Gekke vragen bestaan niet, alleen leuke WERKEN 5 QJ'rr DE TELEFONISTE ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Als de douane meer dan het maxi male aantal toegestane artikelen aantreft, dan kunnen alle artike len in beslag genomen worden. Het is daarom belangrijk dat u van tevoren goed weet wat u alle maal mag invoeren. De maximaal toegestane hoeveelheden gelden per categorie afzonderlijk. U mag dus bijvoorbeeld drie nagemaakte horloges, drie nagemaakte dvd's of cd's of drie kledingstukken mee naar huis nemen. De douane heeft een overzicht ge publiceerd met nepartikelen die reizigers voor eigen gebruik vrij mogen invoeren. Dit overzicht is onder meer terug te vinden op de website van de Belasting dienst. Nee, deze uitzondering geldt alleen als u de goederen zelf meeneemt als reiziger. Komen nagemaakte goederen per post- of koeriersbedrijf in Nederland aan, dan worden alle nagemaakte goederen in beslag genomen en kunt u worden vervolgd. De douane is bevoegd zendingen te openen. Het schoenenmerk Ugg heeft, vanwege de populariteit en de hoge prijs ervan, inderdaad veel te maken met vervalsingen. De producent heeft daarom een paar kenmerken aan de schoenen toegevoegd, zodat vervalsingen op een eenvoudige manier te herkennen zijn. Elk origineel Ugg-product is voorzien van een beveiligingskenmerk dat is aange bracht in een reflecterend label in de linkerschoen of-laars en/of een beveiligingssticker op de schoenendoos. Daarnaast staat op de website van Ugg een lijst met winkels en webshops die de merkschoenen mogen verkopen. Blijkt de schoenenwinkel bij u in de buurt nepspullen te verkopen, dan kunt u daarvan melding maken bij het bedrijf. Ook kunt u aangifte doen bij de politie. Het gaat niet goed met de pen sioenen. Die boodschap is on dertussen wel overgekomen. Dus rijst de vraag: wat nu? Dan blijft het stil. We schuiven het voor ons uit, denken dat er toch niets aan te doen valt. Vier misverstanden op een rij. En een plan. 1 HET IS ZO INGEWIKKELD We verschuilen ons graag achter het idee dat alles rondom het pensioen moeilijk te doorgronden is. Ongrijpbare mechanismen als rentestanden en aandelenkoersen geven ons de indruk dat we er toch geen vat op hebben. Een grove onderschatting van ons zelf. Wie feilloos de goedkoopste vlieg tickets weet te vinden, is ook in staat zicht te krijgen op het eigen pensioen. Met Mijn- pensioenoverzicht.nl kan dat al na een paar muisklikken. Voorzitter Theo Gommer van de Nederland se Orde van Pensioendeskundigen en werk zaam bij Akkermans Partners in Tilburg: „Je moet wel een DigiD hebben. Ik maak het echt mee dat mensen daarom afhaken. Kom op, zeg. Steek er nou eens een beetje tijd in. We werken elke week een dag voor ons pensioen, dan is het toch niet gek daar wat meer in te duiken." Anders dan vroeger - die goede, oude tijd waarin overheid en werkgever alles voor ons uitstippelden - zijn we nu zelf verant woordelijk voor de inkomsten van latere leeftijd. Dus ga op zoek naar informatie bij je pensioenfonds en je personeelsmanager. Kijk ook eens in je eigen omgeving wie er thuis is in financiële dienstverlening. „Zoek een veilige omgeving. Bijvoorbeeld een des kundige, onafhankelijke pensioenadviseur," raadt pensioendeskundige en columnist Gommer aan. 2 HET ZAL WEL MEEVALLEN Een bekende wetmatigheid uit de psycholo gie: we denken graag dat anderen vervelen de dingen meemaken en dat we zelfde dans ontspringen. Helaas gaat dit niet op, zeker niet voor pensioenen. Niemand ontkomt aan de verhoging van de pensioenleeftijd, ie dereen zal langer moeten werken. Toeslagen op de AOW vervallen, tientallen pensioen fondsen hebben de uitkeringen al moeten verlagen en gaan dat komend jaar mogelijk voor de tweede keer doen. Dus stop nou met jezelf in slaap sussen. Reken op langer doorwerken en schrap definitief het woord 'welvaartsvast' in combinatie met pensioen uitkering. Kom op zeg. Steek er nou eens een beetje tijd in. We werken er elke week een dag voor 3 IK REGEL HET LATER WEL Dat mag je zeggen als je nog geen 40 bent. „Tot die leeftijd is je leven volop in bewe ging. Sparen voor later hoort daar nog niet in thuis. Maar ergens tussen je 40ste en 45e moet je de zaken echt eens goed op een rij zetten." 'Later' is ook zo'n vaag begrip: het is moei lijk een voorstelling te maken van onszelf als gepensioneerde. Wat heb je dan aan inko men nodig, wat wil of kun je nog allemaal doen? Wie wil sparen voor extra pensioen of voor eerder stoppen met werken, moet uiterlijk rond zijn 50ste beginnen, dan is het maand bedrag nog overzichtelijk. Niks regelen en je geld nu lekker uitgeven, blijft een optie, zegt Gommer. „Maar verlang geen medelij den als het dan later erg tegenvalt." 