Aandelen verkocht; DGA aansprakelijk! 5 Totaalinrichting Bedrijfsovername in crisistijd Overname ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Bedrijfsovername te midden van een economische dip nog wel, maar dat heeft Zandstra (43) niet weerhouden. Crisis als kans? Patrick: "Natuurlijk hebben we er goed over nagedacht. Kopen in een recessie heeft voors en tegens, maar uiteindelijk moet je uit gaan van eigen kracht. Het is een uit daging om het als ondernemer in de ze tijd te redden. Bovendien heeft dit bedrijf nooit rode cijfers geschreven. En, minstens zo belangrijk, er was di rect een klik met Jan." JanJurry, derde generatie in een Ter- neuzens familiebedrijf van 135 jaar. Woninginrichter van oorsprong, maar al decennia gespecialiseerd in (in dustriële) vloeren. Die liggen in zorg centra, overheidsinstellingen, scho len, horeca. Dertien medewerkers op de loonlijst. Jan is 58 inmiddels en maakt aanstalten om het leven wat te veraangenamen. Niet dat hij het be drijf zomaar loslaat, geeft Zandstra aan. Bij de overname is afgesproken dat Jan nog enkele jaren als adviseur, leermeester en netwerker beschikbaar blijft. Niettemin drukken Zandstra en Ko- nings direct hun eigen stempel op het bedrijf. Nieuwe huisstijl, nieuwe web site, nieuwe uitstraling. Nieuwe, bre dere collectie ook, nieuwe ontwer pers en fabrikanten. De showroom staat op de nominatie voor een flinke beurt, moet voor de klant 'een bron van inspiratie' worden. En: de bedrijf snaam Jurry Terneuzen is gewijzigd in het internationaler Jurry Projects. Waarmee Zandstra en Konings hun visitekaartje afgeven. Want: ze mikken op (geleidelijke) groei in de komende jaren en daar hoort naast de collectie nadrukkelijk ook uitbreiding van het werk- en af zetgebied bij. Zandstra tekent een denkbeeldige cirkel tussen Rotter dam, Breda en Brussel -waar Jurry Projects inmiddels voor multinational Yara actiefis. Grenzen bestaan niet meer en Jurry wil meer de kant op van 'totaal-pro jectinrichting'. "In de moderne sa menleving vervaagt steeds meer de scheiding tussen woon- en werkom geving. Jurry is groot in vloeren, wij bieden een complete inrichting van de ruimte voor de zakelijke en de par ticuliere markt. Voorbeeld? Wij doen de inrichting van onderwijsinstelling Scalda in Terneuzen. Dan bedoel ik alles. Vloeren, meubilair, verlichting, balies, kastenwanden Na een tip van een oom maakt Pa trick Zandstra medio 2012 een af spraak met Jan Jurry. Na het hout- en meubileringscollege in Rotterdam en enkele jaren industriële vormgeving in Eindhoven werkt hij dan zo'n vijf tien jaar voor als manager productont wikkeling en major contracts voor de Bredase kantoorinrichter Lensvelt. Zandstra wil zelfstandig aan de slag, is op zoek naar bedrijfsovername en de ontmoeting met Jan Jurry wordt snel omgezet in daden. Weliswaar voert hij gesprekken met banken, maar uit eindelijk komt er geen externe finan cierder aan te pas. De overname, duidt hij, is gebaseerd op goede onder linge afspraken, met voor beide par tijen overzichtelijke en geleidelijke stappen. Dat is een bewuste keus, geeft Patrick aan. "Geld lenen is niet alleen heel duur, maar een financier- a, Bent u op zoek naar een top locatie voor een gezellig feestje? Dan bent u bij strandpaviljoen de Zilvermeeuw op de juiste locatie. Voor bruiloften, vergaderingen of bedrijfsfeesten, alles is mogelijk op ons mooie zuiderstrand in Dishoek bij Vlissingen. Feest met uitzicht op zeel 0118 551 734 of www.deZilvermeeuw.com 'Uitgaan van je eigen kracht' Jaarlijks bieden 15.000 tnkb-on- dernemers hun bedrijf te koop aan. Is overname in een tijd van recessie een gok of biedt crisis kansen? Dat laatste, gelooft Pa trick Zandstra. Sinds begin dit jaar is hij met compagnon Jos Ko nings eigenaar van de Terneuzen- se kantoor- en woninginrichter Jurry, familiebedrijf met de res pectabele leeftijd van 135 jaar. "Het voelde gelijk goed." Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans TERNEUZEN - Eigenlijk heeft Pa trick Zandstra altijd stiekem ge droomd van een bestaan als eigen baas. Het leven begint bij veertig, wil een tegeltjeswijsheid, maar in het ge val van de Hulstenaar helemaal waar. Die vier kruisjes markeren voor hem de bijna even klassieke levensvraag: wat wil ik? Ondernemen dus. Het heeft na zijn veertigste weliswaar nog even ge duurd -je moet tenslotte goed rondkij ken wat er te koop is- maar sinds aan vang dit jaar is hij eigenaar van Jurry Projects in Terneuzen -samen met compagnon Jos Konings. der kan jou ook dwingen een weg te gaan die je niet wilt. Wij hebben ge kozen voor vrijheid." Volgens MKB Nederland worden jaarlijks 15.000 bedrijven ter overna me aangeboden. Vergrijzing is een van de belangrijkste oorzaken, reden waarom het aantal bedrijven dat in de komende jaren ter beschikking komt zal toenemen. Het opvolgingspro bleem groeit: 35% van de onderne mers in Nederland is ouder dan 50 jaar. Bij de beslissing om het familiebedrijf te verkopen heeft voor Jan Jurry ook gespeeld dat in eigen kring geen inte resse voor opvolging bestaat. "Jurry", vindt Patrick Zandstra, "is toch lokaal erfgoed."Waarmee hij ook wil zeg gen: een gedegen en betrouwbaar be drijf. "Ondernemen is per definitie een risico. Maar Jurry staat voor kwali teit. Voor ik met Jan sprak, had ik meerdere opties. Maar dit is een goe de en relatief goedkope deal. Er lig gen langlopende contracten met gere nommeerde klanten, het bedrijf heeft altijd gepresteerd. De fundering is goed. een prima vertrekpunt. Wel had ik snel door dat ik dit niet alleen moest doen, ook om de doelstelling van uitbreiding en groei te realiseren. Jos was bij Lensvelt een collega, ex portmanager. Wij vullen elkaar goed aan. Zijn sterke punten zijn mijn zwakke en omgekeerd. De toekomst? "Nieuwe business gene reren", zegt Zandstra. En: 'Door groeien, in zowel de breedte als de diepte. Ik hoop dat we in 2020 als complete inrichter een gevestigde naam zijn, dat onze werkwijze voor de klant een toegevoegde waarde heeft. Innovatief, divers en bereik baar." O www.jurryprojects.com Patrick Zandstra: 'Doorgroeien in zowel de breedte als de diepte.' Mr. E.F. Gomes (Erik) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom De strengere eisen van de per 1 oktober 2012 in werking getreden Wet vereenvoudiging en flexibilisering BV-recht lijken nu ook in de jurisprudentie te gaan doorklinken. In een recente uitspraak heeft de Rechtbank Oost-Brabant bepaald dat onder omstandigheden de verkoop van de aandelen in een B.V. aansprakelijkheid van de directeur/grootaan deelhouder (DGA) van die B.V. kan opleveren, ondanks de door de koper verleende decharge. In dit geval verkocht de DGA de aandelen van zijn B.V. aan een dubieuze koper die zichzelf als B.V.-dokter presenteerde. Deze zou er voor zorgen dat de verliezen in de B.V. de DGA niet meer zouden achtervolgen. Inmiddels is gebleken dat de Rechtbank Oost- Brabant daar andere over denkt. Nadat de verkochte B.V. zo'n anderhalf jaar later failliet is gegaan, is de curator een pro cedure tegen de DGA/verkoper van de aandelen gestart om het faillissements-tekort op hem te verhalen. De Rechtbank oordeelt het onrechtmatig dat -mede omdat de DGA geen onderzoek heeft gedaan naar de koper en zijn plannen om de vennootschap te red den- de overdracht van de aandelen niet was bedoeld als poging om de vennootschap te redden maar slechts om zelf zoveel mogelijk uit de problemen te raken. Daarnaast is opmerkelijk dat de overdacht van het bestuur van de vennootschap door de DGA aan de koper, terwijl de DGA wist althans behoorde te weten dat de koper waarschijnlijk malafide plannen had met de vennootschap, onder deze omstandigheden eveneens als kennelijk onbehoorlijk bestuur moet worden aangemerkt. Op grond daarvan concludeert de recht bank dat de DGA aansprakelijk is voor het tekort in het faillissement van de B.V. De snellere aansprakelijkheid in het huidige B.V.-recht wordt nu dus ook in de jurispru dentie zichtbaar. De vroeger regelmatig gesignaleerde praktijk van het verkopen van de aandelen aan een dubieuze koper lijkt daarmee van de baan. Door de persoonlijke aansprakelijkheid van de DGA moet de DGA het faillissement- i J A XI C stekort aan de curator/faillissements boedel voldoen. Zeker in crisistijd is advocaten dat goed nieuws voor crediteuren van BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL een B.V.! www.haansadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89