Maritieme sector wil student als boegbeeld DE WERKPLEK 2 WERKEN De maritieme sector wil. de komende jaren flink investeren in talentvolle studenten. Er zijn nog veel te weinig jongeren werk zaam in deze sector, omdat zij vaak zelf nie mand kennen die actiefis als bijvoorbeeld ma chinist, scheepsbouwer, schipper of marinier. De jongeren zijn dus niet bekend met de moge lijkheden die de Nederlandse maritieme sector heeft. Daar moet volgens Stichting Nederland Mari tiem Land verandering in komen. Daarom wordt er de komende tijd druk gezocht naar een benaderbare en aansprekende maritieme stu dent die een jaar lang als boegbeeld van de mari tieme sector zal optreden. Deze zogeheten Young Maritime Representative zal jongeren met de maritieme sector in aanraking moeten brengen via de sociale media en zal presentaties geven aan andere studenten. De eerste Young Maritime Representative wordt tijdens het Mari time Awards Gala op donderdag 31 oktober in De Broodfabriek in Rijswijk bekendgemaakt. Tij dens het gala worden in totaal vijf maritieme prijzen uitgereikt. De Stichting Nederland Mari tiem Land wil samen met belangrijke publieke en private spelers het imago van de Nederlandse Maritieme sector verbeteren. Deze sector reali seerde in 2011 een totale toegevoegde waarde van bijna veertien miljard euro. Dit is 2,6 pro cent van het BNP. De maritieme sector was ver antwoordelijk voor 181.000 banen, zo'n 2 procent van de Nederlandse werkgelegenheid, en een in stroom van meer dan tweeduizend arbeidskrach ten. Er zijn ruim twaalfduizend bedrijven en onder nemingen actiefin de maritieme sector. Als je buiten Zeeland zou vragen naar een typisch Zeeuws product dan is de kans groot dat je 'mosselen' als antwoord krijgt. De productie, marketing en verkoop van zeevruchten is een succesverhaal. Hoe is het voor een commercieel medewerker binnendienst om in deze sector te werken? Bij Roem van Yerseke bv ligt de werkplek van commercieel mede werker binnendienst Dominique Nijssen (20) uit Yerseke pal naast de hal waar de lekkernijen ver werkt worden. Handig, want als je zoals Dominique dagelijks contact hebt met de klanten, dan moet je een uitsteken de productkennis hebben en weten hoe het er op de werkvloer voorstaat. Ondertussen heeft Dominique ruim twee jaar werkervaring bin nen het verkoopkanaal van verse mosselen en oesters van Roem van Yerseke. Op een andere locatie houdt de onderneming zich bezig met onder andere de verkoop van garnalen en mos selen in azijn. De meeste producten van het be drijf worden verkocht onder de merknaam 'Zee- land's Roem'. De Roem Group heeft eigen sche pen en kweekpercelen in Zeeland en de Wad denzee en koopt daarnaast in via veilingen. „We verkopen dagverse producten, daar moet je steeds rekening mee houden. Je moet er kort op zitten" vertelt Dominique. Even iets tot mor gen uitstellen zit er niet in. Omdat het een vers product is, moeten orders dezelfde dag nog ver werkt en op transport gezet worden. Het is de ze snelheid van handelen waarin het werk van een commercieel medewerker binnendienst in de schaal- en schelpdierverwerkende sector zich het meest onderscheidt. Een tempo dat ook terugkomt in het kunnen omschakelen. Do minique: „Een klant kan mosselen tekortko men en bellen of er dezelfde dag nog iets gele verd kan worden. Dan moet je eerst in overleg met de planning of we het hebben dan wel of het geproduceerd kan worden. Vervolgens moet je ook vervoer en een chauffeur zien te re gelen, de papieren gereed maken en dat alle maal moet voor de klant op tijd en voor ons nog rendabel zijn." Het is een stukje service en organisatie waarin de meeste commerciële me dewerkers zich wel zullen herkennen, maar dan onder een tijdsdruk die iedere dag terug komt. Een andere kwaliteit die bij het werken met dagverse producten noodzakelijk is, is nauw keurigheid. De verse mosselen zijn zeven da gen houdbaar, dus als je bij het verwerken van een order een 'nulletje' te veel intikt kan dat be hoorlijke consequenties hebben. Ook bij een houdbaar product leidt zo'n fout tot financieel verlies door opslag-, rentekosten en dergelijke, maar uiteindelijk zal het toch ver kocht en daarmee het verlies beperkt kunnen worden. Bij een bederfelijk product kan je nor maal gesproken de overproductie volledig af schrijven. De korte tijdslijnen die voortkomen uit de aard van het product hebben dus een sterke invloed op hoe het werk van Dominique en haar colle ga's wordt ingevuld. „We proberen daarom ook zoveel mogelijk vooruit te denken. Ie houdt bij voorbeeld de feestdagen in België in de gaten en contacteert vooraf de klanten om eventuele grote bestellingen op tijd te kunnen plannen", zegt Dominique. Het aannemen en verwerken van orders, papier werk er omheen, klachtafhandeling, retouren, creditering enzovoort komt terug in de functie omschrijving van de meeste commerciële me dewerkers binnendienst. Net als het beantwoor den van allerlei vragen die de klant kan heb ben. Waar je dan weer wel rekening mee moet houden is dat een goede beheersing van de Franse taal een must is. CAH MtV De maritieme sector heeft in totaal 181.000 banen. De mosselen schieten aan keurende ogen en handen voorbij. Wie werkt met De bekende blauwe bakjes gevuld met mosselen. door John de Kok De etiketten hangen op rollen klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46