4 IK HOU NIETS OVER OM TE SPAREN We zijn niet goed in langetermijnkeuzes. We willen het snoepje nu opeten, niet later. Zelfs niet als geduld een snoepje extra ople vert. Dus valt het ons zwaar dat aanlokkelij ke aanbod voor die leuke cabrio nu af te slaan en het geld op een spaarrekening te zetten. Sparen is keuzes maken. „Elk jaar op wintersport met het hele gezin is geweldig, maar met dat geld kun je een maand eerder stoppen met werken." De kwestie speelt volgens Gommer vooral bij zzp'ers. Vrije jongens staan heel ver van het idee dat ze zichzelf moeten verplichten elke maand geld te sparen voor later. Bijna iedereen kan sparen, meent Gommer. „Stoppen met roken levert je zomaar 1.500 euro per jaar op. Een tweedehands auto be spaart je duizenden euro's." Pensioen is dus ook gewoon een kwestie van financiële keuzes maken. MAAK EEN PLAN Elke week richten we op deze plek de schijnwerper op een telefoniste: vaak de eerste schakel tussen een be drijf of organisatie en de buitenwereld. Vandaag: Judith Dekker, van Pabo in Walsoorden. Waaruit bestaat je werk? Ik beantwoord de tele foontjes die bij ons bin nenkomen met betrek king tot bestellingen uit de erotiekcata- logus of de webshop, klachten, of retou- ren en daarnaast handel ik ook de bin nenkomende mails af. Hoe vaak rinkelt bij jou de telefoon? De telefoon rinkelt hier gemiddeld zo'n negentien keer per uur. Welke vraag komt het meest voor? De meeste vragen gaan over de status van bestellingen en dan in het bijzon der waar de bestelling blijft. Als je bij ons voor 20.00 uur bestelt, kun je je arti kelen de volgende dag in huis hebben, mits ze voorradig zijn. Soms zitten klan- Wat is het gekste telefoontje dat je ooit hebt gehad? Gekke vragen bestaan niet, zeggen we hier altijd. Wel leuke. Zo belde een Bel gische klant, een 75-jarige dame, ons in één week twee keer om precies dezelfde vibrator te bestellen. Haar dochter had de eerste gezien, en was zo enthousiast dat ze die voor haar eigen plezier mee naar huis had genomen. Dus toen bestel de haar moeder gewoon een nieuwe voor zichzelf. Wanneer sta je met je mond vol tanden? Nooit. Je krijgt hier natuurlijk allerlei vragen en opmerkingen, dat heeft te ma ken met de aard van het bedrijf. Maar wat klanten me ook vragen of zeggen, ik blijf altijd netjes, rustig en beleefd. Ben jij het visitekaartje van het bedrijf? Ja, zeer zeker. In ieder geval 'de stem van het bedrijf. Als ik ontspannen klink, worden de klanten dat ook. Het doel is de klanten alle correcte informa tie te geven, ik ben honderd procent ser- vicegericht en ben daarom pas content als klanten tevreden ophangen." door Irene van den Berg IWij waren vorige zomer in China en daar kocht ik voor allevier mijn kinderen een horloge als souvenir. Bij de douane kregen we te horen dat de horloges nep waren en dat ze daarom allemaal werden ingenomen. Maar toen ik later thuis op internet keek, zag ik dat je drie namaakhorloges voor eigen gebruik mag invoeren. Hoe zit het nu? 2 In het artikel 'Brand je handen niet aan namaakspullen' staat dat het is toegestaan een aantal nagemaakte artikelen in te voeren in Nederland. Geldt dat ook als je die artikelen via een webwinkel in het buitenland bestelt en de spullen per post worden ingevoerd? 3 Een schoenenwinkel bij ons in de buurt verkoopt damesschoe nen en -laarzen van het merk Ugg. Die zijn momenteel erg populair, maar doorgaans ook erg aan de prijs. Nu vermoed ik dat het aanbod in onze buurtwinkel namaak is. Is er wellicht een manier waarop ik dat kan controleren? Als die Uggs echt zijn, zijn ze namelijk zo aantrekkelijk geprijsd, dat ik ze beslist wil gaan kopen. door Robert Dölle illustratie Ruben L. Oppenheimer Theo Gommer reageren? W geld@depersdienst.nl U kunt echt wel met handige reken- tools omgaan. Dat zijn geen ingewikkel de spreadsheets meer, maar gewoon heel toegankelijke rekenprogramma's. Via pensioenoverzicht.nl kom je te we ten wat je krijgt als je gewoon blijft doorwerken. Zet dan de grote finan ciële kwesties op een rij. Zo kan een echtscheiding betekenen dat een deel van je pensioen naar je ex gaat. Hypo- theeklasten, een te verwachten erfenis, een potje met geld van een gouden handdruk? Ze zijn allen van invloed. Be- f kijk ook of je partner voldoende eigen pensioen heeft om het nabestaanden pensioen om te zetten in pensioen voor jezelf. Ziet het te bereiken pensioenbedrag er niet florissant uit? Overweeg dan langer door te werken. Maar dan wel parttime en wellicht in een minder zware functie. Het inkomen dat je inlevert, kun je met een deeltijdpensioen aanvullen. Onder zoek wijst uit dat mensen die ineens vol ledig stoppen, minder gelukkig zijn dan mensen die langer, maar minder inten sief doorwerken. Overweeg dan vervolgens een hoog-laag pensioen: tot je 75e een hogere pensioenuitkering dan daarna. Toch sparen voor later? Met extra hypo theekaflossingen kan dat ook. Ga je in derdaad sparen, houd het dan flexibel: extra inleggen bij je pensioenfonds is dat niet. Want daar kun je niet meer bij. Banksparen biedt ook fiscaal voordeel en geeft meer vrijheid in de besteding. Wil je echt alle opties openhouden, ga dan gewoon sparen of beleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49