Special: V 1 K]fT)W 15 Ondernemer 2013 Havens van Zeeland Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans Het glastuinbouwproject/Warm C02 is iets waar Van der Hart trots op is. Ondernemersgeest Hans van der Hart heeft Zeeland iets moois achtergelaten. Geruisloos Toekomst Industrie, Scheepsbouw, onderhoud, nieuwbouw, restauratie Trots op de Zeeuwse havens 1 oktober 1983 - 1 oktober 2013. Pecies dertig jaar hebben de Zeeuwse havens en havenbedrij ven het werkzame leven beheerst van Hans van der Hart. Mooi mo ment om een stap terug te doen, zo kondigt hij begin dit jaar al aan. De chief executive officer van Zeeland Seaports telt nu de dagen af. Het zijn turbulente ja ren geweest, maar vooral ook mooie jaren. Het verhaal achter de ceo. Hans van der Hart is zich zelf en zijn principes trouw geble ven. Goed Zeeuws, goed rond. TERNEUZEN - De Zeeuwse menta liteit zit hem in de genen. Hans van der Hart is van Kruiningen, geboorte jaar 1951. Telg uit een landarbeiders gezin, en een goed gereformeerde op voeding beklijft een leven lang. Daar in past ook nuchtere bescheidenheid. Misschien is het om die reden dat Zeeland Seaports van nature niet erg borstklopperig is. Terwijl de Zeeuw se havens de laatste jaren in verhou ding toch beter presteren dan de gro te concurrenten. Eerste halfjaar 2013 nog: Zeeland plus twee procent, Rot terdam min één. Gent min vijf. Hoe hij zijn beleid als ceo typeert? Van der Hart gebruikt termen als inte ger, betrouwbaar, degelijk met een overzichtelijk risico. Toch weer die Zeeuwse mentaliteit. "Vanzelfspre kend' is hij trots op het havenbedrijf en de mensen in het bedrijf. Het steekt hem wel eens dat 'Den Haag' meer oog heeft voor de havens van Rotterdam en Amsterdam, de num mers één en twee van Nederland. Hij houdt niet van die 'mainport-gedach- te', te vertalen in meer geld en meer faciliteiten. Evenals het hem be vreemdt dat de Nederlandse staat als aandeelhouder belangen heeft in het Rotterdamse havenbedrijf. Dat klinkt als kritiek. "De Zeeuwse havens", doceert hij, "leveren een substantiële bijdrage aan de BV Ne derland. Misschien dat we inderdaad wat meer hadden moeten opschep pen. Komt er een Haagse delegatie op bezoek, dan is het vaak een open baring hoe wij hier presteren. De om vang, de bedrijven, de toegevoegde waarde. Maar ja, de laatste jaren zijn er in Den Haag nogal wat wisselingen geweest. Voor ons is dat niet goed voor de continuïteit van de relatie." Kijk eens, tikt hij op de landkaart van Zeeland -door de jaren heen op zijn werktafel onmisbaar attribuut. Dertig jaar Zeeuws havenbedrijf heeft hij achter zich, in die drie decennia is veel gebeurd. Vlissingen-Oost en Ter- neuzen (Kanaalzone) zijn groot ge groeid, Zeeland Seaports -overheids instantie van oorsprong- is verzelfstan digd. "Er is geen project geweest, of ik was er wel bij betrokken. Prachtig toch om de havens te zien groeien." Nieuwe havens, meer bedrijven, meer scheepsbewegingen, meer goe derenoverslag, meer projecten. Met 35 miljoen ton overslag is 2011 (voor lopig) het topjaar, maar 2013 belooft veel. Zeeland is groot in breakbuik, gespecialiseerd in koel- en vriespro- ducten -voorbeelden zijn het slechts. En de economische dip ten spijt zijn in de Zeeuwse havens bedrijven flink blijven investeren. Hij prijst de Zeeuwse ondernemersgeest en de mentaliteit van de havenwerkers. Bijna achteloos dropt hij wat feiten en cijfers. Sinds begin jaren tachtig heeft het Zeeuwse havengebied zich ontwikkeld tot één van de snelst- groeiende van Europa -met dank aan de strategische ligging, de nautische toegankelijkheid en de prima verbin dingen naar verre bestemmingen over water, land en spoor. Congestievrij, heet dat in vakjargon, geen obstakels, voor goederenvervoer van eminent belang. In dertig jaar is de overslag ruim verdubbeld, de werkgelegen heid eveneens. De havens bieden di rect en indirect werk aan 35.000 men sen -en daarmee de belangrijkste ba- nenmotor van Zeeland De eindstreep is in zicht. Dat heeft hij bewust vroegtijdig gemeld om gele genheid te geven in alle rust voor op- volging te zorgen. Tien jaar heeft Hans van der Hart leiding gegeven aan het havenbedrijf. 