Komon sloopt zichzelf en Amlosom profiteert Boomstra verslaat wereldkampioen Volleyballers tegen Italië in tussenronde EK Weer wereldtitel Van Dijk 1/ l J 32 SPORT WK WIELRENNEN Nederlanderse wielrenners rijden alleen in vreemde dienst hard op WK ploegentijdrit in Florence. Als een komeet dook hij in de eer ste kilometer de IJtunnel in om vervolgens een aantal verbluffen de tussentijden te noteren. Maar Komon blies zichzelf op. Na 12 ki lometer was de pijp leeg bij de houder van het parkoersrecord en moest hij vier concurrenten laten gaan. De Eritreeër Nguse Amlo som profiteerde en spurtte verras send naar de zege. De winnende tijd in de 29e editie van de massaloop viel tegen. De 45.28 van Amlosom kwam niet in de buurt van het parcoursrecord van 44.27. Daarentegen was er wel spanning in de race, waarin de mannen altijd enkele minuten later starten dan de vrouwen en als extra opdracht krijgen alle vrouwen voor de finish in te ha len. Dat lukte dit keer net niet. De Keniaanse winnares Joyce Chepki- rui bleef Amlosom niprvoor. De zussen Hilda en Sylvia Kibet slaagden er niet in de wedstrijd bij de vrouwen naar hun hand te zetten. Sylvia, de winnares van vo rig jaar, eindigde als derde in 52.06. De tot Nederlandse genatu raliseerde Hilda finishte als vier de in 52.51. Toch waren de zussen tevreden. „Het ging ontzettend hard, ik heb geprobeerd zo lang mogelijk bij te blijven", vertelde Hilda bij de finish in Zaandam aan RTV Noord-Holland. „Die drie meiden voor me zijn van de 10.000 meter en ik ben van de ma rathon. Het was wel goed voor mij om op de limiet te lopen, maar ik wist dat ik dat hoge aan- vangstempo niet zou volhouden." De snelste Nederlander bij de mannen was Tom Wiggers op de veertiende plaats. Hij klokte 48.06. Jesper van der Wielen, de Nederlands kampioen op de 5000 meter, zat kort achter Wiggers en werd zestiende in 48.16. In de halve finale versloeg Booms tra de Rus Schwarzmann, ook een oud-kampioen. Boomstra, ge coacht door voormalig jeugd-we- reldkampioen Rob Clerc en ge traind door veelvoudig oud-we reldkampioen Ton Sijbrands, mag zich de opvolger noemen van (ook al) veelvoudig oud-wereld kampioen Harm Wiersma. De Groninger werd dertig jaar gele den voor het laatst wereldkampi oen. Sindsdien won geen enkele Nederlandse dammer meer op een toernooi van vergelijkbare al lure. Telkens bleek een (Sov- jet)Rus uiteindelijk beter en vaak was dat er meer dan één. In Wageningen, waar onder ande ren de top tien van de wereld aan schoof, trad Boomstra toe tot de rijen der allergrootsten. De discus sie over de beste dammer ooit be perkte zich tot dusver tot Sij brands en Georgiev. Het lijstje kan wellicht op termijn uitbreiding krijgen, ervan uitgaan de dat denksporters hun top berei ken zo rond hun 35e. Georgiev en Boomstra treffen el kaar weer in december tijdens de World Mind Games in Peking. Europees vice-kampioen Italië ver loor het directe duel om de zege in poule A in Odense met 3-2 van het verrassend sterke België. De Belgen leidden met 2-0 in sets, hadden in de vierde set twee matchpoints maar Italië, ook nog winnaar van het brons op de Olympische Spelen in Londen vo rig jaar, werkte die weg voor een 27-25 setzege. In de vijfde set namen de Belgen echter snel een ruime voorsprong en gaven die deze keer niet meer weg: 15-9. Beide teams hadden hun eerste twee duels gewonnen van Denemarken en Wit-Rus- land en waren al geplaatst voor de volgende ronde. Winnaar België plaatste zich als groepswinnaar direct voor de kwartfinale, Italië werd tweede en speelt dus tegen Nederland, dat derde werd in poule C in Her- ning. Daar plaatste Finland zich recht streeks voor de kwartfinale. Titel verdediger Servië werd tweede en speelt dinsdag, ook in Aarhus, te gen de nummer drie van poule A, Denemarken. De Nederlandse volleyballers ver sloegen in de laatste poulewed strijd Slovenië met 3-1 (19-25 25-19 25-22 25-23) en verlengde hiermee het verblijf in het toernooi. Oran je verloor in de poule eerder van Finland en titelverdediger Servië. Nederland moest het laatste groepsduel winnen. FLORENCE - Niki Terpstra straalde weer. De Noord-Hollander had net als vorig jaar een groot aan deel in de wereldtitel ploegen tijdrit, die het Belgische Omega Pharma Quick Step dit keer met minder dan een seconde verschil pakte. Bij