Dodental bij oudere fietsers zal toenemen F Betogers in Amsterdam 50Plus gooit leden eruit terwijl voorzitter op vakantie is I II 66 Mijn leus is: 4 BINNENLAND DEMONSTRATIES Twee protesten, 7000 mensen. Het verzet tegen Rutte II lijkt beperkt. Maar vlak 'de geest van Pim' niet uit. w* Limburg boos: scheuring dreigt Door de vergrijzing, het stimule ren van meer bewegen bij oude ren en de populariteit van de elek trische fiets komen er steeds meer 75-plussers op de weg. Deze groep fietsers loopt ongeveer tien keer meer risico in het verkeer dan jongeren, stelt SWOV in een nieuwe 'factsheet'. Door hun leef tijd zijn verwondingen die 75-plussers oplopen bij een onge val ook ernstiger dan bij jongeren. De oudste categorie fietsers is rela tief klein, maar groeit procentueel het snelst. In tien jaar tijd nam het fietsgebruik in de groep met ruim 60 procent toe. Er zijn door de vergrijzing sowieso meer oude ren. Doordat die met een elektri sche fiets meer kilometers kun nen maken, en ook onder slechte re weersomstandigheden de weg op gaan, kan het aantal ongeluk ken toenemen, denkt SWOV. Het aantal ernstige ongelukken met fietsers baart deskundigen al langer zorgen. Terwijl er steeds minder automobilisten omkomen in het verkeer, overlijden er juist meer met name oudere fietsers. In 2011 was het aantal fietsende 50-plussers dat in het verkeer overleed 20 procent hoger dan in de voorgaande jaren. Over de vraag wat de invloed van de elektrische fiets is op de cijfers, zijn deskundigen het nog niet eens. Toch adviseert de SWOV om ouderen die een elektrische fiets willen, een cursus te geven. De overheid heeft wel beleid om ouderen meer te laten bewegen, maar geen beleid om het aantal ongelukken terug te dringen, con cluderen de onderzoekers. DEN HAAG - Een demonstratie van rechts Nederland. Het mag een bijzonderheid genoemd worden in een land waar het toch vooral vakbonden en linkse partijen zijn die proberen 'het volk' met span doeken op de been te krijgen. PW-leider Geert Wilders heeft deze zaterdag gegokt en gewon nen met zijn demonstratie tegen het kabinet-Rutte II in Den Haag. De opkomst mag dan lager liggen dan die van de linkse demonstra tie in Amsterdam, waar op dezelf de dag naar schatting vijfduizend mensen op afkomen. Zijn partij doet het wel in haar eentje. Tweeduizend mensen staan op de Koekamp in Den Haag. Het is een gemengd gezelschap. Kaalhoof den met getatoeëerde armen staan naast mannen in pakken, ge blondeerde vrouwen naast rolstoe lers en ouderen. Volgens de An ti-fascistische organisatie Kafka waren er neo-nazi's bij het pro test. Hoe dan ook. Zo verschillend als de bezoekers zijn, zo overtuigd zijn ze van het gelijk van Wilders. „Grote vriend Geert", noemt een bezoekster hem. Ze reisde spe ciaal vanuit het Limburgse Maas- bracht naar Den Haag voor hem. Een man uit Hendrik-Ido-Am- bacht is blij dat Wilders iets wil doen tegen Oost-Europeanen die Nederland schoon, heel gewoon. Opzouten met die Oost-Europeanen de arbeidsmarkt overnemen. „Ik heb altijd in de bouw gewerkt. Dat werk is door Polen ingepikt. Nu werk ik in de bewaking. Het overgrote deel van de mensen die ik aanhoud, komt uit Oost-Euro pa. Mijn leus is: Nederland schoon, doodgewoon. Opzouten met die gasten." Woorden die Wilders niet in de mond zal nemen. Hij zegt het po litiek correcter. Nederland moet weer een 'vrij, soeverein land' worden waar de gulden wordt in gevoerd. Nederland moet de ei gen identiteit behouden en 'nee' zeggen tegen islamisering. Het leidt stuk voor stuk tot in stemmend gejuich. Tegen stuka doors die hun baan zeggen te ver liezen door de goedkopere Poolse concurrentie, roept Wilders: „Ik heb goed nieuws. Wij zijn met z'n allen de PVV, en wij laten die mensen nooit in de kou staan." De PW-demonstratie laat niet al leen de populariteit van Wilders zien, maar ook die van partijgeno ten. Kamerlid Dion Graus wordt geroemd door een vrouw die met haar hondje naar de bijeenkomst is gekomen. Graus maakt een praatje met haar en aait de hond. Hij kan niet meer stuk. Rechts mag dan geen traditie heb ben met demonstraties, op deze bijeenkomst wordt iets zichtbaar dat bij veel andere bijeenkomsten ontbreekt. Er straalt oprechte hoop uit de ogen van de aanwezi gen. Ze zien deze partij, met Wil ders voorop, als dé oplossing voor hun problemen. „Wij zijn het volk van.Michiel de Ruyter. Wij zijn het volk van Fortuyn", houdt Wilders zijn publiek voor. Bij het horen van die laatste naam, klinkt een extra luid applaus. De 'geest van Pim' waart rond op de Koe kamp. Het tweede kabinet-Rutte is gewaarschuwd. Want tegen geesten