V Het kabinet sluit ak koorden bij de vleet, terwijl het allerminst zeker is dat het parle ment ermee instemt. Dat burgers nu einde lijk willen weten waar ze aan toe zijn, is een misvatting, zegt premier Mark Rutte. „Discussies tussen oppositie en coalitie zijn van alle dag. Waarom zouden die opeens bijdragen aan onzekerheid als dat al sinds de oorlog niet het geval is?" 8 VERDIEPING MARK RUTTE j ark Rutte zit amper een mi nuut in zijn stoel of zijn gsm (ogen schijnlijk uit het pre-smart- phone-tijd- perk) rinkelt. „Sorry. Dit telefoontje moet ik echt even opnemen", verontschuldigt hij zich. Snel beent hij weg uit het Torentje. Nog net is te horen hoe hij de telefoon opneemt. In zijn derde jaar als premier gaat dat nog steeds op zijn Ruttes: „Ja? Hai!", klinkt het enthousiast. Aan gepieker doet hij nog altijd niet, blijkt ook later. Of het nu het bedroevend lage vertrouwen in zijn kabinet is of de hoon van de oppositie over de jongste begroting, Rutte praat liever over de plannen van zijn kabinet dan over zichzelf en peilingen. Afgelopen dinsdag zat u de hele avond bij Pauw en Witteman. Die uitzending trok plots 250.000 kijkers minder dan normaal. Is dat geen veeg teken? „Dat las ik ook ergens. Maar het is uitge zocht: er was een 'voetbaleffect'. Er keken een miljoen mensen naar die voetbalwed strijd op het andere net." Dus die daling lag niet aan u? Lachend: „Nee, geen moment. Ondenk baar." Is het niet zorgwekkend dat het vertrouwen in u zo laag is? „Daar zit ik hier niet voor. Als je ziet wat dit kabinet allemaal aanpakt en je ziet tege lijkertijd de werkloosheid oplopen en de koopkracht dalen, dan vind ik het niet ver rassend dat de mensen niet staan te jui chen. Als je met die mensen doorpraat en vraagt: 'Wat is het alternatief?' Dan zeggen ze: 'Ik wil groei'. Dan zeg ik: 'Dat wil ik ook'. Zeggen zij: 'Ik wil dat de koopkracht niet meer daalt'. Snap ik, dat wil ik ook. Maar we zitten momenteel in een grote transformatie. Niet te veel uitgeven, hervor men en op een slimme manier de econo mie stimuleren. De overheid wordt op een andere leest geschoeid." Ah, u doelt op de 'participatiesamenleving'. Ofwel: de overheid trekt zich terug, burgers zoek het maar uit. „Het is altijd het ene uiterste of het andere, hè? Wat is het nou? Óf het is een complete verzorgingsstaat waarbij je van de wieg tot het graf wordt vertroeteld óf er is niks meer. Dat is niet zo. De politiek loopt ach ter. Het land is al een stuk verder. Mensen vinden het logisch dat ze dingen zelf doen. Ik ben ervan overtuigd dat een samenle ving waarin mensen dingen met elkaar or ganiseren, tot een hechtere samenleving leidt." Gaat het niet te snel? De overheid trekt zich terug. „Nee, de overheid trekt zich niet terug. Je zult vaak zien dat het een coproductie is. Neem de zorg voor ouderen. We vinden het terecht normaal dat iemand die zich niet zelf kan wassen, een thuishulp over de vloer krijgt. En dat de kinderen weer ande re taken overnemen. Natuurlijk is er ook een financiële component, maar de bezuini ging is niet de hoofdreden. Mensen willen graag thuis blijven wonen." Denkt u niet dat dit verhaal beter aanslaat als u meer vertrouwen zou genieten? „We zitten in een lastige fase; mensen mer ken nog niet dat het beter gaat. Als ik me nu zorgen ga maken of Mark Rutte wel po pulair is, ben ik met de verkeerde dingen bezig. Als ik iets langer met mensen door praat, dan zeggen ze: 'Ik begrijp wat je aan het doen bent, eigenlijk wel weer logisch dat het kabinet dingen aanpakt zoals nu ge beurt'. Ik ben ervan overtuigd dat mensen én zo'n peiling invullen én zich tegelijker tijd realiseren dat het kabinet doet wat no dig is." De werkloosheid stijgt, de economie groeit minder hard, de koopkracht daalt. Vooral gepensioneerden en chronisch zieken leveren flink in. Is de prijs niet te hoog? „Het pakket van 6 miljard euro draagt maxi maal bij aan herstel van de overheidsfinan ciën. De werkloosheid neemt er nauwe lijks extra door toe. Tegelijkertijd is de rem op groei en koopkracht minimaal. Bij chro nisch zieken en in de langdurige zorg ge ven we gemeenten de ruimte om maatrege len te nemen, alleen zie je dat niet terug in de koopkrachtplaatjes. Luister, ik ontken