'De moeilijkste beslissing', noemt hij in 2007 in het Reformatorisch Dagblad het aanvaar den van de functie. Dat heeft een reden. Van der Hart is lid van de gereformeerde gemeente en vanuit zijn geloofsovertuiging eer biedigt hij de zondagsrust. "Ik heb destijds lang nagedacht. Uiteindelijk heb ik gezegd: ik wil het doen, maar zes dagen per week, niet op zondag. Dat is geaccepteerd, al zijn daar in de loop der jaren natuurlijk wel opmer kingen over ge weest. Dat snap ik ook wel: je bent directeur van een in ternationaal bedrijf dat zeven gen op ze ven is geo pend. Niette- min heb ik aan mijn principes vastgehouden. Ik ben altijd duidelijk geweest over mijn overtuiging. Een beurs, een ontvangst van een delega tie of een wielerronde op zondag? Goed, maar ik zal er zelf niet bij zijn. Dat is gerespecteerd en ik geloof niet dat ik daardoor in mijn functioneren tekort ben geschoten. Ook zonder mijn aanwezigheid gaat het bedrijf ge woon door." Dat bedrijf heeft Van der Hart in der tig jaar loopbaan zien transformeren van een klein havenschap (Vlissingen) via fusie met havenschap Terneuzen tot de NV Zeeland Seaports, op eigen benen sinds 2011. De wijze waarop die verzelfstandiging is verlopen, vindt hij typerend voor de mentali teit en inzet van de medewer kers. "Het was geen makkie, maar die operatie is vlekke loos en vrij geruisloos verlo pen. Het was toch een cul- tuuromslag, een andere me- |Jj: thode van werken, commer cieel denken en handelen. Het team heeft dat heel goed opgepakt." Turbulente jaren zijn het ge weest, zegt hij. Met diep tepunten ook: de fail lissementen van Zalco en Termphos met name. Niettemin: mooie jaren vooral toch. Niet mopperen, is de te neur van zijn verhaal, tel je zegenin gen. En aan ambitie ontbreekt het Zeeland Seaports geenszins, verwijst hij naar grote lopende projecten. Glastuinbouw/Warm C02, Biobased Europe, Valuepark -ja, nadrukkelijk ook de Westers,chelde Containerter- minal (WCT). "Nu is het onverstan dig om te investeren, op termijn kun nen we in Zeeland niet om containeri- satie heen. Op wereldschaal zal het vervoer van (stuk)goederen per con tainer blijven toenemen." De aanloop van projecten, weet Van der Hart uit ervaring, mag dan soms wat haperingen vertonen, hij is over tuigd van uiteindelijk succes. Waar mee hij wil ook wil zeggen: Zeeland Seaports is klaar voor de toekomst. Met het strategisch masterplan ligt er een doe-lijst voor de komende jaren, er is een nieuwe commerciële strate gie, er zijn bijna doorlopend investe ringen in haven- en haveninfrastruc tuur. De nieuwe zeesluis bij Terneu zen komt er, met het nieuwe kanaal Seine Nord de ontsluiting naar Parijs. Daar liggen kansen, zegt hij, mits overheid en bedrijfsleven er in slagen in eigen huis toegevoegde waarde te leveren in de be- en verwerking van goederen. Van der Hart laat het havenschap niet helemaal los. Zijn kennis en ervaring houdt hij als bestuursadviseur ter be schikking. Nog een tip zijn opvol ging? Deze dan: "Gevoel voor Zeeuwse verhoudingen is een vereis te. Je moet weten hoe de hazen in de ze provincie lopen. Daar is dus politie ke affiniteit én kennis van het bedrijfs leven voor nodig." STEIGERBOUW Herculesweg 41,4Ï38 PL Middelburg Telefoon: 0118-466550 - Fa*: 0118-475180 Email: infoahdvsteigerbouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99