6,5 10 de J Barometer n De barometer cijfer: Henk de Haas ZPPC Ben de Reu Gedeputeerde Roeland Adiaansens BZW Zeeland Dick ten Voorde Impuls Zeeland Résy van Loon Adviesbureau BOZ Arie de Bode Heros Sluiskil Paul Fermont Faasse&Fermont VERLOOP BAROMETER Jan Feb CM ZD 5.8 CM O Gemiddeld per jaar Ronald van der Hart Totaal bouw Zeeland Barometer blijft steeds maar licht stijgen In maart hadden we even een dieptepunt, onze ex perts kwamen toen niet verder dan een magere 5,3. maar na deze geweldige zomer heeft het optimisme definitief toegeslagen. Tenminste daar lijkt het op. Hoewel er concreet nog weinig houvast is, blijft het cijfer van de barometer maar stijgen. Nu zelfs naar een 6,5. Het cijfer dat de Zeeuwse economische experts deze maand gaven, is het hoogste cijfer sinds 2011Dit jaar en vorig jaar kwamen we nog niet zo hoog uit. Het jaar 2011 was er even een opleving, toen was het gemiddelde jaarcij fer een 6,5. Maar ook daarvoor verkeerden we in een rede lijk hevige crisis. We moeten terug gaan tot 2007 voor een hoger cijfer. Het vertrouwen in het herstel van de économie is groot. En dat terwijl de maatregelen van het kabinet nog niet be kend waren bij de experts. Prinsjesdag viel na de deadline 5.7 5.6 Mrt April Mei Juni Aug Sept Okt Nov Dec 5.3 5.6 6.1 6.3 Jan Feb Mrt April Mei Juni Juli 5.8 6.1 6.0 5.9 6.0 6.1 6.2 Sept Okt 6.0 Nov Dec 2007 2008 2009 2010 2011 2012 6.0 5.7 5.7 van deze editie. Dick ten Voorde van Impuls Zeeland was weer de grootste optimist met een 8. Maar deze maand werd hij gesteund door een aantal van zijn collega's, die een dikke, dan wel magere 7 lieten noteren. Het energieakkoord, dat onlangs is gesloten, heeft bij veel mensen een glimlach op het gezicht getoverd. Dat gaat de hele bouwsector werk opleveren, voorspelt Jaap van der Wal. Orgelde van der Hart is het hier gedeeltelijk mee eens. Moeilijk om een cijfer voor de hele branche te ge ven, vindt hij, omdat er delen zijn waar het best goed gaat, maar waar ook nog bedrijven het heel erg moeilijk hebben. Eric de Ruijsscher van Bouwend Zeeland, is ook wat positiever geworden, maar heeft toch ook nog wel zijn bedenkingen. Nederland als slechtste jongetje van de Europese klas zit hem toch nog dwars. Uiteraard blijven de experts die iets in de bouw doen of daar zijdelings mee te maken hebben, het zuinigst in hun cijfer. Want de bouwsector is er een waar het nog steeds niet veel beter wordt, ondanks alle voorspellingen. 6.5 7.1 5.6 6.3 6.3 6.5 Het is moeilijk een cijfer te ge ven voor de hele branche. Er zijn delen van de sector waar het goed gaat maar er zijn zeker ook een groot aantal bedrijven die het moeilijk hebben. Het bouw volume is erg laag en het ziet er niet naar uit dat dit de komende tijd gaat verbeteren. Dus dat deel krijgt een onvoldoende. Maar, er zijn ook kansen in deze markt. Deze kansen zien en tijdig daar op anticiperen vergt ondernemer schap. Op deze manier met de marktsituatie omgaan is goed voor de economie en dit geeft vertrouwen in de toekomst. Dat er ook kansen zijn verhoogt mijn cijfer, maar in z'n totaliteit kom ik voor de bouwsector toch niet hoger dan een magere zes. 5.9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94