TO©S PZC 1$ Moerdijkers willen dorp verlaten als PZC 2 IN HET NIEUWS AANSLAG NAIROBI COLOFON Bij de terreuraanslag op een winkelcentrum in Nairobi moesten zo veel mogelijk slachtoffers vallen. 'Ik dacht eerst aan een ongeval' Maak iemand abonnee! T PAUL KUSTERS tooserihenk.nl C PVbA HEEFT K06 MAAR HANDJEVOL ZETELS JEEE... NAIROBI - Farah zette haar dochter tje Ismail zaterdagochtend af bij winkelcentrum Westgate in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Daar hield het lokale radiostation East FM een kookwedstrijd voor kinderen. Ismail was net acht ge worden en wilde geen verjaardags feestje; ze wilde meedoen aan de wedstrijd en daarna gaan winke len met haar moeder. Zo ver zou Eén van de overlevende Nederlan ders is de journalist Arjen Westra (43). Hij zat met zijn vriendin kof fie te drinken in koffiehuis ArtCaf- fe. Bij de eerste explosie dacht hij nog aan een auto-ongeluk. Daarna volgde geweervuur en besefte Westra dat het om een aanslag moest gaan. Iedereen rende van het terras naar binnen, schreeu wend, gillend. Tafeltjes en stoelen vielen om. Mensen doken op de grond, hielden elkaar vast en huil den. Westra: „Ik ben ook op de grond gaan liggen. Een half uur, drie kwartier, ik weet het echt niet meer. Toen het geweervuur onze kant opkwam, zijn we weg gerend en via een zijdeur naar buiten gevlucht." Zijn vriendin was meteen weggevlucht en met zeven anderen een opslaghok van een kledingzaak ingedoken. Uren later werd ze, 'behoorlijk in shock', bevrijd door agenten. Ook diplomaat Rob van Dijk en zijn vrouw zaten in ArtCaffe. Na een half uur op de grond te hebben ge legen, konden ook zij zich in vei ligheid brengen. het nooit komen. Wild om zich heen schietende terroristen ver stoorden het festijn voor kinde ren van acht tot zestien jaar. Is mail werd dodelijk geraakt. Net als de gastvrouw, radiopresenta tor Ruhila Adatia-Sood. Haar col lega, Kamal Kaur, had meer geluk. Ze wist met haar twee kinderen, die vlakbij Ruhila stonden, te ont komen. „Een van de terroristen stond daar plots en de klootzak schoot bewust op de kinderen. Hij miste mijn zoontje op een haar na. De kogel ketste af op de muur en doodde een ander jonge tje. Overal bloed, gillende kinde ren, vreselijk." De jonge schutter droeg volgens Kaur jeans, een zwart T-shirt en een zonnebril en had om zijn hoofd een Arabische hoofddoek gedrapeerd. „Hij schoot met een machinegeweer en in zijn broek zak zag ik nog een pistool zitten." Zeker 68 mensen vonden de dood toen een groep terroristen (de au toriteiten gingen gisteren nog uit van vijftien man) zaterdag aan het eind van de ochtend winkel centrum Westgate bestormde. Onder de doden is een familielid van de Keniaanse president Uhuru Kenyatta. Ook de bekende Ghanese dichter Kofi Awoonor is omgekomen. Ten minste driehonderd anderen raak ten gewond. De schutters zeiden dat ze moslims kwamen bevrij den en mensen die niet snel een Nairobi islamitisch vers konden opzeggen werden standrechtelijk geëxecu teerd. Later op de dag verklaarde de Somalische, aan aï-Qaeda geli eerde terreurgroep al-Shabaab via Twitter verantwoordelijk te zijn voor wat zij het 'Westgate-spekta- kel' noemt. Hoewel de Keniaanse veiligheids diensten totaal verrast werden, zat een aanslag van deze omvang er al lange tijd aan te komen. Sinds het Keniaanse leger in okto ber 2011 Somalië binnenviel om een eind te maken aan de heer schappij van al-Shabaab (Ara- MOERDIJK - Het huis van Moerdij ker Jan den Ridder aan de Steen weg staat al meer dan een jaar te koop. Vier kijkers heeft hij sinds april vorig jaar over de vloer ge had, maar nog niemand heeft toe gehapt. Hij weet het: het huis uit de jaren '50 is groot en flink geda teerd. In de hoop dat het kopers over de streep zou trekken, heeft hij de slaapkamers op de boven verdieping laten verbouwen. „Het ziet er nu weer zo uit dat ik het aandurf mee te doen met de open huizendag. Op de site van de makelaar wordt de woning goed bekeken", zegt hij, terwijl hij het leegstaande pand laat zien. Alleen de poes woont er nog. „Die wil hier niet weg." Den Ridders hoop is vervlogen. Vorige week bracht een advies commissie onder leiding van oud-minister Ed Nijpels een rap port uit met de conclusie dat uit breiding van het havengebied in Moerdijk ten koste zou gaan van de leefbaarheid in het dorp. Bewo ners zouden volgens Nijpels de keuze moeten krijgen: of in het dorp blijven ondanks de groeien de overlast, of vertrekken met een premie van de gemeente. Den Ridder verwacht helemaal niemand meer tijdens de aanko mende open huizenroute van 5 oktober. Zou hij de premie pak ken, mocht de gelegenheid zich voordoen? „Emotioneel doet ver huizen me eigenlijk weinig, dus ik kijk er zakelijk naar en dan zeg ik: ja." Zo denkt een groot deel van het dorp er ook over, bleek tij dens een informatiebijeenkomst die vorige week in dorpshuis De Ankerkuil werd gehouden. Moerdijker Piet Jongbloed schat in dat 80 procent uit het dorp weg wil. „Als de stank en geluids overlast toenemen, waarom zou je dan nog willen blijven? De be woners in het centrum slapen 's zomers met de ramen dicht. Dat is een signaal dat bestuurders se rieus moeten nemen. Het buiten gebied is praktisch verdwenen. We krijgen hier straks een enor me geluidswal van 30 meter, dwars door het bos, dat het dorp scheidt van het toekomstig logis tieke park. Veel mensen voelen 4i Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T. 088n-01D39995SaleS E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? wvrw.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is - gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel' van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl 'Terrorist schoot door onze correspondent Frans van den Houdt SOMALIË En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v, 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe'abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.* (V; www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Lilian Dominicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2