is het moeilijk strijden. AMSTERDAM - De SP en tientallen maatschappelijke organisaties krij gen op deze zaterdag in Amster dam vijfduizend demonstranten op de been, mensen die de rege ringen vooral de bezuinigingen zat zijn. En het moet gezegd, naast de no toire linkse demonstranten die er altijd zijn bij dit soort manifesta ties, is het een gemêleerd gezel schap: jong en oud, wit en ge kleurd, rastahaar en hoofddoek jes, zware shag rokers en zeer net te dames. Een zo'n dame, ze wil niet met haar naam in de krant, is met haar dochter vanuit Brabant gekomen. „Hiermee willen we la ten zien dat we tegen de bezuini gingen zijn. Ik hoop dat dit de aan zet is tot meer actie." De 10-jarige Zilver de Vries uit Hoevelaken zei vrijdag tegen zijn moeder dat hij wilde demonstre ren. „De regering doet dom met het geld", zegt hij. Daarom loopt hij met een bord met de leus 'Stomme straaljagers', zelf verzon- door Niels Klaassen men een stel en volgens het partij- de Europese verkiezingen. Dit een paar uur nadat hij was terug- Het zijn affaires waarvan soPlus vurig hoopte dat ze de partij be spaard zouden blijven. „We wil len geen LPF-achtige toestanden", zegt voorzitter Willem Holthui- zen steevast. Maar de gebeurtenis sen van afgelopen weekeinde heb ben er veel van weg. Wat gebeurde er? Het bestuur zet te vrijdag bestuurslid Adriana Hernandez en partijlid Dick Schouw uit de partij. De twee vor men een stel en volgens het partij bestuur houden ze zich beiden niet aan de afspraken. Schouw lanceerde vorige week de nieuwe beweging Ouderen Poli tiek Actief (OPA). Die partij moet volgend jaar 'in de geest van SoPlus' in ruim twintig gemeen ten meedoen aan de verkiezin gen. Volgens het soPlus-bestuur schendt Schouw hiermee de af spraak om niet mee te doen aan de raadsverkiezingen. Wel is toe gestaan dat soPlussers lokale par tijen helpen bij de verkiezingen. Maar de schaal waarop Schouw OPA lanceert is te groot. Ook zou bestuurslid Hernandez, de part ner van Schouw, de partijtop ge vraagd hebben om een hoge plek op de 50Plus-kandidatenlijst voor de Europese verkiezingen. Dit met de belofte dat haar man dan met OPA 'niet landelijk' zou gaan. Chantage, volgens het bestuur. Schouw - eerder actief voor Trots op Nederland en de Piratenpartij - verwerpt de beschuldigingen van chantage. „Onzin. Dit soort lo ze beschuldigingen zijn kwalijk. Die schaden de partij, ook andere leden zullen zich hiertegen verzet ten." Dat blijkt: het Limburgse 5oPlus-Statenlid Albert Leppers vindt het royement 'onaccepta bel'. Opmerkelijk detail is dat voorzit ter Willem Holthuizen op vakan tie was toen de twee afgelopen vrijdag uit de partij werden gêzet. „Mijn vicevoorzitter heeft dit be sloten", zei Holthuizen gisteren een paar uur nadat hij was terug gekeerd van vakantie. „Ik ben het wel eens met de beslissing. We hadden afgesproken dat soPlus niet zou meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen en alleen lo kale partijen zou bijstaan." De partijvoorzitter ziet dat dit soort zaken niet goed is voor het beeld van de ouderenpartij. „Maar we moeten grotere problemen voorkomen en dus mieteren we zulke lui eruit. Ik sluit niet uit dat we in de toekomst vaker politieke gelukszoekers de deur wijzen." Behalve de partijvoorzitter was ook Kamerlid Henk Krol niet ge kend in het besluit, liet hij gistera vond weten. „Formeel is het een bestuurskwestie maar het is altijd fijn als je geïnformeerd wordt." De afdeling Limburg van soPlus beraadt zich op haar positie bin nen de partij. Dit naar aanleiding van het royement van Schouw en Hernandez. Woensdag gaat de af deling hierover in beraad, zegt Sta tenlid Albert Leppers. „We hou den alle opties open, afsplitsing is er een van." Volgens Leppers is het 'buitengewoon onwaarschijn lijk' dat Schouw en Hernandez fout zaten. „We accepteren dit niet. Het bestuur moet dit beslu# terugdraaien." -TIT t Er zijn steeds meer 75-plus- sers die fietsen. Deze groep loopt tien keer meer risico in het verkeer dan jongeren door Paul Bots LEIDSCHENDAM - Het aantal oudere fietsers dat een ernstig ongeluk krijgt, zal de komende jaren toene men. Dat stelt de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Wilders wint, ook bij door Paul Bots Bezoeker PW-demonstratie Geert Wilders tijdens de demonstratie in Den Haag. foto Evert-Jan Daniels/ANP door Merel van Leeuwen i DEN HAAG - Ouderenpartij 50Plus gooit een bestuurslid en een partij lid eruit omdat ze afspraken schen den. Het wegbonjouren oogt tame lijk chaotisch. Ook dreigt nu een scheuring in de partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4