nummer twee Orica is Jens Mouris een vaste waarde als het aankomt om samen zo hard mogelijk van A naar B te rijden. Tegenover het goud en zilver voor deze twee tempobeulen stonden de tegenvallende prestaties van de Nederlandse ploegen. Belkin bleef steken op plaats twaalf. Vooral de achterstand van bijna drie minuten laat zien hoe veel 's lands sterkste team achterblijft bij de wereldtop. Argos-Shimano finishte als veer tiende en de gelegenheidsforma tie van Vacansoleil-DCM vond zich na 57 kilometer afzien terug op de achttiende plaats. Geen wonder dat Arthur van Dongen nog het meest tevreden was met de negentiende plaats van het Ra- FLORENCE - Wielrenster Ellen van Dijk heeft de wereldtitel op de ploegentijdrit geprolongeerd met haar formatie Specialized-lulule- mon. De Amerikaanse wieler ploeg was in de rit van Pistoia naar Florence over ruim 42 kilo meter veel te sterk voor de rest. De ploeg had ruim 51 minuten no dig voor het parcours in Italië. Rabobank-Liv/Giant werd op een dikke minuut tweede. Bij de Ne derlandse ploeg reden Marianne Vos, Annemiek van Vleuten, Roxa- ne Knetemann, Thalita de Jong, Lucinda Brand en de Fran^aise Pauline Ferrand-Prevot. Loes Gun- newijk legde met haar Australi sche ploeg Orica-AIS beslag op het brons. Zij moesten meer dan anderhalve minuut toegeven op Van Dijk en consorten. Van Dijk: „We hebben het tempo goed kunnen vasthouden, waar andere ploegen dat niet konden. Het ging £cht hard, meer dan 50 kilometer per uur, met continu druk op de benen.'Ik was blij toen we Florence bereikten en het parkoers wat bochtig werd. Konden we tenminste even de be nen stilhouden." Naast Van Dijk mogen ook Trixi Worrack, Lisa Brennauer (beiden Duitsland), Evelyn Stevens, Car men Small (beiden Verenigde Sta ten) en de Britse Katie Colclough zich wereldkampioen noemen. bo Development Team. „Als je de eerste niet World Tour-ploeg bënt en alle pro-continentale for maties en ook AG2R achter je laat, mag je tevreden zijn", zei de ploegleider van de opleidingsfor matie. Het vele werk dat het team in het WK had gestopt, betaalde zich volgens hem uit. „Maar ik weet ook dat men er bij Belkin veel aan dacht aan heeft besteed." De negentiende plaats van 'Rabo' mag je volgens Van Dongen zien als een opstekertje voor de toe komst, maar daarmee is volgens hem nog niet gezegd dat Neder landse teams over enkele jaren weer zullen meestrijden om de medailles op het WK tijdrijden. „Het ligt er volgens mij maar net aan waar die jongens naartoe gaan. Dylan van Baarle heeft al een contract getekend bij Garmin. Als Belkin hier vandaag moet star ten zonder Lars Boom (vrotiw hoogzwanger, red.), Luis León Sanchez (genoemd in doping- zaak, red.) en Maarten Tjallingii (ziek geweest, red.) staan ze ook al met 1-0 achter." Niki Terpstra wist ook niet pre cies waarom uitgerekend de Ne derlanders in buitenlandse dienst het goed deden op het WK ploe gentijdrit. „Ik weet wel dat deze ploeg het onderdeel heel serieus neemt. Bij mijn eerste contractbe spreking werd er al over gespro ken." Dat hij en Mouris op de baan veel vuldig de ploegachtervolging re den, kan een bijkomend voordeel geweest zijn. „Daarin leer je onge merkt om na je kopbeurt, als je helemaal kapot zit, te herstellen en geconcentreerd te blijven op wat je moet doen. Daarnaast leer je er kort op het wiel te rijden." '—"""",«11 nf I ii r v» r •»*-«* km 2 •/aauBU"'»"!' ;rBSSeSSCSllit ffl i M. zaandam - Leonard Komon liet over zijn bedoelingen in de Dam tot Damloop geen twijfel bestaan. De Keniaanse tweevoudig winnaar aasde in de 10 Engelse mijl van Am sterdam naar Zaandam op de aller beste tijd ooit WAGENINGEN - Roel Boomstra heeft zich zondag in Wageningen de World Cup toegeëigend. De 20-jarige dammer uit Emmen ver sloeg in de finale de Russische we reldkampioen Alexander Ceorgiev. De beslissing viel pas in de derde GL-tiebreak, met nog maar zeer weinig bedenktijd. HERNING - Voormalig aartsrivaal Ita lië is dinsdag verrassend genoeg de volgende tegenstander van de Ne derlandse volleyballers. In het Deense Aarhus is dan een ticket voor de kwartfinale van het EK de inzet. Tweede goud voor Terpstra door Ad Pertijs Sebastian Vettel viert de overwinning in Singapore met z'n begeleidingsteam, foto Jong Heng/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32