Miscommunicatie oorzaak medicijnvergiftiging Filmfestival ZEELAND 15 commentaar Eikaars hond uitlaten of tea and sympathy In Goes-West is het elke dag burendag Zeeland Parade in Antwerpen 399,- BIJLEVELD Zo'n twintig jaar geleden kwamen ze in de Johannes Vermeerstraat in Terneu- zen wonen: Tanja Beverdam, In- grid Kroon en Anneke Huisman. Ingrid over Anneke en Tanja: „Zij hadden ook kleine kinderen. Zo krijg je snel contact. Je komt op eikaars verjaardagen, je zegt het te gen elkaar als je weggaat, houdt eikaars huis in de gaten, geeft de bloemetjes water, zorgt voor de kat, neemt eikaars sleutel in bewa ring. Toen mijn vader overleed, en mijn broer, heb ik ervaren hoe heerlijk het is als je buren hebt die echt om je geven. Het maakt het fijn om hier te wonen." Tanja over Ingrid en Anneke: „Ingrid woont naast me. Als ik eens iets moet uitprinten of zo, kan ik al tijd bij haar terecht. Anneke heeft net als ik honden. Als het nodig is, pas je eens op de hond van de ander, of laat hem uit." Anneke: „Komt de postbode als je niet thuis bent, dan nemen je buren het voor je aan. En als het nodig is, kan ik altijd bij Tanja of Ingrid terecht voor tea and sympathy." Bovenbuurman André Breel (Zevenbladhof 32) is ziek. Da's nou jammer: kan hij niet op de foto met zijn buurtjes Peter Janssens en zijn partner José Pouls (nr. 27), Bas van Hekke (25) en Angelique van Hees (24). Gezworen kameraden, zijn het bijna. En het is niet de leeftijd die hen bindt - de oudste is 71, de jongste 25 - maar Goes-West. „Dit is een volkswijk", zegt José over de buurt waar zij en haar partner al 21 jaar wonen. Drie jaar geleden verhuisde het stel naar een straat je verderop, net als André. „We hebben samen alles verhuisd, sa men alles naar de stort gebracht. Dat noem ik nou burenhulp. Want ik heb het aan mijn rug", zegt Peter. Bij alles staan de buren voor elkaar klaar: is er eens onver wacht bezoek, dan is het: 'heb jij nog iets te drinken in huis?'. Gaat er iemand op vakantie, of belandt hij onverhoopt in het ziekenhuis, dan wordt er voor de huisdieren en de planten gezorgd. In Goes-West, daar is het iedere dag burendag. ff Dat blijkt uit een onderzoek van het Nationaal Ouderenfonds. Sinds april vulden 2076 mensen een vragenlijst in van het Natio naal Ouderenfonds naar hun me dicijngebruik. Onder hen waren 45 Zeeuwen. De bevindingen zul len onder de aandacht van de poli tiek gebracht worden, zegt woord voerder Elke van Wageningen. Slechts 1,3 procent van de oude ren slikt geen medicijnen; 61,7 procent gebruikt tot vijf verschil lende soorten, 23 procent zelfs tus sen de vijf en tien. Ruim 15 pro cent van de ondervraagden vindt de letters in de bijsluiter te klein om te lezen en één op de drie be grijpt de tekst maar gedeeltelijk. Uit de toelichtingen van de onder vraagden blijkt dat er veel mis gaat in de communicatie en dat de dossiers niet (overal) goed bij gehouden worden. Ruim 9 pro cent van de respondenten heeft een klacht ingediend na verkeerd medicijngebruik. Het onderzoek is een vervolg op een eerdere studie van maart dit jaar naar medicijngebruik onder ouderen, door de ouderenbond Unie KBO. "Rissen de vijftien- en twintigduizend mensen belanden jaarlijks in het ziekenhuis door verkeerde medicijnen. Zo'n twee duizend mensen komen zelfs te overlijden. Ouderen lopen een verhoogd risico doordat ze vaker een combinatie van medicijnen slikken en hun lichaam die min der snel afbreekt. De OuderenOmbudsman, een ini- tatief van het Nationaal Ouderen fonds, pleit voor een jaarlijkse con trole door de huisarts of apothe ker, om na te gaan of de medicij nen die in het dossier staan nog echt gebruikt worden. Ondanks financiële zorgen kan Film by the Sea met voldoe ning terugkijken op zijn lustrumeditie. Het afhaken van grote geldschieters heeft het festival gedwongen tot ver sobering, die echter in veel op zichten allerminst een verslech tering is gebleken. De filmlief hebber werd de afgelopen tien dagen ruimschoots bediend en het bezoekersaantal in Vlissin- gen is - tegen de trend in - we derom gestegen. De franje van voorheen werd nauwelijks ge mist. Het belang van Film by the Sea als cultureel evenement staat al jaren buiten kijf. Doordat het festival er in toenemende mate in slaagt verbindingen te leg gen met diverse Zeeuwse gele dingen, ontwikkelt het zich nu ook tot voornaam maatschappe lijk podium. Toch blijft de financiële basis wankel. Dat een festival er dit jaar in is geslaagd zo fier over eind te blijven, dwingt bewon dering af en bewijst dat het ook na vijftien jaar nog volop toekomst heeft. Maar die is al leen verzekerd als er partijen zijn die er daadwerkelijk de schouders onder willen zetten. ANTWERPEN - Vandaag vindt op het Nederlandse Consulaat-gene raal in Antwerpen de eerste Zee land Parade plaats. Dit evenement is bedoeld om on bekende Zeeuwse streekproduc ten, zoals Zeeuwse minigroenten, Zeeuwse truffels of zeekraal, en Zeeland als culinaire regio te pro moten in België. Zeeuwse produ centen en chefkoks zullen hun producten presenteren aan een se lect gezelschap genodigden be staande uit culinaire journalisten, restaurateurs, inkopers en be stuurders. KOSTUUM TOT1N M*L?° srpT'^'tR MAANDAG 23 SEPTEMBER 2013 I VInr.: Bas van Hekke, José Pouls, Peter Janssens en Angelique van Heese. foto Marcelle Davidse VInr.: Tanja Beverdam, Ingrid Kroon en Anneke Huisman, foto Mark Neelemans door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Verouderde dossiers en slechte communicatie tussen (huis)artsen en specialisten onder ling en met hun patiënten zijn de hoofdoorzaak van medicijnvergifti ging. ROY ROBSON INCLUSIEF 2L PANTALON NIEUWE BURC 12 - T (01l8) 6t 34 8l www.bijleveld-mannenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15