Ander type gezin bij voedselbank SPECTRUM 3 66 Ji zorger voor gezinnen op het Binnen hof, het CDA, na enkele verkie zingsnederlagen sterk aan invloed heeft ingeboet. Storm loopt het nog niet met de orga nisatie van Winsemius. Ze heeft nu een bescheiden 1.332 leden, maar de belangstelling loopt snel op, merkt ze. „Ik hoor in mijn omgeving veel boosheid over de stapeling van maatregelen die op het bordje van gezinnen met kinderen te rechtkomen, maar de meeste ouders hebben geen flauw idee waar ze met hun ergernis terecht kunnen. Nou, bij mij dus." Winsemius, dochter van voormalig WD-minister Pieter Winsemius, kijkt met enige jaloezie naar andere landen als Portugal, Spanje, Tsjechië, en ook naar onze zuiderburen, waar gezinsbonden een factor van belang zijn. In België is de Gezinsbond al sinds jaar en dag actief. De belangen organisatie waar een op de vijf van al le ylaamse en Brusselse gezinnen lid van is, bemoeit zich actief met een heel scala aan onderwerpen, van kin derbijslag en belastingen tot aan on derwijs, de combinatie arbeid en zorg, opvoeding, kinderopvang en ver keersveiligheid. Als adviesorgaan zit de bond geregeld aan tafel bij de fede rale en Vlaamse regering. „Er is een groot verschil tussen België en Nederland", zegt Christel Verhas, directeur gezinspolitiek en sociaal-cul tureel werk bij de Gezinsbond. Ze spreekt uit ervaring, want ze woonde een aantal jaren in Den Haag. „Ouders vormen in Nederland geen gemeenschappelijk front. Er is geen organisatie die tegen het kabinet zegt: ga het geld nu elders halen. Nu wordt bij jullie gezinnen rechtstreeks inge grepen in de portemonnee. Terwijl je juist zou moeten blijven investeren in de koopkracht van deze groep. Want uit diverse onderzoeken blijkt dat toe lages die gezinnen ontvangen, vrijwel direct worden uitgegeven aan dagelijk se consumptiegoederen als kleding, voedsel, boodschappen, sportschoe nen." De Gezinsbond is opgericht in de cri sis van de jaren dertig en is niet ver bonden aan een politieke of religieuze stroming. Dat zij effectief is, mag blij ken uit cijfers. Hoewel ook in België de kindertoelagen onder druk staan, is de kinderbijslag er nu gemiddeld 270 euro per kwartaal, tegen 191 euro in Nederland. Daarnaast ontvangen jonge Belgische ouders eenmalig ruim 1.200 euro kraamgeld bij een ge boorte, een in Nederland onbekend verschijnsel. Ook in Duitsland, waar gezinspolitiek prominent op de agenda staat vanwe ge het zorgwekkend lage geboortecij fer, zijn ouders beter af: daar bedraagt de kinderbijslag zelfs 552 euro per kwartaal. Niet alleen de kinderbijslag geeft de Belgische ouders een steuntje in de rug: de Gezinsbond gebruikt haar stevige maatschappelijke positie ook om op allerlei diensten en produc ten kortingen te bedingen. Pieter Heerma, Kamerlid voor het CDA en vader van een zoon, kan er al leen maar van dromen. Sinds zijn par tij in de oppositie zit, is het lastig de positie van de 'gewone gezinnen' op de agenda te krijgen, merkt hij, ter wijl 'zij wel de rekening van de crisis gepresenteerd krijgen'. „Dit kabinet verenigt het slechtste van twee werel den. De VVD wil vooral voldoen aan de Brusselse begrotingsverplichting, de PvdA wil nivelleren. Dus de mid dengroepen vangen de klappen op. En daar zitten juist veel gezinnen." Hij ijvert al maandenlang voor een ge zinstop. Verantwoordelijk minister Lo- dewijk Asscher (PvdA, Sociale Zaken) zegde dat dit voorjaar toe, maar sinds dien is er weinig meer van vernomen. Het is maatschappelijk sowieso een lastig onderwerp, is zijn bevinding. Zijn vader, voormalig CDA-minister Enneüs Heerma, haalde in 1994 nog de hoon van WD en PvdA op de hals met zijn pleidooi voor een minister van Gezinszaken. „In een tijd van indi vidualisme viel dat helemaal niet goed", zegt Heerma. „Nu nog hoor je geregeld opmerkingen als: je kiest toch zelf voor kinderen, dus je betaalt er zelf ook maar voor. Dat is in Ne derland heel bon ton. Mensen misken nen dat de sa- Nu nog hoor je geregeld: je kiest toch zelf voor kinderen, dus je betaalt er zelf ook maar voor menleving er belang bij heeft dat er voldoende kinderen worden geboren, om de pensioenen te betalen, om de arbeidsmarkt draaiende te houden. Maar je zult zien hoe snel de stem ming zal omslaan als in Nederland, net als in Duitsland, het geboortecij fer door dit soort maatregelen daalt. Als mensen het financieel niet meer kunnen bolwerken, of het krijgen van kinderen uitstellen. Dan gaat de dis cussie over de positie van gezinnen vanzelf komen, daarvan ben ik over tuigd." Zo lang wil Marjet Winsemius niet wachten. Haar eerste campagne is zo juist begonnen: een brievenbombarde- ment van gezinnen in de knel aan de premier, onder de titel 'Lieve Mark'. Kan hij het straks thuis allemaal even nalezen. De tijd dat vooral gezinnen met schulden bij de voed selbank aankloppen, is voorbij. Steeds meer ande re 'soorten' huishoudens melden zich. Dit zegt Hanneke van der Logt die bij de Nijmeegse voedselbank de intake doet. „Je ziet nu bijvoorbeeld ook tweever dieners die allebei hun baan zijn kwijtgeraakt en de hypotheek niet meer kunnen betalen. Of ZZP'ers die worden afgerekend op hogere inkom sten die ze een paar jaar geleden had den en dat met hun huidige inkomen niet meer kunnen opbrengen." Bij de Goederenbank De Baronie in Oosterhout komen steeds meer 'wer kende armen' hulp vragen. „Als de kinderbijslag vanaf 1 juli staps gewijs omlaaggaat, merken wij dat echt niet meteen, want de mensen modderen zo lang mogelijk zelf door. Dat effect komt pas later", zegt lan Kooijman van Goederenbank De Baro nie in Oosterhout. Hij tekent aan dat cliënten van de voedselbank zelden al léén een financieel tekort hebben. „Er zijn altijd meerdere problemen. We krijgen er nu wekelijks vijf tot tien ge zinnen bij, maar ik denk dat de echte hausse nog moet komen. Want als je een paar jaar ww krijgt, red een huis houden zich misschien nog wel een tijdje." Bij de voedselbank in Goes is het aan tal klanten het afgelopen jaar verdub beld, zegt een woordvoerster. Daar zit ten alleenstaanden bij, maar ook ge zinnen met zes personen, stelt ze. Nederland telt bijna 140 voedselban- ken. Wekelijks krijgen daar meer dan 30.000 huishoudens een voedsel pakket. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 l het gezin reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55