w ta 1 Elfde Oesterpartij in Middelburg 1 3 1 i I Vliegtuigen Thermphos? Kazerne Kering Nationale Burendag bracht in Zeeland niet alleen buren, maar hele wijken samen. ACHTSTE NATIONALE BURENDAC 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel maandag In het luchtvaartmuseum in Washington D.C. (Vere nigde Staten van Amerika) staat een vliegtuig dat oor spronkelijk uit Veere komt. Het is een eenmotorig vliegtuig met een propeller en houten vleugels met een spanwijdte van bijna vijfentwintig meter. Het vliegtuigje heeft een open cockpit. De piloot moest links naast de motor zitten en hij be schikte over een stuur dat óp dat van een auto leek. Er kon den passagiers mee, die uit ver schillende raampjes konden kij ken. Er zit, als ik me goed herinner, zelfs een raampje in de bodem. Het toestel is geel geschilderd en het doet denken aan vliegtui gen die wel in de albums van Kuifje voorkomen. De vliegtuigfabriek was een af deling van Fokker N.V. Neder- landsche Vliegtuigfabrieken en stond bij het Kanaal door Wal cheren. De onderdelen waren in kratten vanuit de fabriek in Veere naar Antwerpen ge bracht en van daar verscheept naar Brooklyn. Dat was in 1922. Het vliegtuig is beroemd ge worden omdat men ermee in één reis van New York naar San Diego kon vliegen in 26 uur en 50 minuten, onder toeziend oog van de U.S Army Air Servi ce. Maar dat ging niet meteen: er moest nog wat aan gesleu teld worden. Fokker kreeg er toen 30.000 dollar voor. Dingen zijn veranderd. Nu gaan wij als Nederlanders het Ameri kaanse Lockheed Martin een nog niet exact te zeggen bedrag betalen voor een avant-gardis- tisch vliegtuig. Het is voorlopig nog niet af. Bepaalde dingen zijn er nog niet goed aan. Zo klaagden testpiloten on langs nog dat ze niet gemakke lijk uit de cockpit konden kij ken. Toen kregen ze te horen kregen dat ze maar met burger- vliegtuigen moesten gaan vlie gen, als ze bang waren neerge schoten te worden. Het soft wareprogramma is nog niet klaar; aan de vleugels moet nog gewerkt worden en zo zijn er nog tal van mankementen te noemen, maar dat zijn peanuts. Over een tijdje kunnen we, als we willen, toch maar mooi be schikken over het meest kostba re gevechtsvliegtuig van de we reld! Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Je zult maar bij Thermphos heb ben gewerkt en naar Den Haag en Brussel zijn geweest om te demon streren tegen het faillissement van je bedrijf. Dan moet het grie vend zijn geweest om te kijken naar het optreden van Eurocom missaris Karei De Gucht van Han del afgelopen donderdag in de Tweede Kamer. PvdA' er Jan Vos wilde weten waarom Brussel de dump van goedkope fosfor door Kazachstan niet heeft verboden en Thermphos op de fles heeft la ten gaan. 430 mensen verloren er door hun baan. De Gucht ant woordde dat Thermphos een klacht tegen dumping had moe ten indienen bij de Europese Com missie. Kamerleden zeiden dat dat is gebeurd, dat vragen zijn gesteld door Europarlementariërs en dat Brussel heeft besloten niets te doen. Een wrang antwoord volg de: „Ik ken deze casus niet, ik weet niets van een klacht, ik kom erop terug." Gedeputeerde Ben de Reu (Econo mische Zaken) viel van zijn stoel. „Ik vraag me af of de heer De Gucht zijn directeur-generaal wel eens spreekt. We zijn nota bene met werknemers en vakbonden naar Brussel geweest. Hij lijkt er op alsof dit ambtelijk is afgehan deld en dat hij de zaak echt niet kent." De Reu is 'verontwaardigd' en 'hevig teleurgesteld'. Hij ver stuurt vandaag dan ook een brief op poten naar de Eurocommissa ris. Vanuit Zeeland bezien een geenszins gelukkig optreden van De Gucht. Zeker niet met de ver kiezingen voor het Europees parle ment in het zicht (22 mei 2014). De Tweede Kamer wil meer we ten over hoe het zit met de veilig heid rond de Oosterscheldekering. Maar de agenda van de Kamer zit tot aan de kerst zo vol, dat een apart debat niet haalbaar is. Daar om is het idee om de kering aan bod te laten komen in een overleg over water op 18 november. Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink Voor de tweede keer kraakt de Al gemene Rekenkamer de nieuw bouw van een marinierskazerne in Vlissingen. Iets om in paniek van te raken? Nee dus. Staat nu de kazerne op het spel? Ook niet Toch is het een niet te negeren sig naal. De Tweede Kamer heeft toen ze de verhuizing van de kazerne naar Vlissingen begin dit jaar goed keurde, bedongen dat ze op de hoogte wordt gehouden van de fi nanciële handel en wandel. Zodra de kazerne serieuze vertraging op loopt of er ontstaan financiële pro blemen, gaat het oordeel van de Rekenkamer wel een rol spelen in de politieke arena. En natuurlijk kunnen fracties dit nu aangrijpen om nog eens te protesteren tegen de nieuwbouw in Zeeland. Een demonstratie van de jeugdbrandweer, een workshop bloe men, een lunch met ac- cordeonmuziek, pick nicks, barbecues en ballonkunste naars: er was zaterdag keus te over tijdens de jaarlijkse Buren dag. In heel Nederland werden in 4112 buurten activiteiten onplooid on der het motto 'beter een goede buur dan een verre vriend'. Zee land liet zich niet onbetuigd. Op de website www.burendag.nl