Barmhartigheid SPECTRUM 9 standplaats Griekenland Thijs Kettenis Velen kome Ik wist niks over Berlijn, alleen dat Duitsland de motor is van Europa en dat hier bonnefooi c hebben gee idee wat he in Duitslanc wachten st Oikonomidou Jose Joaquin Ruiz Abad der dat ze een idee hebben wat hen in Duitsland staat te wachten." De zomervakantie bracht Maria door in Thessaloniki bij haar familie. In maart van dit jaar vertelde zij hoezeer ze haar moeder mist. Haar vader stierf toen ze jong was. „Ik ben haar enige kind. Dat ik er niet ben, is moeilijk voor haar. Maar ze wil het beste voor me. En de beste mogelijkheden voor mij liggen nu hier." Maar langzaam slaat de twijfel toe. Het is haar droom te werken in een Berlijns museum. Maar anders dan in het geval van Federico Albanese duidt nog niets erop dat ook haar droom zal uitkomen. Maria Oikonomidou is niet de enige voor wie Duitsland (nog) niet het be loofde land is. Een miljoen immigran ten strijkt jaarlijks neer in de Bondsre publiek. Maar een meerderheid trekt na een tijdje weer verder - of keert te rug. Onder hen bevinden zich opval lend veel Grieken en Spanjaarden die in Duitsland niet kunnen aarden. Zij vinden geen baan die past bij hun ni- veau. Ze kunnen slecht tegen de for mele omgangsvormen. Ze worden de pressief van het klimaat. Ook José Joaquin Ruiz Abad besloot naar Spanje terug te gaan. Hij had bij internetbedrijf Ekomi een contract tot 2014. „Maar er waren niet voldoen de groeimogelijkheden", zegt José nu. Hij besloot om zich in Madrid in te schrijven aan de IE Business School, een van de beste in Europa. Hij heeft een missie, bekent José. „Ik wil een ei gen bedrijf beginnen. En dat wil ik per se in Spanje doen, omdat ik wil meehelpen de economie te stimule ren. De jonge generatie moet de indus trie opbouwen die Spanje tot nog toe niet had. Volgens mij biedt juist de cri sis mogelijkheden om iets nieuws te beginnen." Maria Oikonomidou ziet zichzelf niet naar Griekenland terugkeren. Wat moet ze er doen? Nog een opleiding volgen? „Daar is geen toekomst." Haar moeder, een lerares Engels, verloor haar baan. „Ze heeft zelfs geen geld meer om haar huis te verwarmen en is daardoor veel ziek. Dat is heel erg om te moeten aanzien." Emigratie slaat altijd wonden, heim wee ligt op de loer. Maria communi ceert met 'thuis' via al die handige communicatieprogramma's die er te genwoordig voor zorgen dat afstan den minder worden gevoeld. Maar als er echt iets gebeurt, zegt ze, is Thessa loniki ver weg. Federico Albanese prijst zichzelf ge lukkig. Hij kent er genoeg: ambitieuze nieuwkomers die vol plannen naar Berlijn komen en denken het hier te gaan maken. Na een paar jaar hebben ze nog niks bereikt en slaat de wan hoop toe. „Ik besef dat ik geluk heb ge had", zegt hij. „Maar dat is het niet al leen: ik kwam hier met een duidelijk doel voor ogen en heb me door niets laten afleiden." Je kunt in Berlijn je dromen verwezenlijken, zegt de Itali aan. „Maar je moet niet wachten tot er een wonder gebeurt." Het leek een van mijn minder verve lende opdrachten: checken of het klopt dat het toerisme dit jaar booming is in Griekenland. Ik ging daarvoor naar Mykonos, feesteiland voor bemiddelde jongeren en de Griekse jetset. „Ik heb de leukste baan ter wereld", zei ik de avond voor vertrek tegen jaloerse vrienden. Ik weet niet of zij hem hadden ingefluisterd, maar Zeus strafte vrij wel onmiddellijk toen ik eenmaal op Mykonos was. Op weg naar het drukste strand van het eiland, Para dise Beach, maakte ik een geweldige schuiver op mijn huurscooter. Het wegdek was glad van steen tjes, stof en hitte. Verdwaasd en verdoofd door de klap ging ik op het muurtje zitten waartegen de scooter en ik tot stilstand waren gekomen. Vrijwel direct stopten er drie Amerikaanse meiden, helemaal hip gekapt en opge dirkt voor het feest op het strand. „Are you okay?" vroegen ze. Net toen ik wilde antwoorden, wendde een van de meiden haar lijkbleke gezicht af en begon over te geven. Pas toen merkte ik dat ik eruit zag als een monster, helemaal onder het bloed door de schaafwonden. Terwijl haar twee vriendinnen me probeerden wakker te houden in de brandende zon, sprong het meisje dat zojuist nog had overgegeven op haar quad om hulp te ha len. Een paar minuten later kwam ze terug met Ha- ris van strandtent Tropicana. Haris ontsmette mijn wonden met betadine, koelde mijn pijnlijke schou der met ijs en belde een taxi om me naar het zieken huis te brengen. Maar op dat moment stopte er een auto met drie Israëlische toeristen. „Wij weten waar het ziekenhuis is, natuurlijk brengen we je er heen." Ik zat versuft op de achterbank, terwijl één Is raëli me rechtop hield en een ander een zak ijs te gen mijn arm drukte. Haris nam mijn scooter mee. In mijn hoofd kwamen allerlei beelden terug van Griekse staatsziekenhuizen. Dit voorjaar had ik in Athene nog in de hitte vier uur op de eerste hulp ge wacht om, na de zoveelste keer afgesnauwd te zijn, van pure ellende maar naar een privéziekenhuis te gaan. Op Mykonos echter werd ik meteen geholpen, bleken de dokters vriendelijk en spraken ze Engels. Ze lapten me op en hechtten mijn wonden. „Ik hoop niet dat het een duur T-shirt was?" vroeg een van hen toen hij me uit mijn kleren knipte. De Israë li's hadden intussen mijn paspoort en verzekerings papieren uit mijn hotel gehaald. Helaas bleek op de röntgenfoto's dat mijn schouder gebroken was. De volgende ochtend was het topdrukte bij de re ceptie van hotel, met vertrekkende en aankomende gasten. Het was hoogseizoen. Maar de receptioniste kwam direct naar me toe. „Je kunt met één arm niet naar het buffet. Zeg maar wat voor ontbijt je wilt. Ik ben nu je moeder." Later die dag haalde ik samen met de verhuurder mijn scooter op bij Haris in Tro picana. Hij onderbrak zijn bestelronde in de loei- drukke strandtent en zette onmiddellijk een cock tail voor mijn neus. Van het huis. Het artikel heb ik met wat kunst- en vliegwerk nog kunnen schrijven. Maar wat me van deze opdracht is bijgebleven: barmhartigheid bestaat. Die vind je op feesteiland Mykonos. In het hoogseizoen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Dionysios Granas. José Joaquin Ruiz Abad. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61