/V www.ik-fullness.nl 12 Granova herwinning van grondstoffen Een kijkje op het terrein van Heros Sluiskil. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Mark Neelemans Granova ^^Tullness Arie de Bode (links) en Edwin Heijnsdijk van Heros Sluiskil. OP ZAKEN adviseert en administreert Afval is grondstof Afval Energie Centrales Duurzame kringloop bij Heros Heros Sluiskil, gespecialiseerd in de herwinning van grondstoffen uit afval, staat in de top 10 van meest succesvolle bedrijven van Nederland, zoals onlangs ook bleek tijdens de Succes Award 2012 verkiezing. Met de nieuwe grondstof Granova voegt He ros binnenkort een nieuwe loot toe aan de reeks duurzame grond stoffen voor hoogwaardige toe passing in de betonwaren-, asfalt- en keramische industrie. SLUISKIL - In het proces van duur zaam hergebruik van afvalstoffen wor den extra schone producten (verbin dende duurzame korrels) voor toepas singen in het hogere segment vervaar digd. „Er is behoorlijk vraag naar. In diverse sectoren is er sprake van een verdringingsmarkt, maar dat geldt veel minder voor de enorme betonwa- renindustrie. Granova zorgt juist voor een extra toegevoegde waarde", aldus Ane de Bode, directeur van He ros Sluiskil. De onderneming uit Sluis kil, onderdeel van de immense Reth- mann Groep, anticipeert op de door de landelijke overheid geïnitieerde Green Deal. Met het nieuwe hoog waardige Granova onderstreept He ros dat het voorop loopt op het ge bied van duurzaamheid. De Green Deal houdt in dat binnen vijfjaar min stens de helft van de opgewerkte AEC-bodemassen geschikt moet wor den gemaakt voor andere toepassin gen dan ophoogmateriaal voor de we genbouw. Van de totale productiecapaciteit van 500.000 ton kan er in potentie 300.000 ton als Granova op de markt gebracht worden. „Inmiddels kan het productieproces 60.000 ton De !K-Fullness methode, een extra mogelijkheid voor zowel cliënt als coach of counsellor. !K-Fullness, de kracht van de cliënt reist door de tools, reis jij met de dient mee? Kijk voor meer info op: K;es voor een neuse. Granova aan. Hiervan is al 75 pro cent verkocht. De afgelopen maan den hebben we proefgedraaid. Van de Granova korrels worden uitein delijk klinkers, betonstenen en depot- blokken gemaakt. Een steen wordt ge maakt van de grondstoffen water, zand, cement en grind. Ongeveer de helft van eeh steen bestaat uit grind, waarvan een derde wordt vervangen door Granova doceert Edwin He ijnsdijk, projectleider bij Heros Sluis kil. Heros heeft zijn productie-installa ties gemodificeerd, want het proces om korreltjes voor de beton- en kera- mische industrie te maken is heel wat anders dan ophoogmateriaal voor de wegenbouw. „Dat vergt een nauwge zette specificatie. Op het gebied van verwijdering van non-ferro materia len uit AEC-bodemassen lopen we bij Heros voorop met de meest ver fijnde technieken", stellen De Bode en Heijnsdijk. Reststromen van het ene bedrijf aan wenden als grondstof voor het andere bedrijf. Ofwel afval is grondstof. Het zijn mooie woorden, maar hoe is de praktijk? In ieder geval wordt op het Heros Eco Park, onderdeel van het Biopark Terneuzen, concreet invul ling gegeven aan het adagium 'afval is grondstof. Er is clustering van bedrij vigheid waarbij verschillende reststro men op duurzame wijze met elkaar worden verbonden; er gaan zo geen grondstoffen of energie verloren. Op het Heros Ecopark Terneuzen zijn de Biomassacentrale van Lijnco Green Energy, de Biodieselfabriek van Elec- trawinds Green Fuel en de biologi sche Afvalwaterzuiveringsinstallatie van Heros met elkaar verbonden. De afvalwaterzuivering is uitgebreid met een innovatieve CMBR installatie, waarbij zowel eigen als afvalwater van derden wordt gezuiverd. Het hele Eco Park zorgt voor een jaarlijkse overslag in de haven van Terneuzen van twee miljoen ton, waarvan Heros anderhalf miljoen ton voor haar reke ning neemt. De biomassacentrale wordt voor de ene helft gevoed door organische mest (varkensmest) en voor de andere helft door feedstro- men (tarweresten, energiemaïs). Via vergisting ontstaat gas dat na verbran ding omgezet wordt in elektriciteit (groene energie). De installatie heeft een capaciteit van 10 MW, de biodie selfabriek van 250.000 ton. Heros Sluiskil draagt een aardig steen tje bij aan een fraaie op duurzaamheid gerichte kringloop. Corebusiness is af valstoffen inkopen, schoonmaken, sor teren en weer verkopen als grondstof voor de bouw en industrie. Centraal staat het opwerken van het as van af val energiecentrales (AEC). Huisvuil en daaraan gelijkgesteld bedrijfsafval wordt elders verbrand, waarna de AEC.-Bodemas wordt overgebracht naar Heros. Daar wordt jaarlijks 500.000 ton AEC-Bodemas opge werkt als bouw- of grondstof. Tradi tiegetrouw als funderingsmateriaal in de wegenbouw, maar ook in toene mende mate als hoogwaardiger granu laat in de betonwaren-, de asfalt- en de keramische industrie. Bij Heros wordt er ook jaarlijks ruim 100.000 ton aan huisvuil schroot schoongemaakt en weer verkocht aan de staalindustrie. De bij de opwerking vrijkomende non ferro-materialen (zoals koper, messing, aluminium) en ferro-materialen zijn bestemd voor onder andere de staalindustrie. Heros Sluiskil BV is een van de 28 be drijven van het internationale Remex GmbH, actief op het gebied van her winning van metalen en bouwstoffen uit AEC-bodemas, bouw en sloopaf val. „Door onze krachtige moeder maatschappij hebben we veel moge lijkheden tot expansie en verdieping op het vakgebied", aldus Arie de Bo de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96