Huurverhoging hoefje niet zonder meer te accepteren Pensioen ook kwestie van kiezen 4 WERKEN In juli gingen de huren gemid deld met liefst 4,7 procent omhoog. Kun je daar als huur der nog iets tegen doen?- Deze verhoging is de grootste sinds 1994, berekende het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Die wordt onder meer veroor zaakt door de inkomensafhanke lijke huurverhoging, die dit jaar werd ingevoerd om scheefhuren te beperken. „Bovendien lag de maximale huurverhoging boven het inflatiepercentage van vorig jaar, wat normaal als maximum wordt gehanteerd. Dat inflatieper centage over 2012 was 2,5 procent. Maar elke huurder kon dit jaar so wieso 4 procent huurverhoging krijgen", zegt Hans Roseboom van de Woonbond. Voor huurders met een inkomen tussen de 33.614 en 43.000 euro lag het maximum op 4,5 procent, voor huurders met inkomens bo ven de 43.000 lag het op 6,5 pro cent. Daar lijkt op het eerste ge zicht weinig meer aan te doen. Bezwaar maken tegen de huurver hoging kon tot 1 juli, mits de ver huurder de jaarlijkse huurverho ging voor 1 mei had aangekon digd. Veel huurders maakten be zwaar, omdat hun inkomensgege- vens of de samenstelling van het gezin niet klopte. Heb je geen bezwaar gemaakt, maar heb je de afgelopen maan den wel stug je huur betaald zon der verhoging, dan is er nog een uitweg. De verhuurder moet je dan namelijk binnen zes weken een aangetekende brief sturen, waarin hij meldt dat je niet bent ingegaan op zijn voorstel de huur te verhogen en dat hij je daar toch aan wenst te houden. Doet hij dat niet, dan hoefje de huur verhoging niet te betalen. Stuurt hij je wel zo'n aangetekende brief, dan moet je alsnog bezwaar maken bij de huurcommissie om onder de huurverhoging uit te kunnen komen. Maar ook als je wel netjes de hele huur hebt betaald, is er wellicht een uitkomst: als de huurprijs bo ven de wettelijke maximum huurprijs ligt volgens het Wo- ningwaarderingsstelstel, ook wel puntensysteem genoemd, kun je als huurder op ieder moment in het jaar een huurverlaging aanvra gen. Het puntensysteem drukt de kwaliteit van een woonruimte in punten uit. Er worden punten ge geven voor onder meer opper vlakte, verwarming, keuken, bad kamer en woonomgeving. Kijk op www.huurcommissie.nl om te controleren wat jouw huur baas maximaal in rekening mag brengen. Kom je er niet uit met de huurbaas, dan kan de Huur commissie een bindencW uit spraak doen. Nadelen zijn dat je huurverlaging nooit met terug werkende kracht kunt aanvragen en dat zelfs een flinke huurverho ging soms nog onder de maxi- mumhuur zit. „Helaas is in 2011 op flink wat plekken de wettelij ke maximumhuur flink opge schroefd", vertelt Roseboom. Om doorstroming van huurders naar duurdere huur- en koopwo ningen te bevorderen, kregen in 2011 huurwoningen in diverse ge meenten in Noord-Brabant en Gelderland 15 of 25 extra punten. Het pensioen staat op een kruispunt: laten we de zaken op zijn beloop of gaan we rigoureu ze keuzes maken? Welke kant we ook opgaan, er zijn drie dingen van groot belang. Allereerst kan de werkgever niet meer voor u zorgen. Om dat u bijvoorbeeld niet meer veertig jaar bij dezelfde werkge ver werkt of omdat u geduren de een langere periode ZZP-er bent en dus geen werkgever heeft. Werkgevers willen u al leen nog maar belonen zolang u bij of voor hen werkt. Ik vind dan ook dat een goede werkge ver ZZP"ers zodanig beloont, dat die ook een deel van hun verdiensten kunnen gebruiken voor pensioen. Of ze dat doen, is eigen verantwoordelijkheid. Ten tweede is de maatschappij individueler en flexibel gewor- Voorwaarde om te kunnen kiezen, is dat u uw pensioen begrijpt den. Daarmee bedoel ik niet egoïstisch, maar echt indivi dueel. Het standaardplaatje is niet meer: kostwinnerschap. Tweeverdieners willen waar schijnlijk toch eigen keuzes ma ken. De een wil meer, de ander minder sparen voor pensioen. En weer een ander heeft echt geen behoefte aan nabestaan denpensioen of wil risicovoller beleggen. Op de derde plaats is het van es sentieel belang dat, als we niet risicovoller willen beleggen, pensioenen wel eens fors ge kort moeten worden. En idem als we wel risicovoller beleg gen, maar het beoogde rende ment niet halen. Ook hiervoor moet mijns inziens gelden dat u meer eigen keuzes kunt ma ken als u dat wilt. Wilt u dat niet, prima. Dan volgt u een ge standaardiseerde invulling van uw pensioen. Of die bij u past, is dan uw eigen risico. Het kan niet meer zo zijn dat als 20 tot 30 procent wel wil kunnen kie zen, dat de rest dat tegenhoudt. Pensioen blijft immers ieders eigen uitgestelde loon. Voorwaarde om te kunnen kie zen, is dat u uw pensioen be grijpt, dat u weet welke keuzes er zijn en wat de gevolgen zijn. Zolang dat niet voor iedereen helder gemaakt kan worden, blijft het één grote glazen bol. Leuk voor de 'insiders', maar niet voor diegenen om wie en om wiens geld het gaat Ik denk dat de komende jaren het pensioenlandschap danig op z'n kop gaat. Pensioenfond sen stoppen ermee, nieuwe aan bieders zoals (bankachtige) pre- miepensioeninstellingen (de zo genaamde PPl's als BeFrank, BrandNewDay en Robeco) zijn er al met duidelijke spaaroplos- singen, aangevuld met risico verzekeringen voor overlijden en arbeidsongeschiktheid. Deze zomer is ook de wet Ver sterking Bestuur Pensioenfond sen aangenomen en hebben ge pensioneerden het recht gekre gen zitting te nemen in de be sturen en andere beslisorganen van pensioenfondsen. Een te rechte ontwikkeling, zo'n wet is per slot van rekening niet no dig als de besturen van pen sioenfondsen niet versterkt moesten worden. Nu er dus nieuwe beïnvloeders op beslis- niveau en échte professionals komen, zal het snel gaan. Als het niet goed gaat in pensioen- land, moet het wel. En als het beter gaat, kan het! Nogmaals, u kunt pas goed kie zen, als u weet wat de mogelijk heden zijn en als u keuzes heeft. Maar pensioen blijft uw uitgestelde salaris. U zult dus zeifin actie moeten komen en niet moeten accepteren dat er met uw pensioengeld dingen worden gedaan die u niet be grijpt of die u niet wilt. Het is nu de tijd te beginnen. Hoe eerder we beginnen, des te eerder zullen we zijn we waar we willen zijn. Doet u mee? PENSIOENZAKEN Theo Gommer door Irene van den Berg reageren? geld@depersdienst.nl Mr. Theo Gommer is partner bij Akkermans Partners Legal St Advice Misverstanden over pensioen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48