Kenneth Vermeer moet vrezen voor zijn plek na blunder tegen PSV S? «s Van Marwijk kiest op gevoel voor HSV m 30 SPORT FEYENOORD-UTRECHT Rotterdammers winnen van FC Utrecht maar het vertoonde spel loopt nog niet over. In de catacomben hield Vermeer zich groot, al kostte hem dat zicht baar moeite. Hij draaide de film nog eenmaal af. Op geklungel van Siem de Jong en Ricardo van Rhijn bij de achterlijn volgde een voorzet van Memphis Depay. „Ik had de bal vast", verzuchtte hij. „Dat had ik moeten blijven doen." Helaas voor de vijfvoudig international gebeurde dat niet. Tim Matavz strafte zijn fout af (1-0). De flater stond niet op zichzelf. Dit seizoen maakte Vermeer tot nu toe een tamelijk zwakke in druk. Wat begon met enkele schoonheidsfoutjes groeide uit tot een klein complex. Vrijwel bij elk schot van afstand of voorzet van de zijkant liet hij de bal uit zijn vingers glippen. Met de kun dige Jasper Cillessen als reserve op de bank lag zijn spel onder een vergrootglas. Wanneer zou trainer Frank de Boer hem onder de lat vandaan halen? „Als het op zou zijn met Kenneth, zou ik dat niet voor de camera zeggen", sprak de coach gisteravond. Daarmee brak hij geen lans voor de 27-jarige goalie, al weigerde hij de schuld van de tegengoal volledig in diens schoe nen te schuiven. „Natuurlijk we ten we dat Kenneth niet vrijuit ging, maar het gaat er om dat je hem niet in zo'n situatie brengt." Hij doelde op de rammelende de fensie, die verzuimde Vermeer uit de problemen te houden. Aanvoerder Siem de Jong wilde evenmin kwaad spreken over zijn ploeggenoot. „We hebben tegen PSV als team gefaald." Daley Blind, één van de weinige spelers van Ajax die een aardig niveau haalde, oordeelde hetzelfde. Vermeer kon slechts hopen dat De Boer hem nog een laatste kans gunt. „Het zij zo. Helaas kan ik de klok niet terugdraaien. Maar bang voor de bank ben ik niet. Zolang het niet zo ver is, houd ik me daar niet bezig." Woensdag speelt Ajax tegen Volendam in de strijd om de KNVB-beker. In dezé competi tie komt van oudsher de reserve doelman aan bod. „Cillessen keept in de beker", bood De Boer Vermeer een laatste strohalm. „Hopelijk doet hij dat goed. Ver der gaan we alles rustig bespre ken met de technische staf. En met Kenneth en Jasper." De beslis sing Vermeer naar de reservebank te verwijzen of te handhaven laat dus nog enkele dagen op zich wachten. Ajax speelt volgend weekeinde tegen Go Ahead Eag les in de eredivisie. Dan zal blij ken of Cillessen Vermeer aflost als-eerste keeper van de landskam pioen. De geplaagde doelman hield zich groot. Naar het plafond staren, malend over zijn vormcri sis, zag hij zichzelf niet direct doen. „Na een duel slaap ik altijd slechter. Dat zal nu niet anders zijn." few ROTTERDAM - Realisme is hem niet vreemd. Ruben Schaken is de eerste om te constateren dat het beter moet; Hijzelf haalt al tijden zijn niveau niet, Feyenoord doet het evenmin. „We winnen drie van de vier laatste duels, cijferma tig gaat het de goede kant op. Maar de uitvoering moet nog stukken beter", aldus de rechter- aanvaller, voor het eerst in tijden reserve, na de 1-0-zege op FC Utrecht. Het was voor hem persoonlijk misschien wel de moeilijkste dag van de laatste maanden. Maar toch wist Ruben Schaken wat hem te doen stond toen Tonny Vilhena na iets meer dan een half uur richting de bank rende. Vilhe na had tot dan weinig goeds ge daan („De corners waren inder daad matig"), zoals al zijn teamge noten zich weinig positief lieten gelden. Maar Graziano Pellè legde de bal zo prettig voor zijn voeten dat Vilhena wel moest scoren. Het was zijn eerste van dit sei zoen, een hele opluchting. „Vorig jaar hield ik de stijgende lijn makkelijker vast, nu heb ik het moeilijk. Misschien omdat het vorige seizoen, mede door het EK met Jong Oranje, zo lang was. Ik ben blij dat ik nu weer wat vooruitgang maak." Schaken, de man die juist nu tot reserve ver worden was, moest de doelpun tenmaker aan de zijlijn omhelzen. Vilhena: „Ik heb veel aan Ruben te danken, we hebben een hele goede relatie. Ruben helpt me met veel dingen, geeft rtie advie zen, steunt me. Hij heeft me op mijn hart gedrukt te spelen zoals ik dat vorig seizoen deed, agres sief te zijn." Vilhena had het nodig, die steun. Als Feyenoord-trainer Koeman het heeft over spelers die moeite hebben om te gaan met de hoge verwachtingen, doelt hij mede op Vilhena. Ook hij vecht tegen zich zelf. Koeman zag het tegen FC Utrecht opnieuw. „Het was alle maal onrustig, er werd veel met de bal gelopen. Dat is niet goed. Hoe meer je met de bal loopt, hoe minder je ziet." Bovendien ging Feyenoord na de rust - met Mi- quel Nelom voor Joris Mathijsen - steeds verder naar achteren. Koe man: „We houden nu tenminste een keer de nul, geven weinig weg. Maar nu moeten we nog dur ven te voetballen." Weliswaar