Kermit 66 Etosha Nationaal Park is een van de beste parken van Afrika om groot wild te zien 14 REIZEN mm COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Bijzondere berichten uit het dierenrijk. Tenmin ste, ik vind ze bijzonder. Dat komt waarschijnlijk omdat ik niet zoveel van dieren weet. Natuurlijk ken ik de hond en de kat Ook weet ik best wel iets over goudvissen en ca via's, maar dan houdt het wel zo'n beetje op. Daarom beleef ik ook zo'n verbijsterende avond in Costa Rica. Dankzij mijn onwetendheid. Op weg naar het visrestaurant rij den we met de terreinwagen over een zandpad langs de zee. Het is bijna donker en de spaarzame staat- lantaarns branden al. Ineens hoor ik een klap. Alsof er iets op het dak van de auto valt. Een tak denk ik, maar wanneer we weer een lichtje passeren, zie ik het bultje op de mo torkap. Verdomd, een kikker. Of een pad, daar wil ik vanaf zijn. Het beest kijkt me recht in de ogen aan en zit amechtig te hijgen. Onze stug geveerde terreinwagen hotst en botst door de kuilen en ik zie dat het beestje zich steeds dichter tegen de motorkap aan probeert te drukken. Ik probeer me in hem te verplaatsen. Wat zou hij zien? Of in teressanter nog, wat zou hij den ken? Of zou een kikker niet den ken? Wij zien een kikkertje op de motorkap, maar hij ziet twee aliens achter een autoruit die hem strak aan zitten te kijken. Nou ja, ik ben blij dat het niet andersom is. Wan neer we voor het restaurant staan geparkeerd, zit onze springvriend nog op dezelfde plek. Misschien vindt hij het daar fijn. Ook fijn is de kreeft die de speciali teit van de vrijdagavond blijkt te zijn. Fijn voor ons uiteraard en wat Wat begint als een ge animeerde discussie draait al snel uit op een verhit debat met onaangename trekjes. Bij de prachtige rots schilderingen en -gra vures van Twyfelfontein en Brandbergs White Lady trekt een blanke Zuid-Afri kaanse gids die een Duitse groep begeleidt, alles in twijfel wat de plaatselijke zwarte gids zegt. In het Afrikaans gaan de verwij ten over en weer. Als Nederlander is de in houd goed te volgen. Misschien is dit wel kenmerkend voor het huidige Namibië. Het land is pas sinds 1990 onafhankelijk. Daarvoor was het 23 jaar lang bezet door het apartheidsregi me van Zuid-Afrika en nog eerder was het bijna een eeuw lang een Duitse kolonie. Ondanks het feit dat dit soort spanningen in de nog jonge natie soms aan de opper vlakte komen, kan toch met recht worden gezegd dat Namibië zich heeft ontwikkeld tot een modern en democratisch land, waarin de diverse bevolkingsgroepen in re delijke harmonie samenleven. Het is Afri ka, maar dan wel met een Europees accent. Zo'n duidelijke Europese voetafdruk is te rug te vinden in Swakopmund. In 1893 stichtten de Duitsers de havenplaats en het Duitse karakter ervan is nog steeds zicht baar. Zo staat er een aantal fraaie Jugendstil- gebouwen, kun je er Schnitzel eten en sta je ineens voor een monument ter nagedach tenis aan de Duitse soldaten die omkwa men tijdens de Herero-opstand van 1904. In het 30 kilometer verderop gelegen Wal visbaai is niet veel te bezichtigen. Hier kom je vooral voor de gelijknamige lagune: een van de belangrijkste wetlands van zuidelijk Afrika. Tijdens een cruise op de lagune hoef je niet veel moeite te doen om de plaatselijke fauna te zien. Pelsrobben klim men letterlijk op de boot, dolfijnen spelen met de golfslag en op iets gepastere afstand zwemmen bultrugwalvissen voorbij. Swakopmund is de uitvalsbasis voor een be zoek aan de Geraamtekust die zich zo'n 700 kilometer noordelijker uitstrekt tot de grens met Angola. Niet dat je zover komt, want halverwege, in Terrace Bay, eindigt de openbare weg. De Geraamtekust is een desolate kuststrook van 40 kilometer breed. Aan de ene kant de Atlantische Oceaan, aan de andere kant een zinderend hete woestijn. Niet voor niets vreesden zee lieden deze grillige