TWaalf kuub afval uit haven gehaald vrees minder geid Zeeuwse dijken Kleine peren leveren mooi resultaat I I I I 16 SCHOUWEN-DUIVELAND BRUINVISSEN De bruinvistelling op de Ooster- schelde is doorgegaan, maar er zijn opnieuw minder vinnen gespot. Er bleken onder meer een wed strijdzeilbootje (van drie bij één meter), twee grote accu's en voor werpen als fietsen en stoelen op de bodem te liggen. De spullen zijn gesorteerd en vervolgens ge scheiden afgevoerd. Voor een deel gaat het om voor werpen die per ongeluk over boord zijn gegaan. „Ik schat dat het in 70 procent van de gevallen om ongelukjes gaat en in 30 pro cent van de gevallen om stupidi teit van mensen. Maar ook als het om een ongelukje gaat, onderne men mensen blijkbaar geen actie om de spullen weer uit het water te halen", constateert Ronald Sloo- ter van Duikschool.nl. De duikschool waar hij mede-ei genaar van is, is gevestigd op Port Zélande en heeft een eigen afge damd duikgebied van zo'n 1500 vierkante meter mét 'huisrif in de haven. Vorig jaar is dat rif inge richt en nu al is sprake van een weelderig onderwaterleven. Acht jaar geleden deden de duikers daar voor het eerst mee aan de schoonmaakactie (project Aware) van Padi; de beroepsclub van duikinstructeurs. Wereldwijd worden elke derde zaterdag van september stukjes waterbodem schoongemaakt. „We hebben vier filialen en die gaan allevier op de ze dag dicht. De duikinstructeurs doen allemaal mee en ook onze le den krijgen een mailtje. We doen dit echt met z'n allen. Iedere cur sus die wij geven begint ook met mensen instrueren dat ze met res pect moeten omgaan met de na tuur." Dit jaar beet ook de Rotaryclub Zierikzee zich in de schoonmaak actie vast. Dat bleek geen zinloze investering van spierkracht en tijd. „Het is spectaculair wat er al lemaal boven komt. Zo maak je zichtbaar wat er ligt. Het was een geweldig succes en voor herha ling vatbaar", zegt initiatiefnemer Johan Paauwe uit Zonnemaire achteraf. Ook Slooter is enthou siast. „Geweldig dat we dit er alle maal uithalen, maar ik vind het wel heel triest dat het nodig is om te doen." De opbrengst van het opgedoken ijzer is bestemd voor de Reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland die zaterdag even eens met een flinke club van de partij was om de klus te klaren. De brigade spaart voor een trailer voor de boot. Daarnaast werd het treffen aan de haven gebruikt om aandacht te schenken aan het Pa di Awareproject en aan de Rota ryclub zelf. „Er zijn nog steeds mensen die denken dat we siga- renrokende, grijze heren zijn. Maar we zijn op en top een servi ceclub", rekent pr-man Ken Buth met oude vooroordelen af. Met de grote schoonmaakactie van zater dag is de haven overigens niet meteen brandschoon. Zodra er een voorwerp van de bodem wordt losgetrokken, is er in dat ge biedje (door zandwolken) even niets meer te zien. Slooter schat bovendien in dat het nog wel een jaar of twee duurt voor heel de ha ven een keer is aangedaan. KAMPERLAND - De bruinvistelling die zondag gehouden is op de Oosterschelde laat opnieuw een daling in het aantal gespotte bruinvissen zien. Na in 201161 die ren te hebben geteld, werden er vorig jaar 42 stuks geturfd. Dit jaar gaat het om ongeveer 16 exem plaren. Dat getal is een eerste grove uit komst, geeft Frank Zanderink van de stichting Rugvin nadrukkelijk aan. Analyse van de formulieren moet duidelijk maken of er geen sprake is van dubbele waarnemin gen. Duidelijk is in ieder geval dat er wederom minder bruinvissen zijn geteld. „En dat komt overeen met de bevindingen van EHBZ. Zij hebben dit jaar al 39 dode bruinvissen in het Oosterschelde- stroomgebied gevonden." Op ver zoek van Rugvin en WNF (We reld Natuur Fonds) heeft de Uni versiteit Utrecht onderzoek ge daan naar sterfte onder het zee zoogdier. Het blijkt dat die hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door ondervoeding en verhongering. „Maar wat betekent dat voor de Oosterschelde? Het is te simpel om te zeggen dat er geen vis zit. Die zit er namelijk wel. Maar wat dan? We hebben nu alleen nog maar wilde ideeën. Is er sprake van verstoring bijvoorbeeld? Daar zijn bruinvissen gevoelig voor. En het zijn snackers. Ze moeten de hele dag door eten. Lukt dat niet dan zijn ze na een dag of twee al verzwakt." De stichting Rugvin beraadt zich over mogelijk ver volgonderzoek. De stichting is op poten gezet omdat in