MEDIA 23 TERUGGESPOELD: PRIMAL FEAR mensen echt opbloeien." De deel nemers trainen volgens Sahupala vier uur per dag. „Dat begint al vroeg in de ochtend. Om half ze ven krijgen ze eerst anderhalf uur cardiotraining voordat ze mogen ontbijten. Daarna gaan we weer trainen en krijgen ze rond tienen een tussendoortje. Het schema is strak, om zo het meeste rende ment te halen, 's Avonds is de her steltraining. Er is altijd een ver pleegkundige in de buurt en er zijn psychologen. Want de deelne mers moeten natuurlijk ook hun verhaal kwijt kunnen." Sahupala weerspreekt dat af- slank-tv een trend is. „Afvalpro- gramma's als De afvallers en De af vallers XXL zijn er altijd geweest en komen om de zoveel jaar te rug, net als dieetgoeroe's als Sonja Bakker. Nederlanders worden zich wel steeds bewuster van hun gewicht. Logisch gevolg is dat dit ook op tv te zien is", zegt Sahupa la, die zelf met kickboksen haar gewicht op peil houdt. Annemarie van Haaren, bestuurs lid bij de Obesitas Vereniging, plaatst kritische kanttekeningen bij The biggest loser Holland. „Het is tweeledig. Aan de ene kant zie ik mensen vol overtuiging wer ken aan hun laatste kans op een beetje levensgeluk. Maar het tijds bestek van zestien weken is bela chelijk kort, dat is niet realistisch voor mensen met ernstig overge wicht. Het is kortetermijndenken. Geef ze liever de tools om na zes tien weken op eigen kracht verder te kunnen. Nu is alles gericht op maximaal rendement op gebied van kwetsbaarheid, verdriet en ki lo's. Het kan niet schelen hoe, als mensen maar blijven kijken." Sommige programma-onderdelen noemt Van Haaren respectloos. „Op het moment dat 1.200 kilo vet voor de kandidaten wordt uit gestort, vind ik dat beneden alle niveau en respectloos. Je kunt op allerlei manieren laten zien wat een gezond vetpercentage is. Het is een kijkcijferjacht waaraan de kandidaten worden opgeofferd." Dat de afvalrace steeds meer ver liezers kent, stuit Van Haaren vooral tegen de borst. „Mensen wegsturen omdat ze de doelstel ling niet halen, is echt omwille van de kijkcijfers, daar zijn de kan didaten niet bij gebaat. In een groep kunnen mensen elkaar door moeilijke momenten trek ken, een band opbouwen. Door het competitie-element wordt de boel alleen maar opgejut en de strijd harder. De mensen worden er zelf niet beter van." De weegschaal slaat dit seizoen behoorlijk door met Operatie NL Fit, The biggest loser Holland en Obese. Bijna elke avond krijgen we voedingstips en sportadviezen, tot we een ons wegen. „Alles is gericht op maximaal rendement op gebied van kwetsbaarheid, verdriet en kilo's." e deelnemers aan The biggest loser Holland zitten sinds begin augus tus in een kloos ter in Boxmeer. Ze volgen een streng dieet en proberen met in tensieve begeleiding overtollige kilo's kwijt te raken. The biggest loser is een afvalrace die wereldwijd al meer dan 25 ver sies telt. „Elke deelnemer heeft zijn eigen reden om mee te doen", vertelt presentatrice Mar- layne Sahupala. „Ze hebben met elkaar gemeen dat ze allemaal zelf standig pogingen hebben onder nomen om af te vallen, maar pro fessionele hulp nodig hebben om niet in oude patronen te verval len. Ze leren hoe gezonde voe ding en bewegen onderdeel van hun dagelijks leven moet worden. Alle spellen hebben met voeding of lichaamsbeweging te maken." Sahupala spreekt van een span nende wedstrijd en verslavende televisie. Ondanks hun goede wil en het doorzettingsvermogen kunnen de deelnemers worden weggestemd als ze niet genoeg af vallen. „Het