PZC 4 5 Vier misverstanden over het pensioen Maak een plan voor de toekomst Niemand kan multitas- ken. Ons brein is er niet op gebouwd. Sterker nog, veelvuldig multitas- ken kan iets veranderen in je hersenen, waardoor je steeds meer moeite krijgt met je concentra tie. n de praktijk doen we graag dingen efficiënt. Een ser veerster neemt tijdens het opnemen van de bestelling meteen vuil glaswerk van tafel. En in de keuken roert de kok in het sauspannetje en controleert op hetzelfde mo ment de gehaktballetjes in de braadpan. Veel mensen, vooral vrouwen, zijn er daarom van over tuigd dat ze prima multitaskers zijn, blijkt uit een onderzoek van Psychologie Magazine. „Het kan ook wel", legt hoogle raar Roos Vonk van de Radboud Universiteit Nijmegen uit. „Maar alleen als een van de twee taken onbewust en automatisch kan worden uitgevoerd. Dat automati sche handelen doe je bijvoorbeeld bij het autorijden. Bij je eerste rij les had je je handen vol aan het bedienen van de auto. Je had am per oog voor het verkeer. Door oe fening automatiseer je al die han delingen. Dat kan zelfs dusdanige vormen aannemen, dat je in het weekend volkomen in gedachten weer de weg naar je werk inslaat, terwijl je echt ergens anders naar toe wilde." Vonk vergelijkt het aanleren van die geautomatiseerde processen als het banen van een pad door een bos. „Hoe vaker je over dat pad gaat, hoe beter het wordt. Als uiteindelijk heel veel mensen heel vaak over dat pad gaan, is het een snelweg geworden. Je creëert door gewoontevorming als het ware een snelweg in je brein. En het blijkt zelfs moeite te kosten daar weer vanaf te komen, als je wilt breken met een gewoonte." Er doet zich pas een probleem voor, als iemand twee complexe EETLEZEN MAAKT DIK taken tegelijkertijd probeert uit te voeren. Het brein wisselt dan net als een computer heel snel van de ene, naar de andere taak. Dit scha kelen of switchtasken kan zo snel gaan, dat het lijkt alsof we echt twee dingen tegelijkertijd kun nen. Coach en therapeut Eric Jansen van Zeeland-Coaching kwam er al in de tijd dat hij in het bedrijfs leven managementfuncties be kleedde achter dat multitasken niet werkt: „Ik merkte dat ik effi ciënter werkte, als ik mij slechts op één taak concentreerde. Het grappige was wel, dat door steeds beter te leren focussen, het schake len tussen twee taken mij wel Steeds meer mensen twitteren offacebooken tijdens het televisiekijken steeds een stuk gemakkelijker af ging." „Maar echt multitasken kunnen we dus niet", stelt Roos Vonk. „Toch kun je best wel even je e-mail checken tijdens een verga dering. Vooral omdat mensen dan toch al veelal met omhaal van woorden spreken. Het gevaar blijft echter bestaan, dat je toch net ergens de nuance van mist." Vonk ziet nog 'een ander pro bleem. In onze moderne samenle ving is het door smartphone en social media ook heel gemakkelijk om diverse dingen tegelijkertijd te doen. Vooral jongeren hebben geen enkele gene om op allerlei momenten hun mail te checken, te whatsappen, sms'en of te face- booken. Vonk stelt dat daardoor het vermo gen om je te kunnen concentre ren achteruitgaat. „Je leert je aan heel veel dingen op een hap-snap- manier aan te pakken. Je verliest het vermogen om je echt in iets te verdiepen. Je ziet het bij tv-pro- gramma's. Meer en meer mensen doen onder het kijken ook nog iets anders, zoals twitteren of face- booken. Of ze zappen steeds snel ler weg. Niet omdat de program ma's saaier zijn geworden, maar omdat door al dat multitasken er iets veranderd is in hun brein, waardoor ze steeds sneller ver veeld raken." Zelfstandig mental coach Eric Jan sen heeft in zijn praktijk veel te maken met cliënten met concen tratieproblemen. „Mensen erva ren dat alsof zij totaal geen contro le hebben over hun gedachten. Dat leidt vervolgens weer tot stress. Ik leer mijn cliënten, mede door meditatieve oefeningen, hoe ze hun geest kunnen trainen, zo dat ze zich weer beter kunnen fo cussen op een onderwerp." Vonk ziet het gevaar van multitas king ook in de moderne, snelle manier van leven. „Steeds meer mensen proberen ook hun dagelijks bestaan met zo veel mogelijk activiteiten te vul len. Als je het mij vraagt, heb je een meer diepgaande ervaring door ergens in het buitenland tien dagen op een pleintje te gaan zitten, dan in dezelfde tijd te pro beren door heel Europa te reizen. Het gevaar bestaat dat de mens uiteindelijk het vermogen verliest zich ergens stevig in te kunnen verdiepen." schiet niet op Geldfrwe door Arnoud Cornelissen illustratie Mark Reijntjes Multitasken kan zelfs van invloed zijn op je gewicht. Als je tv kijkt en daar bij eet, heb je de neiging meer en ook zouter te eten dan iemand die zich volledig op zijn maaltijd concentreert. Dat geldt ook als je een boek of krant leest tijdens het eten. Dat ontdekten psychologen Lotte van Dillen van de Universiteit Leiden en Reine van der Wal van de Radboud Universiteit Nij megen. Je bent je dan minder bewust van wat je eet en hoe dat smaakt. Roos Vonk reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45