zijn Feyenoord en FC Utrecht na hun belabberde start (de twee ploegen stonden na drie speelron den zestiende en zeventiende) wat opgeklommen, het slordige veldspel leek gisteren nog veel op dat van teams in nood. Het ont brak aan tempo, aan durf, overleg en inzicht bovendien. Ruben Schaken had het ook ge zien. „Feyenoord moet veel beter kunnen." Dat gold ook voor zijn eigen spel. „Twee jaar lang ging het me voor de wind, nu niet meer." Dat hij gisteren bij de aftrap niet in de basis stond, had de rechter- aanvaller al een beetje zien aanko men. „Ik loop lang genoeg mee om te weten hoe het werkt. Het houdt een keer op." Nu Koeman weer de beschikking had over Jean-Paul Boëtius, verhuisde Sa muel Armenteros naar de rechter- En bezwoer het afgelopen jaar va ker dat het hem best beviel, het le ven dat hij nu leidde. Maar tege lijk bleek uit alles dat van binnen het vuur bleef branden. Dat hij de overtuiging had dat hij de voetbal wereld als trainer nog genoeg te bieden heeft. Met HSV denkt hij, vijftieit-jjiaanden na zijn bittere aftocht als bondscoach, eindelijk het juiste podium te hebben ge vonden. „Of ik opgelucht ben? Dat is niet het juiste woord. Ik ben vooral heel tevreden. Ik heb nog veel energie, veel ambitie. Ik heb altijd gezegd dat ik graag nog eens in de twee grootste voetballanden wil de werken, Engeland en Duits land. En de Bundesliga is nu wel licht de grootste competitie van Europa." Bert van Marwijk tekent een twee jarig contract in Hamburg, waar hij de opvolger wordt van de vori ge week ontslagen Thorsten Fink. Tenminste, dat verzekerde hij gis teren. Wilde geruchten in de Duitse media dat HSV-manager Oliver Kreuzer plotseling een tweede kandidaat (voormalig Stut- tgart-coach Christian Gross) zou hebben gepolst, verwijst hij reso luut naar het rijk der fabelen. „Dat is een onzinverhaal. De ma nager vloog richting Basel omdat hij voor een verhuizing wat spul len moest ophalen. HSV heeft me vanaf het begin het gevoel gege ven dat de club me graag wil heb ben. De dag nadat de coach ontsla gen was, hebben ze me al gebeld." Van Marwijk neemt Roel Cou- mans, assistent-trainer van Fortu- na Sittard, mee naar de Hanze stad. Met Coocky Voorn, jaren lang zijn vertrouweling, heeft hij al geruime tijd geen contact meer. In Hamburg wordt hij herenigd met Rafael van der Vaart, die hij vier jaar lang onder zijn hoede had bij het Nederlands elftal. Van Marwijk verwacht dat hij na de bekerwedstrijd morgenavond van HSV tegen Greuther Fürth voor het eerst de training zal leiden. De coach nam tijdens zijn sabbati cal in Meerssen royaal de tijd om zijn toekomst uit te kristalliseren. Van Marwijk vloog naar de Arabi sche woestijn waar hij een miljoe nenaanbod van de sjeiks kreeg, maar het vooruitzicht om daar te werken deed letterlijk zijn maag draaien. Een flirt met Olympiakos liep op niets uit. Het roemruchte Liverpool was in beeld, maar werd niet concreet. En zo bleef de man die de WK-finale haalde lang zonder werk, wachtend op de juiste kans. In een recent inter view met NRC poneerde hij de theorie dat het voor trainers steeds moeilijker is om de deur naar een Europese grootmachten te openen, als ze niet over bepaal de connecties beschikken. Hij wees specifiek naar de groeiende macht van investeringsmaatschap pijen, die steeds grotere invloed krijgen in de handel van spelers en coaches. Van Marwijk, die altijd wars van netwerken is geweest, meent dat hij beter zijn gevoel kan volgen. En dat gevoel vertelt hem dat het aanbod van HSV het juiste mo ment is om weer in de voetbalwe reld te stappen. Ook al weet hij dat de voormalige winnaar van de Europacup 1 de afgelopen jaren veel van zijn glorie heeft verloren en momenteel door de Bundesli ga strompelt. door Geert Langendorff EINDHOVEN - Een tuchtiging in de kleedkamer van het Philips Stadion bleef uit Niemand van de selectie van Ajax sprak Kenneth Vermeer verwijtend toe na het verloren duel met PSV (4-0). Veel waarde hechtte de keeper niet aan deze collegialiteit. Zijn blunder bij het eerste doelpunt voegde een nieuw hoofdstuk toe aan een inmiddels lange historie van fouten. Wellicht zelfs het laatste. v Feyenoordc door Edward Swier I Ajax-doelman Kenneth Vermeer loopt teleurgesteld van het veld na afloop van de wedstrijd tegen PSV. foto Olaf Kraak/ANP door Roel Wiche MEERSSEN - Als je de zestig bent ge passeerd, ruim een jaar geen vaste baan hebt gehad en veel met je kleinkinderen gesignaleerd wordt, zou het beeld kunnen ontstaan dat het Grote Afbouwen is begonnen. Zeker als je comfortabel woont in het dorp waar je helemaal gewor teld bent en er financieel geen noodzaak is om weer aan de slag te gaan. Bert van Marwijk was in de luxepositie om de status van pensionado te overwegen. Bert van Marwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30