Aanval in Nairobi eist zeker 68 levens s er geld wordt betaald "4- IN HET NIEUWS 3 Bus vol Syriërs onderschept in Duitsland OXALYS ENSEMBLE bisch voor 'de jeugd'), heeft de is- lamistische terreurgroep wraak gezworen. De afgelopen jaren waren er diver se aanslagen met granaten op ker ken en busstations in Nairobi en in het noordoosten van het land, maar het aantal slachtoffers bleef steeds beperkt. De aanval op een bij westerlingen populair winkel centrum was duidelijk bedoeld om zo veel mogelijk slachtoffers te maken. En om niet alleen Ke nia te treffen, maar ook het Wes ten, dat het interventieleger van de Afrikaanse Unie in Somalië steunt. Belangrijke Somalische ste den zijn inmiddels heroverd op de extremisten, maar uitgescha keld zijn ze allerminst. Naar schat ting zijn in Somalië nog zo'n ze venduizend tot negenduizend strijders actief, en loopt buiten So malië nog een fors aantal sympa thisanten rond. Zo worden in Ke nia vooral kansarme jongeren ge rekruteerd. „De triomfen van de Keniaanse strijdkrachten in Soma lië zijn steeds uitvoerig bejubeld, maar de regering in Nairobi is ver geten de extremisten in eigen land aan te pakken", zegt veilig- zich ingesloten." Ook voor hem en zijn vrouw is blijven geen op tie. „De ouderen, die willen niet weg. Sommige bewoners hebben pas een huis gekocht. Als de hypo theek 'onder water' staat, wordt het lastig. Vooral de jongeren kij ken er zakelijk naar: geef dat geld maar, dan zijn we vertrokken. Ie krijgt mogelijk hetzelfde effect als in Doel in de Antwerpse haven, waar sommige bewoners blijven wonen terwijl de rest van het dorp langzaam wordt afgebroken. Daar wil ik geen deel van uitma ken." Burgemeester en wethouders den ken het tij nog te keren door fors te investeren in het dorp. Daar ge loven verder weinig mensen in. Havenmeester Loes Minneboo is een van de weinige bewoners die niet weg wil. „Ik spreek op per soonlijke titel, maar ik ben ge schrokken van de houding van de bewoners. Dat ze zeggen: koop me maar uit. Ia en dan? Ze zeg gen, dan pakken we het dorp op en zetten het ergens anders neer. En waar naartoe? Op de bijeen komst hadden ze het over Lage Zwaluwe, maar dat is van de re gen in de drup. Ook daar krijg je last van de industrie." heidsdeskundige Peter Mwangi. Hij doelt met name op Somaliërs in Eastleigh, een wijk van Nairobi die ook wel 'klein Mogadishu' wordt genoemd. „Toen onze militairen Somalië binnentrokken, hebben terreur- deskundigen al gewaarschuwd dat ze beter eerst schoon schip konden maken in Eastleigh, waar zich aanhangers van al-Shabaab ophouden. )e kunt de strijd tegen terreur nooit winnen als je alleen over de grens kijkt en de situatie thuis negeer^." Er zijn, zegt Mwangi, wel wat invallen in East- FLENSBURG - De Duitse politie heeft in de deelstaat Slees- wijk-Holstein, net voor de grens met Denemarken, een dubbel deksbus met 85 vluchtelingen uit Syrië van de weg gehaald. De bus werd onderschept in de nacht van vrijdag op zaterdag. Onder de vluchtelingen zijn 30 kinderen. Zondag meldde de politie dat het om Syrische vluchtelingen ging. Ze waren vanuit Italië richting Denemarken vertrokken. Tegen drie Italiaanse chauffeurs van de bus is aangifte gedaan van men sensmokkel. De politie heeft in de bus 14.000 euro gevonden en die in beslag genomen. leigh geweest waarbij mensen zijn opgepakt en gedeporteerd, maar na enige tijd verwaterde het weer 'door incompetentie en cor ruptie bij de politie'. „)e ziet het ook aan veiligheidscontroles bij winkels en overheidsgebouwen; ze zijn er wel maar iedereen is laks. Als die houding niet veran dert, zullen er nog meer grote aan slagen volgen." De identiteit van het 33-jarige Ne derlandse slachtoffer is niet offici eel bekendgemaakt. Ook haar man, die de Australische nationa liteit heeft, is bij de aanslag omge komen. Het stel werkte in Tanza nia en was op bezoek in Kenia. Ze ven Nederlanders die ook in het zes jaar oude winkelcentrum wa ren, zijn ongedeerd gebleven. Mi nister Timmermans van Buiten landse Zaken sprak zijn medele ven uit met de nabestaanden en veroordeelde de terreurdaad van de Somalische beweging al-Sha baab 'ten stelligste'. Onder de zeker 68 doden zijn ten minste tien buitenlanders: behal ve de Nederlandse zijn dat drie Britten, twee Fransen, twee Cana dezen, één Chinese vrouw en de 78-jarige Driehonderd mensen zijn gewond geraakt en meer dan duizend mensen zijn geëvacu eerd. Het winkelcentrum was po pulair bij buitenlanders en rijke Kenianen. De Somalische terreur beweging al-Shabaab eiste via Twitter de verantwoordelijkheid voor de aanval op. De actie zou een vergelding zijn voor 'misda den' die het Keniaanse leger in So malië heeft gepleegd. Het Somalische en Keniaanse le ger werken sinds 2011 samen in een offensief tegen al-Shabaab. Eén van de aanvallers overleed zaterdagavond kort na zijn aan houding. Gistermiddag zouden veiligheid stroepen overgegaan zijn tot de 'beslissende aanval' om de gijze ling te beëindigen. Er waren nog geweerschoten te horen in het centrum. Kort ervoor waren ruim tien veiligheidsagenten het com plex binnengegaan. De Amerikaanse president Oba- ma, die een Keniaanse vader heeft, belde gisteren met presi dent Kenyatta om zijn steun te be tuigen. Zaterdag 28 september Grote Kerk Groede, 20:00 uur €20,- Kaartverkoop 0900 33 bewust op kinderen' Burgemeester en wethouders denken het tij nog te keren door fors te investeren in het dorp Een Keniaanse militair leidt bur gers in het belegerde winkelcen trum naar een veilige plek. foto Kabir Dhanji/EPA NAIROBI - De terreuraanval op win kelcentrum Westgate in de Keni aanse hoofdstad Nairobi begon za terdag aan het eind van de och tend en duurde gisteravond nog voort. Toen hielden de vermoede lijk vijftien terroristen nog een on bekend aantal mensen in gijzeling. Zeeuwsch-Vlaanderen SPRANKELENDE KAMERMUZIEK Parels Klassiek rollen uit de tijd van Mozart, Van Beethoven en Schubert naar Groede met sprankelende kamermuziek voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3