kustlijn, want een schip breuk stond gelijk aan een wisse dood: drinkwater en voedsel zijn hier nauwelijks te vinden. De scheepswrakken voor de kust zijn stille getuigen van de overlevings- strijd die veel scheepslieden ondergingen. Tegenwoordig kom je hier vooral om te ge nieten van de rust, de eenzaamheid. Of om te vissen op kabeljauw en zeebaars. Ten oosten van de Geraamtekust liggen twee van de mooiste en minst bevolkte wil dernissen van Namibië: Kaokoland in het noorden en Damaraland in het zuiden. Voor een bezoek aan Kaokoland en het noordelijke deel van Damaraland is een stoere terreinwagen noodzakelijk en zelfs dan wordt aangeraden alleen in konvooi te rijden. De iets minder avontuurlijk ingestel de reiziger kan in Kamanjab aan de zuid grens toch een goede indruk krijgen van dit gebied. Met name ook van de Himba's, een nomadisch volk dat nog grotendeels op traditionele wijze leeft. Zowel mannen als vrouwen gaan schaars gekleed in kleding gemaakt van huiden. De vrouwen zien er bijzonder kleurrijk uit. Ze wassen zich nooit en smeren zich in met een mengsel van geitenvet, kruiden en oker. Hierdoor worden ze beschermd tegen de felle zon en krijgen ze een kenmerkende, rode kleur. Getrouwde vrouwen dragen daarbij nog een kleine kroon van geitenvel. In het zuidelijke deel van Damaraland zijn alle bezienswaardigheden wél goed bereik baar met eigen vervoer. Dit gebied staat be kend om zijn fraaie rotskunst, maar ook bij zondere rotsformaties spreken tot de ver beelding. Zoals de als een vinger uitsteken de rots Vingerklip, 's lands hoogste berg Het noordwesten van Namibië biedt alles wat het Afrikaanse land zo tot de verbeelding doet spreken: de rust en eenzaam heid van de Geraamtekust, de wildernis en bijzondere noma denvolken van Damaraland en met Etosha ook nog eens het mooiste wildpark. Brandberg en het Erongo-bergmassief. Hier wonen de Damara, een van de oudste etni sche bevolkingsgroepen van het land. Vlak bij Twyfelfontein ligt het nieuwe Damara Living Museum. Je wordt welkom geheten door de chief die een niet echt Afrikaanse naam heeft: Otto. Binnen de omheining van de kraal geeft hij uitleg over onder meer het ontsteken van vuur, het bereiden van voedsel, het maken van kleren en de medicinale toepassingen van planten. Ook veelwijverij en de bijzondere 'klik'-taal ko men aan bod. Het bezoek wordt afgesloten met een zang- en dansvoorstelling. Naast alle fraaie landschappen, ongerepte wildernissen en fascinerende bevolkings groepen is het toch vooral het groot wild waaraan iedereen denkt als het over Afrika gaat. Namibië laat zich hier wat dat betreft van zijn beste kant zien. Etosha Nationaal Park wordt gezien als een van de beste par ken van Afrika om groot wild te zien. Voor het landschap moet je hier eerlijkheidshal ve niet zijn: het 5.000 vierkante kilometer grote park is feitelijk een wat saaie, vlakke woestijn met in het midden een grote zout- pan. Zeker in de droge periode wordt het wild door de kunstmatige en natuurlijke waterpoelen aangetrokken. Je hoeft alleen maar plaats te nemen op een tribunetje en voor je ogen trekt een parade aan wild voorbij. Olifanten, giraffes, zebra's, koe does en ander klein grut zijn gegaran deerd, maar voor de neushoorns en leeu wen is meer geduld en geluk nodig. Daar bij die waterpoel kun je heerlijk weg dromen. Europa is ver weg. Dit is het éch te Afrika. Maar dan wel goed bereikbaar, comfortabel en veilig. eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl door Jaap van Splunter Afrika met een Europees tintje I Foto's van links naar rechts: Chief Otto van het Damara Living Museum. Rotsgravures bij Twyfelfontein. De afstanden in Namibië zijn groot. De rode kleur van Himba-vrouwen ont staat door een combinatie van geiten vet, kruiden en oker op de huid. Foto's Jaap van Splunter reageren? W reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66