PZC kijktip David Bowie, Five years ZATERDAG, 21.35 UUR Tjitske Reidinga is bij Net 5 te zien als pas gescheiden Doris die haar weg in het leven zoekt. Haar vriendin Roos Ouwehand schreef het scenario én speelt mee. „De serie is echt ons kindje, het is daarom dus ook extra eng." Tjitske Reidinga heeft - alweer - een heftig seizoen achter de rug. Een zomer lang speelde ze in het hoofdstedelijke thea ter DeLaMar het stuk Een idea le vrouw; vanaf 10 oktober is ze daar weer te zien met het door haar uitgekozen De tijd voorbij. En afgelo pen voorjaar had ze een rol in de Vara- reeks Volgens Robert en vanaf maandag staat de Net 5-comedy Doris op haar lijst. Hierin ploetert ze als Doris Dorenbos na een scheiding met haar twee kinderen een nieuw leven in. Niet in haar oude vertrouw de villa in Overveen, maar in een krap be- nedenwoninkje in Amsterdam-West. Jeugd vriend Tim (Jacob Derwig) staat haar bij in haar moeizame zoektocht. Reidinga verkocht het DeLaMar twee zo mers uit, nadat Joop van den Ende haar er zo ongeveer de vrije hand gaf. Op televisie doet Talpa-baas John de Mol nu hetzelfde. En gezien haar huidige populariteit kan dat haast niet misgaan, zou je zeggen. Vooral ook omdat de serie bulkt van grote namen uit de theater- en televisiewereld, met rol len voor onder anderen Jacob Derwig, Ellen Vogel, Annemarie Prins, Monique van de Ven, Gijs Scholten van Aschat en haar eigen schoonvader, Jules Croiset. Reidinga dacht mee tijdens de casting. Zo als ze de serie ook bedacht met haar vrien din - auteur en actrice Roos Ouwehand - die de scenario's schreef en in de serie haar zus speelt. Reidinga is zich bewust van de hoge verwachtingen. „De serie is echt ons kindje, het is daarom dus ook extra eng. Hoe wordt er straks gekeken?" Ouwehand: „Doris is een sympathieke vrouw, die het allemaal heel erg goed pro beert te doen. Ik denk dat de kijkers dat ook zo voelen, dus ik ben niet zo bang voor zware kritiek. Al zijn er altijd mensen die het gewoon niet leuk zullen vinden." Ouwehand, naast actrice ook auteur en co lumnist bij NRC, beschouwt haar debuut als serieschrijver als een even moeizaam als gelukzalig proces. „Ik haalde er enorm veel voldoening uit. Ik heb al veel geschreven, maar dacht toch wel even: hoe moet dat nou, kan ik dat wel, een tv-serie? Je kan er lang omheen ouwehoeren, op een gegeven moment moét je gewoon aan de slag." De eerste draaidag liep Ouwehand op de set rond als Alice in Wonderland. „Dat Tjits ke een jurk aan had die écht bij 'mijn' Do- ris paste, dat al die personages opeens gin gen leven. Zo'n eerste keer vergeet je nooit meer, denk ik." Het idee voor 'iets op tv' borrelde al langer bij de vriendinnen. Maar toen John de Mol Reidinga concreet vroeg een serie te be denken, kon er echt gefocust worden. Ouwehand: „Ik put te uit mijn eigen le ven en verhalen uit onze omgeving. Din gen waar Tjitske en ik zelf ook mee wor stelen: je loopt tegen de 40, leidt een druk leven en opeens ga Roos Ouwehand. je nadenken: hoe vul ik de tweede helft van mijn leven in, hoe geef ik het vorm? De serie is luchthartig, maar zwaarte en ver driet zitten er ook in, dat kan ook zeker in een comedy." Reidinga is blij met haar personage, zegt ze. „Ze ligt best dicht bij mij, zoals de hele serie 'dicht bij huis' aanvoelt. Ze is een open vrouw, kan af en toe zaniken, maar maakt altijd weer een nieuw plan ais din gen anders lopen." Ouwehand: „Tjitske heeft dat heel erg: dat ze in een vriend schap zegt waar het op staat: 'kom op, niet emmeren'. Zij is wat dapperder dan ik, ik ben iets meer op mijn hoede. Net zoals de zus van Doris, dus die aspecten van onszelf hebben de personages meegekregen." Voor Reidinga is het buffelen: na de serie wacht de voorstellingenreeks in het theater. Daar na heeft ze twee maanden vrij. „Even mijn hoofd leegmaken, daar ben ik aan toe." - if ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Media Tjitske Reidinga is blij met haar karakter Doris. „Ze kan zaniken, maar maakt altijd weer een nieuw plan als dingen anders lopen." foto's Net 5 Ploeterend een nieuw leven in door Monique Brandt Doris. Vanaf maandag, Net 5, 21.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73