Een nieuwe ongemakkelijke waarheid over C02-uitstoot De C02-uitstoot en opwarming van de aarde zijn van de politieke agenda verdwenen. Dat is prima, want dan kunnen we nu beginnen de echte milieuproblemen aan te pakken. Q SPECTRUM 11 Het contrast tussen dit technocrati sche dogmatisme en de alomtegen woordige protesten is groot. Er zijn nog maar weinig mensen te vinden die een echt goed woordje voor het ka binet over hebben: ter rechterzijde worden de lastenverzwaringen gehe keld, ter linkerzijde de bezuinigingen. De neiging is om elke keer maar weer stelling te nemen in deze meningen kakofonie. En dat gebeurt dan ook vol op. Hoewel het kabinet er inmiddels een jaar zit, lijkt het laatste verkiezin gencircus nog niet opgedoekt te zijn. De nijdige en rusteloze energie van de heen-en-weerdiscussies tijdens het Prinsjesdagdebat op de NOS ver schilde bijvoorbeeld nauwelijks van de toon van de campagnedebatten een jaar geleden. Voor een meerderheid van de Neder landers, zo wees gezamenlijk onder zoek van Trouw en de Vrije Universi teit uit, is het daarom tijd voor een sterke leider die orde op zaken komt stellen. De hang naar een sterke leider is een gevolg van grote onvrede over de huidige politiek. Toch is de behoef te aan autocratie minder bijzonder dan menigeen denkt. Het verlangen naar een sterke man (of vrouw) past goed bij de fase die onze Nederlandse staat nu doorloopt. De mooiste en scherpste beschrijving van deze ontwikkeling is gemaakt door Plato in zijn meesterwerk De staat. Het is een verhaal dat het gekissebis over de dagelijkse Haagse zaken ab straheert en daarom het waard is eens verteld te worden. In De staat beschrijft Plato het verval van de ideale staat. Deze staat is denk beeldig en wordt geleid door wijze be stuurders, tussen wie echter eerzucht ontstaat. Sommige van hen willen wel eens goed geld zien voor hun werk en scheiden zich daarom af van de keurige aristocraten die ge noeg hebben aan de eer het land te lei den. Er is verdeeldheid in de staat ge slopen en zij is onherroepbaar. In het volgende stadium, dat van de oligarchie, zijn de rijke machthebbers ten koste van de aristocraten aan de macht gekomen. Deze oligarchen zijn hebzuchtig en spilziek. Plato noemt hen 'verweesde materialisten', 'hom mels in een honingraat'. Ze hebben én de macht én het geld. Lang duurt hun heerschappij niet. De oligarchie is namelijk niet bestand te gen democratie. Dat is logisch volgens Plato, want de rijkdom van de oligar chen wekt grote afgunst bij de rest van de bevolking. Het doet haar be sluiten een deel van de buit op te ei sen, een gevecht dat ze op basis van het grote getal wint. Maar in de democratie is ook de bevol king spaarzaamheid vreemd. Materi eel bezit is een verslavend statussym bool waarvan nooit genoeg is. De so ciale druk helpt ook niet: zuinigheid en altruïsme worden uitgelegd als on nozel en dom. Verdienen en uitgeven is het credo. In de democratie leeft de meerderheid op de pof. Hadden eerzucht het verval van de staat gestart en hebzucht dat proces versneld, in de democratie is de be geerte naar vrijheid het begin van de tirannie. De inmiddels welvarende middenklasse heeft geen behoefte aan bemoeizucht van het bestuur. Ze zal bij de kleinste beperking van haar vrij heid de machthebbers van elitair re gentengedrag beschuldigen. De pu blieke zaak kan de middenklasse wei nig meer boeien. Ze wil best in haar ondernemerschap ambtelijk onder steund worden, maar verder met rust gelaten worden. Tijd voor de nieuwe rijken het armere deel van de bevolking tegen de oude oligarchische garde op te zetten en haar steun te vragen voor een nieuwe leider die haar belangen beter behar tigt. De boosheid van de rijke midden klasse kan door de machthebbers nau welijks meer opgevangen worden doordat ze bestuurlijk versleten zijn vanwege hun focus op geld en econo misch denken. Het zijn de perfecte in grediënten voor een hang naar auto cratisch ingrijpen. Plato's verhaal verwijst naar de ont wikkeling van staten, en de Neder landse staat kan er goed aan gerela teerd worden, bestaand uit een boos volk en een moegestreden elite. De toekomst is ongewis, maar we weten uit de historie dat het Nederlandse volk niet snel geneigd is tot opstand. Plato heeft de hoofdrolspelers be noemd, zodat wij ook weten waar de oplossing ligt om de teloorgang van de Nederlandse staat tegen te gaan. Ons landsbestuur dient zijn liefde voor de publieke zaak te herwinnen en de economische focus van zijn poli tiek te verminderen. De boze midden klasse zal haar focus op eigen vrijheid en materieel gewin moeten beteuge len. Een herstel van die balans vormt het recept voor een hernieuwde stabi liteit van de staat. Dat betekent dat ook vastgeroeste me taforen een poetsbeurt kunnen gebrui ken. Dus laten we de troonrede niet langer zien als een absurd