ouders met thuiswonende kinderen gaan er komend jaar financieel opnieuw op achteruit. Bekommert iemand zich eigenlijk nog om de groeiende problemen waar de 2,5 miljoen gezinnen zich voor gesteld zien? 2 SPECTRUM j^0 meeste d°orw'|madec°rte,,sandraDonker actueel 66 Allemaal dienen ze een deelbelang, maar niemand gaat voor het grote geheel ell Coumans zat met gespitste oren te luisteren, toen koning Wil- lem-Alexander (zelf vader van drie) de troonrede voorlas. Er kwam van alles voorbij, van de traplift tot aan waterbeheer en de hypotheekrente, maar niet één woord wijdde hij aan de positie van het gezin, de ooit toch zo machtige 'hoeksteen van de samenleving'. „Ter wijl het gezin het menselijk kapitaal is, kinderen zijn de basis van de toe komst", zegt Coumans. „In de troonre de draait het om eigen verantwoorde lijkheid, individualisme en investeren in de economie. Gezinnen zijn blijk baar geen factor meer." De Nijmeegse moeder van acht vol wassen kinderen en oprichter van de Stichting Gezin, lobbyde jarenlang in Den Haag om de positie van ouders onder de aandacht te brengen. Ze kwam over de vloer bij het CDA, de Christenunie en de SGP. „Ik kon de Tweede Kamer zo ongeveer uitteke nen. Maar ik heb er niks meer te zoe ken. Van de PvdA krijg je niet eens een reactie of een korte afwijzing. En de WD kun je helemaal vergeten. Ik heb er niet één ingang en ik ga niet als een hond voor de deur liggen, wachtend op een aai." Terwijl er zeker reden is om te lob byen, misschien wel meer dan ooit. Veel gezinnen staan in de min. En het komende jaar valt er voor het overgro te deel van die gezinnen nog geen ver betering te bespeuren, zo bleek deze week uit cijfers van het Centraal Plan bureau en het Nibud. Het kabinet wil kinderbijslag verlagen, kindregelin gen versoberen en ouders moeten zelf weer opdraaien voor de kosten van schoolboeken. De toeslag voor kinde ren die naar de crèche of de buiten schoolse opvang gaan, is afgelopen jaar al drastisch beperkt. Daar boven op komen nog de maatregelen en ont wikkelingen die iedereen raken, zoals de stijging van de zorgpremie, de ver laging van de hypotheekrenteaftrek, de algemene heffingskorting, de huur verhoging, de inflatie. In een jaar tijd kan een gezin zomaar ineens een paar duizend euro minder te besteden heb ben. Er zijn er die voor minder de spandoe ken beschilderen en met een mega foon naar het Malieveld rijden. Maar dat gebeurt hier niet. Waar andere fi nancieel gedupeerden als chronisch zieken en gehandicapten via patiënte norganisaties effectief protesteren te gen de bezuinigingen op hun toelages en ambtenaren er dankzij harde on derhandelingen van de FNV volgend jaar toch iets op vooruitgaan, blijft het van de zijde van de ouders stil. „Ze hebben het te druk; met de opvoe ding, het werk, school, de sportvereni ging van de kinderen, huiswerkbege leiding, verjaardagen, ouderraden, zwemles. En als het tegenzit ook nog de zorg voor een zieke vader of moe der", zegt Marjet Winsemius, zelf moeder van een tweeling. Maar wat belangrijker is: ouders zijn niet verte genwoordigd in een invloedrijke orga nisatie. „Voor bijna elke groep staat in Nederland wel een grote belangenor ganisatie paraat, van de vakbonden en de patiëntenorganisaties, tot de auto bezitters, de consumentenbond en ouderenbonden aan toe. Maar voor een heel grote groep belanghebben den, namelijk ouders, was er zo goed als niets. Hooguit op enkele specifieke terreinen, zoals BOinK voor ouders in de kinderopvang." Dat was ook Nell Coumans opgeval len: „In Nederland is alles versnip perd. Je hebt organisaties voor ouders met kinderen met dyslexie, of hoogbe gaafde kinderen of kinderen die thuis- onderwijs krijgen, et cetera. Allemaal dienen ze een deelbelang, maar nie mand gaat voor het grote geheel." Voor Winsemius was dit dé reden van start te gaan met de Stichting voor Werkende Ouders. Niemand maakt zich hard voor de positie van gezinnen, ook niet nu die een stape ling aan bezuinigingen op zich af zien komen. „Het klinkt cru, maar zo zie ik het wel. Het staat niet op het lijstje van zaken die echt belangrijk gevon den worden." Dat laat zich des te meer merken nu een belang rijke pleitbe- Gezocht: hoeders van I illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54