Nederland nauwelijks gegevens over walvis- achtigen beschikbaar waren. „Daarom vind ik dat tellen heel zinvol. Juist omdat er nu ook veel strandingen zijn, is het belangrijk om meer over de dieren te we ten", licht Sophia Neitzel uit Büdel toe. Zij is één van de vrij willigers die naar Kamperland af reisde om het wateroppervlak te scannen. Naast tellers namen ook schippers van heinde en verre die moeite, ook al bleef het tot het laatste moment spannend of er ge teld kon gaan worden. In 2010 re gistreerde de Rugvinmedewer kers ook al eens een bedroevend aantal (15) vinnen. „Achterafhad den we toen niet uit moeten va ren. Het weer was te slecht", blikt Zanderink op die tweede editie te rug. Mario Molhoek, die met zijn boot uit Wolphaartsdijk is komen varen, neemt dat risico met ple zier. „Ze zitten met dit soort acti viteiten altijd om boten verle gen." Tijdens een telling varen acht boten parallel aan elkaar in oostelijke richting. Elke observeer- der scant een bepaald gebied, dat deels overlapt met de naburige tel ler. Aan de hand van de registra tie is naderhand de overlap te zien. En tussen het tellen door, wordt genoten. Neitzel: „Als je er één ziet, is dat geweldig. In de ver te is het al spectaculair, maar dichtbij is helemaal een mooie er varing. Prachtig om te zien." WAT DOET DE STICHTING RUGVIN? Want wat als met de nieuwe nor mering blijkt dat Zeeland overver- zekerd, dus te veilig is? „Als dat het geval is, kun je op je vingers natellen dat de komende tiental len jaren niks meer geïnvesteerd gaat worden in de dijken van Zee land", uitte hij zaterdag tijdens de Vriendendag van het Watersnood museum in Ouwerkerk zijn zorg. Bas Jonkman, hoogleraar water bouwkunde aan de TU Delft, praatte daar de vrienden bij over de wijziging in dijknormering die op komst is. Nu geldt voor Zee land een risico van eens op de 4000 jaar. Jonkman kon geen uit sluitsel geven over de nieuwe norm, omdat het voorstel nog in voorbereiding is. Daarnaast veran dert ook de vorm ervan. De nieu we benadering voor dijknormen moet iedere Nederlander dezelfde basisveiligheid garanderen. Met de Vriendendag haalfle het Ouwerkerkse museum de 70.000ste bezoeker binnen. Dat meldde voorzitter Karla Peijs van de (bestuurs)stichting Nationaal Monument Watersnood 1953. Ge vierd is dat feit niet. Wel besteed de Peijs uitgebreid aandacht aan de waarde van de 500 vrienden en 100 vrijwilligers van het Wa tersnoodmuseum. Dat geld wordt besteed aan een (later dit jaar nog te kiezen) Burghs goed doel. Het was de 139ste keer dat er een openbare verkoop van peren plaatsvond in het ringdorp. Vorig jaar ging de traditionele veiling door de mage re oogst niet door. Hoewel klein van stuk hing er dit jaar voldoen de fruit aan de bomen in Burgh. Veilingmeester Henk van Felius leidde belangstellenden langs de koopjes. Dat deed hij dit jaar voor de 25ste keer. Voor 32 euro kocht wethouder Stouten voor de ge meente - geheel volgens traditie - de inhoud van de eerste boom. rp I Na een uur werk is de stapel troep al indrukwekkend foto Ronald den Dekker door Esme Soesman BROUWERSDAM - Er is zaterdag rond de twaalf kuub aan rotzooi uit de haven gehaald van Marina Port Zélande aan de Brouwersdam. Weer minder bruinvissen geteld bij scan door Esme Soesman 8 boten trekken in ooste lijke richting over het water. De reddingsbri gade Vlissingen zorgde voor ondersteuning. De Stichting Rugvin is in 2007 offi cieel opgericht, na al een tijdje op projectbasis actief te zijn geweest. In 2008 begint de stichting Rugvin met verkennende tochten in de Oosterschelde voor onderzoek naar de bruinvis die in dit water voorkomt. In 2009 wordt de eerste officiële telling in de Oosterschelde ver richt. De gisteren gehouden telling is dus de vijfde op rij. De stichting onderzoekt nog meer. Zo wordt bijvoorbeeld akoestisch onderzoek met zoge naamde C-pods verricht bij de Stormvloedkering. Bruinvissen communiceren op een bepaalde frequentie en dat geluid wordt op gevangen en geanalyseerd. door Esme Soesman OUWERKERK - Dijkgraaf Toine Pop- pelaars van waterschap Schelde- stromen vreest dat een andere nor mering voor overstromingsrisico's financiële consequenties zal heb ben voor Zeeland. BURCH - De zaterdag gehouden pe renverkoop in Burgh heeft 445 eu ro opgeleverd. Veilingmeester Van Felius veilt het fruit al 25 jaar foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50