toneelstuk, maar als het symbool van Nederland se eenheid. Als dank zal het kabinet zijn economisch beleid niet langer meer als een natuurfenomeen be schouwen. Hoewel nog steeds een hoogtepunt voor de milieu-organisaties zijn CO2 en de globale opwarming van de aar de van de politieke agenda verdwe nen. Naast de economische realiteit is daar een andere goede reden voor. De impact van het broeikasgas CO2 is aan slijtage onderhevig. Aan het begin van deze eeuw was de theorie dat de opwarming van de aar- de werd veroorzaakt door de toene mende uitstoot van CO2. Hoewel moeilijk te bewijzen, werden wiskun dige klimaatmodellen ontwikkeld die lieten zien dat een continue uit stoot van CO2 tot een catastrofale temperatuurstijging zou leiden. En met behulp van Nobelprijswinnaar Al Gore Een ongemakkelijke waar heid) werden alle registers openge trokken, met het mantra 'de weten schap is er uit'. Hoewel de uitstoot van het broeikas gas CO2 onverminderd doorgaat, is de globale temperatuur inmiddels al meer dan tien jaar niet meer geste gen; over een ongemakkelijke waar heid gesproken. De klimaatmodellen voldoen dus niet meer aan de feiten en zijn onge loofwaardig geworden. Uiteraard wordt naarstig naar een verklaring ge zocht, maar die is nog niet echt ge vonden en het CO2 verhaal komt daarmee op losse schroeven te staan. Overigens was er al langer kritiek op de validiteit van de klimaatmodellen, want veel aspecten van het klimaat zijn moeilijk of helemaal niet te mo delleren. De modellen zijn uitermate gevoelig rondom aannames over de terugkoppelingseffecten en het zijn juist die terugkoppelingseffecten die de omvang van de opwarming bepa len. Het is al lang bekend dat er veel ande re factoren zijn die van invloed kun nen zijn op een temperatuurverande ring van de aarde. Door de enorme mediahype rond CO2 zijn die echter nooit echt uit de verf gekomen. Om er een paar te noemen: stand van de zon, zon-intensiteit, oceaanstromin gen, warmtecapaciteit van de ocea nen (71% van het oppervlakte van de aarde bestaat uit oceaan), wolkenvor ming, roetdeeltjes, vulkaanuitbarstin gen, verandering in landgebruik en kosmische straling. Het IPCC (het internationale klimaat panel) heeft eigenlijk nooit veel aan dacht besteed aan deze andere facto ren. Steeds meer wetenschappers ne men echter afstand van de 'menselij ke broeikashypothese'. Zelfs Al Gore heeft toegegeven dat hij in zijn film wel erg heeft overdreven en dat, vol gens hem, CO2 aanzienlijk minder belangrijk is voor de opwarming dan hij eerder had aangegeven. Er zijn ook nog andere belangen aan de orde. In de eerste plaats zijn daar de klimaatsubsidies waarvan de re searchinstituten afhankelijk zijn. Een ontkenning van de menselijke in vloed op de verandering van het kli maat zal de subsidiestromen snel doen opdrogen. Politici van naam en faam hebben zich hard gemaakt voor j* de klimaathypothese en kunnen hun invloed verliezen. Hele bedrijfstak ken zijn afhankelijk van de subsidië ring (windenergie, zonne-energie). En niet in de laatste plaats heeft de milieubeweging er alle belang bij haar geloofwaardigheid niet kwijt te raken. Over een paar weken verschijnt de nieuwe rapportage van het IPCC (de Fifth Assessment Review); dat wil zeg gen de samenvatting. De feitelijke rapporten komen pas in de loop van 2014. Volgens het uitgelekte rapport is de inhoud weinig anders dan de vo rige keren. De temperatuurdaling 'wordt veroorzaakt door kortetermijn- factoren'; en 'de mensheid is verant woordelijk voor de opwarming'. Het zou het IPCC sieren als het zich wat bescheidener zou tonen in zijn conclusies, na Climategate, het kli maatschandaal uit 2009/2010 (het lek ken van duizenden emails en fouten in het IPCC-rapport). Eind deze maand weten we het. Betekent dit dan dat we niets moeten doen? Nee, natuurlijk moeten we wel wat doen. We moeten alleen niet ve le miljarden euro's besteden aan de reductie van C02-uitstoot. Dat geld kan beter worden besteed aan aanpas sing aan klimaatverandering dan aan een poging klimaatverandering te beïnvloeden. Er zijn talloze proble men die erom schreeuwen aangepakt te worden: schoon drinkwater, be scherming van regenwouden, biodi versiteit, luchtvervuiling, armoede. Uiteraard moeten de fossiele energie bronnen een keer worden vervangen. De ontmaskering van de C02-hype geeft ons nu de tijd aan een even wichtige energietransitie te werken; en geeft ons de middelen de proble men van nu aan te pakken, en niet die van 2050 of later. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 toneelspel door Frits Spaans Frits Spaans is econometrist en milieudes kundige. Tot 2010 werkte hij bij milieu ad vies bureau CE in Delft. Sinds dien heeft hij zijn eigen ad viesbureau. Hij geeft met name advies over energiebespa ring. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63