is zeker niet makke lijk ze te zien vertrekken, want ik gun het iedereen zo. Na de eerste weken, met alleen maar training en gezonde voeding, zie ik de ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Afval-tv kent vooral verliezers Richard Gere? Een topper, in Primal fear ook weer uitste kend op dreef. Maar eerlijk is eerlijk, in die thriller uit 1996 haalt hij het wat mij betreft niet bij zijn collega Edward Norton. En kennelijk ben ik niet de enige die onder de indruk was - en nog steeds is - van Nortons prestatie: de in Boston geboren acteur won voor zijn puike optreden een Golden Globe en kreeg een Oscarnominatie, beide voor beste mannelijke bijrol. Bijrol? Dat is vreemd. Want hoewel Gere de officiële hoofdrol heeft als slinkse advocaat, springt het geniale spel van Norton veruit het meest in het oog. Hoe dan ook, prijs en nomi natie zijn volstrekt terecht: Norton is groots in Primal fear. En dat voor een debutant. Want ook al kwamen The people vs. Larry Flynt en Everyone says I love you - ook met Norton - in hetzelfde jaar al eerder in de bioscoop, Primal fear wordt ge zien als zijn eersteling op het witte doek. De moeilijkheid van zijn aan deel schuilt er in dat hij twee totaal verschillende karakters neerzet. De lieve, zachte, verlegen en stotteren de Aaron Stampier én zijn bikkelhar de, stoere en zelfverzekerde tegen pool Roy, die in hetzelfde lichaam huizen. Het gaat hier, zo wordt in de loop van de film duidelijk, om een gespleten persoonlijkheid, die wordt aangeklaagd voor de gruwelijke moord op een aartsbisschop. En Aaron alias Roy is - figuurlijk al thans - zeker niet de enige met een Edward Norton in Primal fear als Aaron Stampier alias Roy. dubbele persoonlijkheid. Meer dan de soms spannende zoektocht naar de ware toedracht van de moord en het altijd vermakelijke juridische steekspel in (en buiten) de rechts zaal tussen aanklager en advocaat, gaat Primal fear namelijk over het hebben van twee gezichten - het werkelijke én dat voor de buitenwe reld- en de mogelijke gevolgen daar van. Een veelbetekenende uitspraak in de film is dan ook: Sooner or later a man who wears two faces forgets which one is real. Vroeg of laat ver geet een man met twee gezichten welke de echte is. Zo was de aartsbis schop bij leven bepaald niet zo vroom ais gedacht. En Martin Vail, de door Richard Gere gespeelde ad vocaat van de verdachte, mag zich dan voordoen als zoeker naar waar heid en gerechtigheid, hij gaat vooral voor de overwinning, de spotlights en de roem. Vail krijgt nog wel men selijke trekjes als hij steeds meer gaat geloven in de onschuld van Aar on Stampier, maar hij grijpt de 'op komst' van de agressieve Roy maar wat graag aan voor het winnen van de moordzaak. Een zege met een bit tere nasmaak, dat wel. Want in de werkelijk geniale ontknoping blijkt dat de door Norton zo fantastisch vertolkte koorknaap de enige is die zijn echte gezicht niét vergeten is. Aaron, zo blijkt, was maar show. En Roy de bittere, maar voor de film o zo verrukkelijke realiteit. Bauke Boersma The biggest loser Holland is een van de vele afvalraces op televisie. „Het is kortetermijndenken."Joto SBS6 The biggest loser Holland. SBS6, elke werkdag om 20.00 uur, op zondag (18.30) een compilatie. Operatie NL Fit. Nederland 1elke don derdag 20.30 uur en dagelijks op Ra dio 2 (15.15 uur). Obese: Hoe is het nu met? RTL4, zondag 22 en zondag 29 september, 20.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Nico Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75