stonden meer dan honderd Zeeuwse initiatieven vermeld, maar in werkelijkheid was er aan zienlijk meer te doen. Lang niet al le activiteiten waren aangemeld op Burendag.nl. Initiatiefnemers van Burendag zijn het Oranje Fonds (steunt so ciale initiatieven en verbindt men sen) en Douwe Egbers ('omdat je met koffie even echt tijd kunt ne men voor de buren'). Het Oranje Fonds had dit jaar voor het eerst een bijdrage ter beschikking ge steld van maximaal 500 euro. De pot met geld was echter snel op. „Daarom hebben we ons toen niet meer aangemeld op de websi te", verklaart Anneke Polderman van Scoop, die meehielp bij de ac tiviteiten in het Vlissingse Mid dengebied. Voor veel ouderen, on der wie Suzanne van Rossum uit Vlissingen, was dat geen punt: „Ik heb helemaal geen internet. Maar ik ben wél van plan vandaag hier en daar eens te gaan kijken, want ik vind het een hartstikke leuk ini tiatief. Weet u misschien hoe ik erachter kan komen waar er alle maal iets te doen is?" Jammer voor Suzanne dat ze nét buiten het Middengebied woont. Daar had de gemeente Vlissingen een poster in de bussen gedaan met het programma. Zowel bewo ners als organisaties hadden van alles georganiseerd. Buren bedach ten samen een barbecue en een kinderspeel- en knutseldag 'waar bij samenwerken, respect en vriendschap centraal staan'. Orga nisaties grepen de kans aan om zichzelf te presenteren. Porthos - loket voor welzijn, zorg en opvoe ding - bracht ideeën naar voren voor een nieuwe speelvoorzie- ning in de Bloemenlaan. Vlissin gen in Beweging bood onder meer een tennisclinic. „We heb ben zo'n twintig kinderen een in troductieles kunnen geven", zegt tennisleraar Levi Parlevliet. Het doel van Burendag - buren met elkaar in contact te brengen - is ook wat hem betreft gelukt: „Ik maakte een praatje met een van de ouders. Kwamen we erachter dat we drie huizen bij elkaar van- Ja, ik heb wel contact met de buren. We zeggen elkaar gedag in de hal Zo'n zevenhonderd bestuurders en ondernemers uit Vlaanderen en Nederland zijn uitgenodigd om aanwezig te zijn op deze beslo ten bijeenkomst, die specifiek be doeld is om de aanwezigen de ge legenheid te geven tot netwerken. De Oesterpartij 'biedt een plat form om actuele beleidsthema's op informele wijze te delen'. Voorafgaand aan de netwerkbij eenkomst op het Abdijplein, van 16.00 tot 17.00 uur, vindt in de Nieuwe Kerk een panelgesprek plaats over het thema. Panelleden zijn Flip d'Havé (diplomatiek ver tegenwoordiger van de Vlaamse regering in Nederland), Mathias De Clercq (schepen van Haven, daan wonen!" De Stichting Droom en Dunya hadden bij Het Vlot een open dag met dans, op tredens, hapjes en een wereld-in fomarkt. Het Odensehuis Walche ren - een inloophuis voor demen terenden, familie en mantelzor- gers - kwam met een programma met informatieve onderdelen workshops ('lekkere hapjes ma ken') en presentaties ('tuin voor de buurt'). Bij 't Hof van Thee Leut was de hele zaterdag door van alles te doen, met als klapstuk de pick nick 'voor de hele wijk', die aan het eind van de Burendag in het Hof gehouden werd. Kinderen konden er springen in het lucht kasteel of op de grote trampoline, The Decades en pianist los Hout zager zorgden voor live muziek. Bezoekers konden hun eigen eten meenemen of voor een paar euro iets kopen in de kraam met medi terrane gerechten. Kezban Kastac staat rond half acht 's avonds met twee andere vrouwen achter de nog altijd goedgevulde kraam met gevulde paprika, Tlirkse piz za, bulgur met groenten, met feta en ei gevulde broodjes en gevulde pannekoek met spinazie en feta. Druk is het er niet meer, want ie dereen heeft zijn buik al volgege ten en zit gespannen te luisteren naar spreekstalmeester Nico Out, die aan het Rad van Fortuin draait. „Nummerrrr...s8! Vier zak jes bloemzaden!" Ranka ('Mijn achternaam hoeft er niet bij. Schrijf maar dat ik uit Kosovo kom') zit zichtbaar te genieten. Ranka woont in de Bloemenlaan. „Ja, ik heb wel contact met de bu ren. We zeggen elkaar gedag in de hal." Het Oranje Fonds wees orga nisatoren dit jaar nadrukkelijk op de mogelijkheid sponsors te zoe ken voor hun ideeën. Zo werden activiteiten in Vlissingen gespon sord door de gemeente, de Rabo Bank en en de Stichting Moer manpromotie Vlissingen. Economie en Ondernemen van de Stad Gent), Lambert van Nis- telrooij (lid Europees Parlement) en Daan van Doorn (voorzitter Strategie Board Zuid-West Neder land). Gastheer is de commissaris van de koning, Han Polman. Hij wordt geïnterviewd door ge spreksleidster Anouschka Laheij. Van 17.00 tot 19.00 uur is er gele genheid tot netwerken. De geno digden worden daarbij vergast op oesters die door topkoks op ver schillende manieren bereid zijn. Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Zeeuwse buren en buurten vinden elkaar door Ondine van der Vleuten Ranka uit Vlissingen MIDDELBURG - De kracht van de re gio in Europa en grensoverschrij dende samenwerking in de Vlaams-Nederlandse Delta. Dat is het thema van de elfde Nationale Zeeuwse Oesterpartij, die woens dag 25 september gehouden wordt in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14