0 I Nieuwe comedy 14 is namibië Afrika met een Europees tintje 17 oostvaardersplassen Werkelijk een wildernis 21 DORIS Meerdere wegen leiden naar Santiago de Com- postela. Jaarlijks lopen meer dan honderddui zend pelgrims deze tocht, onder meer via de Camino Primitivo, het traject dat koning Alfon so II van Asturië als eer ste ondernam in de ne gende eeuw. Volgens ve len is dit de mooiste, maar ook de zwaarste route om te lopen. Het is al avond als ik met de bus aan kom in Oviedo. Het is een kleine, compacte stad met veel smalle straatjes en ik kan me er niet zo goed oriënteren. Ook de volgende ochtend kost het me moeite mijn weg te vin den. Maar dan zie ik de eerste ge le pijlen en begint mijn voetreis over de Camino Primitivo. De weg gaat vanaf het begin om hoog en omlaag, er is weinig vlak. Dat is wel een duidelijk verschil met de Camino Francés. Ook zijn er onderweg minder herbergen en in de kleine dorpjes aan de rou te zijn ze niet gewend aan pel grims. Het pad naar Grado is zwaar, maar het uitzicht over de groene heuvels maakt veel goed. Ik besluit in de herberg van San Juan de Villapanada te overnach ten en ik krijg het laatste bed toe- WAAR EN WAT Biskaje JfjSS gewezen. Er is ook een forse groep Poolse pelgrims, ik zal hen nog vaker tegenkomen. Tegen vij ven de volgende ochtend klinkt een wekker. In het donker zoekt iemand met een hoofdlampje zijn spullen bij elkaar. Begint er één, dan volgen er meer. Tot aan Salas slingert de Camino door prachtige dorpjes, gaat stuk ken door bos en omhoog langs weilanden. Het is mooi het lang zaam dag te zien worden. De mist in het dal trekt geleidelijk weg en de zon bezorgt alles kleur. Op weg naar Campiello maak ik een omweg via het klooster bij Obana. Ik tref er een Belg die in Amerika woont. Samen wandelen we naar Campiello en hij vertelt me zijn. verhaal. Hij heeft leuke mie, is behandeld met chemothe rapie en hij is momenteel schoon. Hij staat nu anders in het leven, wat voor hem de reden was om de Camino te lopen. Van Campiello gaat de route via Los Hospitales door de bergen. De klim is zwaar, maar zeer de moeite waard. Het uitzicht is adembenemend. Bij Lago stuit ik op het eerste café na 25 kilometer wandelen. Nu is het niet ver meer naar de herberg in Berducedo. De gemeentelijke herberg zit echter vol met een groep Fransen en de albergue privado heeft al haar bedden gereserveerd. Ik loop door naar la Meza, 5 kilometer verder op. Hier tref ik de Polen weer. De kleine herberg is vol en het alter natief is op de grond slapen. Er is geen winkel en geen eetgelegen heid. Ik besluit nog verder door te wandelen. Mensen proberen me op andere gedachten te brengen, maar ik ben vastberaden. Na een bord pasta vertrek ik vol goede moed naar Grandas de Salime.Er is niemand meer onderweg. Een soort van rust daalt over me heen en in trance loop ik verder. Mijn voeten doen pijn en ik voel een blaar vormen op mijn hiel. Halver wege drink ik nog wat in een ca fé, het is nu nog 5 kilometer. Te- gen zevenen kom ik aan bij de herberg. Ik heb vandaag 50 kilo meter gewandeld. De herberg is vol, maar er is een overloop in de garage onder het pand. Ik heb een bed voor de nacht. In Lugo hebben de Polen me weer ingehaald, maar in de grote herberg daar zijn ze niet zo domi nant aanwezig. Eén van hen speelt er gitaar. Er is zelfs sprake van een verbroedering tussen Spanjaarden, Polen en Nederlan ders. Iedereen luistert, zingt mee en klapt voor elkaar. Is het omdat Santiago dichterbij komt? Dan besluit ik van de route af te wijken en loop van Lugo samen met een Noorse en twee Spaanse pelgrims via Friol naar de Cami no del Norte. De Camino in Gali- cië gaat door bos met vele holle wegen, langs kleine dorpjes waar oude vrouwtjes buiten komen kij ken of vanachter het raam zwaaien. De honden luieren in de zon, niet bereid om op te kijken. Arzua is de volgende halte en hier komt de Camino del Norte samen met de Camino Francés. Daar kom je snel genoeg achter. In een uur tijd kom ik meer pelgrims te gen dan in de afgelopen week. Er komt een groep Spanjaarden langs te paard, over de stoep tus sen de andere pelgrims. Er stopt een bus die bagage aflevert, want er wandelen ook mensen zonder rugzak. Er lopen mensen met in gezwachtelde knieën, benen en voeten. Op vorige camino's heb ik dit niet zo erg ervaren. Een enke ling had toen een blessure. Het heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat het augustus is. Vakantie voor veel mensen; wel licht met een te krap wandelsche ma of een slechte voorbereiding. In de hoofdstraat zijn veel herber gen en de volgende ochtend zie je overal pelgrims verschijnen op het vroege uur. De cafés zitten vol voor koffie en ontbijt. In de ochtendschemer zet zich een stoet langzaam in bewe ging. Sommigen zullen doorlo pen tot aan Santiago. Anderen zul len hun aankomst nog een dag uitstellen. Reizen Media tekst en foto's Jan de Hoon Met de Camino wordt meestal de route van St. Jean Pied de Port in de Py reneeën naar Santiago de Compostela bedoeld. Het merendeel van de pel grims loopt deze route van 800 kilometer of een deel ervan. Als je de laat ste 100 kilometer van de Camino loopt, krijg je een getuigschrift: compostela. In het noorden van Irun via Cijon loopt de Camino del Norte langs de Atlantische kust. Van Sevilla in het zuiden de Via de la Plata. De Camino Primitivo loopt van Oviedo naar Santiago. Koning Alfonso II van Asturië nam in de negende eeuw als eerste deze route voor zijn pel grimsreis. De geruchten gingen dat er allerlei wonderlijke dingen gebeur den rond het graf van Jakobus. Oviedo was voor lange tijd een verplichte halte op de camino. Pelgrims reis den van Leon naar Oviedo om zo via de Camino Primitivo Santiago te bereiken. Oviedo is te goed te bereiken vanuit Santiago, Bilbao en Ma drid met de bus. Deze steden hebben dagelijks vluchten van en naar Amsterdam. Golf van Madrid Oviedo Santiago de Compostela Grado De zwaarste route naar Santiago reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65