienen binnenkort een opruimmiddel voor hondenpoep bij zich te heb ben als ze hun viervoeter uitlaten binnen de bebouwde kom. Dat voorstel doen Burgemeester en Wethouders aan de gemeente raad. Ze willen de algemene plaat selijke verordening (apv) daar voor aanpassen. Als de raad ak koord gaat, zal er volgens het colle ge ook daadwerkelijk gecontro leerd worden. De gemeente Bors- sele heeft sinds kort immers een buitengewoon opsporingsambte naar (boa). De raad bespreekt het voorstel op 3 oktober. t De dolfijn op de rotonde aan de Troelstralaan. foto Marcelle Davidse door Rob Paardekam GOES - De Coese dolfijn, een crea tie van kunstenaar Wilco Traas, is plots weer opgedoken in de Goese Polder. Het roestvrijstalen 'dier' ligt vermoedelijk sinds vrijdaga vond laat op de rotonde aan de Troelstralaan. door Rob Paardekam LEWEDORP - Het gaat niet goed met de verkoop van kavels voor landhuizen langs de Lewedijk in Le- wedorp. Daarom wil het college de regels voor de toekomstige huizen versoepelen. 'Gezelligheid hoort bij een voetbalclub' door Rob Paardekam Niet alleen sportverenigingen krij gen te maken met stengere alco- holregels van de gemeente Goes. Podium 't Beest mag als het aan het college ligt in de toekomst na middernacht geen alcohol meer aanbieden. Het bestuur heeft daar fel tegen geprotesteerd, maar kreeg nul op het rekest Het college wil verder de zogehe ten happy hours in cafés verbie den, evenals het aanbieden van al cohol tegen stuntprijzen door su permarkten. door Esme Soesman KAMPERLAND - De bruinvistelling die zondag gehouden is op de Oos- terschelde laat opnieuw een daling in het aantal gespotte bruinvissen zien. Na in 2011 61 dieren te heb ben geteld, werden er vorig jaar 42 stuks geturfd. Dit jaar gaat het om ongeveer 16 exemplaren. Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54