N u extra voordeel by KPN Prepaid 69.99 10:30» l nood deugd Zeeuwse fi'ms bekroond Hawking imponeert ZEELAND 19 kpri winkel kpri.com kijkshop .nl §S €20r extra A beltegoed V» ^9 >rï LC Optimus L3 II £P vlissingen - Stephen Hawking geldt als de beroemste weten schapper ter wereld. Met de docu mentaire Hawking neemt regis seur Stephen Finnigan het pu bliek mee op een reis in de we reld van deze opmerkelijke man. Finnigan was zaterdag zelf aanwe zig bij Film by the Sea voor de Ne derlandse première van deze do cumentaire. Hawking heeft als kosmoloog, natuurkundige en wiskundige baanbrekend weten schappelijk onderzoek gedaan. Zijn boek A Brief History of Time (Het Heelal), waarin hij de stand van zaken in de kosmologie be schrijft, is een bestseller en werd in veertig landen uitgebracht. Daarnaast is Hawking vooral be kend door het feit dat hij al vijftig jaar aan de ziekte ALS lijdt. Dat is een ongeneeslijke ziekte die de ze nuwcellen aantast totdat het lichaam helemaal verlamd is. Het denkvermogen van de patiënt blijft echter intact. De inmiddels 71-jarige Hawking biedt daar een onvoorstelbaar voorbeeld. Finnigan gebruikte voor deze mooie documentaire foto's en ar chiefmateriaal, had gesprekken met Hawkings eerste vrouw Jane, met familieleden, studiegenoten en begeleiders. Ook volgde hij Hawking met de camera 'als een vlieg aan de wand' bij congressen. Landelijk voorzitter Eric Nolet van Stichting ALS en Jarien Sinke van de Zeeuwse afdeling grepen deze première aan een toelichting te geven óp hun organisatie. re) met GGD Zeeland. Het festi val biedt daarmee vooral ook een podium voor gesprekken en dos- cussies over actuele maatschappe lijke thema's. Belangrijk is daarnaast dat de Zeeuwse cinema een steeds pro minentere plaats inneemt in het aanbod. Het zijn vaak films die uiteenlopende, specifiek Zeeuwse thema's belichten, waarmee ook weer nieuw publiek kan worden aangeboord en waarmee het festi val vooral ook voor de 'eigen' be volking interessanter wordt. Ze ker als het, zoals het er nu naar uitziet, in 2014 Dorsvloer vol con fetti) en 2015 Michiel de Ruyter) met bij uitstek Zeeuwse films opent. Het juk van de bezuinigingen maakt Film by the Sea weliswaar kwetsbaar - nog verder snoeien in de uitgaven wordt onaanvaard baar geacht - maar dwingt ook tot een koers die het evenement uit eindelijk alleen maar ten goede kan komen. Van oudsher wordt Film by the Sea door menigeen gezien als een zwaar gesubsidieerd feest voor de happy few. De subsidie is echt be scheiden - nog geen twintig pro cent van de begroting is over heidsgeld - en het elitaire imago is vooral gebaseerd op het rodelo- perritueel op de openingsavond, als men zich in smoking en gala hijst. Het is echter vertoon met een knipoog. Polderglamour. Het festival staat nadrukkelijk open voor iedereen. Meer dan ooit. VLISSINGEN - De PZC-juryprijs voor Zeeuwse films bij Film by the Sea is gewonnen door Marnix Ruben voor Quarterlife, een docu mentaire waarin vijf vrienden uit Terneuzen een jaar lang worden gevolgd. De publieksprijs ging naar Joop Menting voor Er mot he lemaal niks over hospice Het Clara- hofje in Goes. PZC-hoofdredacteur Peter Jansen reikte zaterdag de prijzen uit. De winnaars kregen beiden een che que van 750 euro. „Ik hoopte er al een beetje op. Nou kan ik volgen de week de huur betalen", zei Marnix Ruben. Hij gaat verder op de ingeslagen weg met de verfil ming van De Overkant, het ver haal van Freek de Jonge in de bun del Zondig in Zeeland. Joop Men ting bedankte de mensen in het hospice en hun familie die bereid waren mee te werken aan de intie me beelden die zijn film toont. Eervolle vermeldingen van de vak jury, bestaande uit Ton Branden- barg, Helge Prinsen, Sven Kooi man en Rolf Bosboom, waren er verder voor De verhuizende schuur van Marjan van den Bos en Theo Rietveld en voor Achter de toren van Astrid Bussink. „De Zeeuwse film bloeit. Dat be treft zowel de ontwikkeling van jong Zeeuws filmtalent als het feit dat ervaren filmmakers steeds meer de cinematografische moge lijkheden van Zeeland gaan ont dekken", constateerde Bosboom als woordvoerder van de vakjury. Hij legde een link met de kolonie van beeldend kunstenaars die zich honderd jaar geleden in Dom burg vestigde, aangetrokken door het zo beroemde 'Zeeuws licht'. „Nu kleeft bij filmmakers de Zeeuwse klei steeds meer aan de schoenen en stroomt zilt door de aderen. Het zou mooi zijn als me de dankzij dit festival de Zeeuwse film ruimte en benodigde budget krijgt om verder te groeien." Natuurlijk had de jury het 'zwaar', zoals het bekende cliché gebiedt, volgens Bosboom. „En wat het vergelijken van appels be treft: wij kregen met 26 films een hele fruitmand te verwerken. We hebben dan ook getracht een beet je rekening te houden met erva ring en budgetten." Waardering en enkele kantteke ning hadden de juryleden betref fende bijzondere projecten bin nen het 'Zeeuws Luik'. Zo hadden ze bij het 'Eilanden'-project van het Zeeuws Museum, graag iets meer teruggezien van de 1100 filmpjes die daarvoor vanuit de bevolking zijn ingestuurd. Verder wekten de portretten van 17 hon derdjarigen in Goedemorgen toe komst bij hen behoefte met som mige eeuwlingen wat nader ken nis te maken. „Het filmfestival geldt als een hoogtepunt in het culturele jaar. Wij willen ons er als krant mee verbinden en meer doen dan er alleen over schrijven. Daarom delen wij oók prijzen uit", lichtte Peter Jansen de relatie tussen het festival en PZC toe. doet 't gewoon ?.ll I 09:30 AM Friday, March 15 «oHw^^F^P^^ÉlWllriten'Kl Music MAANDAG 23 SEPTEMBER 2013 Je betaalt bij aankoop de originele prijs, excl. 6,05 thuiskopieheffing. Na aanmelding op prepaidkorting.nl ontvang je de korting retour en het extra beltegoed. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden. door Ali Pankow door Ali Pankow I Filmmaker Marnix Ruben neemt de PZC-award van de jury in ontvangst uit handen van hoofdredacteur Peter Jansen, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19