niet dat de koopkrachtdaling van een half of een kwart procent ongelijk verspreid is. We hebben werkenden zoveel mogelijk willen ontzien. De koopkrachtdaling bij ouderen, die zit hem voornamelijk in de la gere pensioenen. Dat is erg, maar pensioe nen zijn echt een zaak van werkgevers en werknemers, niet van het kabinet." Hoe zit het met uw eigen koopkracht? „Als minister-president heb ik een heel goed salaris, ik geloof 144.000 euro. Ik heb niks te klagen." De Raad van State vindt uw bezuinigingen onvoldoende en te laat. De uitgaven aan zorg en sociale zekerheid blijven de pan uitrijzen. „Als je alles zou doen wat de Raad van Sta te adviseert, zou je niet 6 maar 18 miljard moeten ombuigen. Dan zou je echt schade berokkenen. In de sociale zekerheid doen we al veel: WW, ontslagrecht, de Wajong. In de zorg ook. Het feit dat we dit jaar voor het eerst geen zorgtegenvallers hadden - normaal ieder jaar een miljardje of 2 - is daar een bewijs van. Nu heeft de zorg zelfs kunnen bijdragen aan de pot van 6 miljard, dat is uniek. Ik denk dat we er met die 6 miljard zijn, al weet je dat nooit zeker." Tegelijkertijd ligt er ook nog een regeerak koord. Het kabinet sluit eerst deals met organi saties en komt daarna pas naar democratisch gekozen politici. Is dat niet de wereld op zijn kop? „Ik vind dat een arme uitleg. Natuurlijk zijn politieke partijen relevant. Zij beslis sen uiteindelijk. Maar ik zou het een verar ming vinden als we alles concentreren tot uitsluitend het debat in de Tweede Kamer. De FNV vertegenwoordigt nog altijd 1,2 miljoen leden, bij VNO-NCW is een groot deel van het bedrijfsleven aangesloten..." Maar die beperken wel uw speelruimte om zaken te doen met de oppositie. „Ik zie die tegenstelling niet zo. Veel par tijen die nu in de oppositie zitten, hebben in het verleden bewezen dat er geregeerd moet worden. Het zou tegelijkertijd gek zijn dat, als zóveel maatschappelijke instan ties zich scharen achter akkoorden, de Ka mer niet in staat zou zijn daar een politie ke vertaling aan te geven. Ik ben ervan over tuigd dat dat lukt." Waar baseert u dat vertrouwen op? „Kijk naar het woonakkoord met D66, Christenunie en SGP. Ik ben ervan over tuigd dat dat op andere terreinen ook gaat lukken. Zoveel maatschappelijk draagvlak zal zich uiteindelijk politiek vertalen. Het politieke landschap is veranderd. Dat stelt ook andere eisen aan de oppositie. Daar hoef ik ze niet toe op te roepen. De partijen realiseren zich dat steun nu noodzakelijk is voor belangrijke hervormin gen." Dus u duikt straks de achterkamertjes weer in en burgers moeten nog maar even wachten voor ze weten waar ze aan toe zijn. „Die achterkamertjes zijn onvermijdelijk en zijn ook niet nieuw. Mensen vinden het helemaal niet gek dat er achter de scher men overleg gevoerd wordt. En nu zouden mensen dat opeens moeilijk vinden omdat ze niet precies weten waar ze aan toe zijn? Discussies tussen oppositie en coalitie zijn toch van alledag? En waarom zouden die opeens bijdragen aan onzekerheid als dat sinds de oorlog niet het geval was? Ik ben daar niet zo bezorgd over." Wat gebeurt er als een belangrijk kabinets plan getorpedeerd wordt in de Eerste Kamer? Valt het kabinet dan? „Ik ga er helemaal niet vanuit dat dingen mislopen. We werken met de collega's uit het kabinet hard voor Nederland en dat geldt ook voor Buma, Pechtold, de leider van de Christenunie..." De SP en GroenLinks in de Eerste Kamer zeggen: 'Het kan ons geen biet schelen of het kabinet valt'. „Dat laat ik voor hun rekening. Het is toch normaal dat oppositiepartijen hun huid duur verkopen en piketpalen slaan? Dat hoort erbij. Nederland heeft zeer verant woordelijke politici, ook van de oppositie. Voor het kabinet is essentieel: de overheids financiën moeten op orde en het verdien- vermogen van Nederland moet groter. Ba nen! Volgende week hebben we de Algeme ne Politieke Beschouwingen, dan krijgen we natuurlijk tegenbegrotingen die we goed bestuderen. En dan moeten we zoe ken naar overeenstemming. Ik denk dat dat goed zal aflopen, dat verwacht ik." Populariteit is voor premier onbelangrijk door Niels Klaassen en Laurens Kok foto Raymond Rutting/HH M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8