Overvaller meldt zich na acht jaar I 17e-eeuws rustbed vernield IN HET NIEUWS 3 Q ANWB: doe voorzichtig in Coentunnel Voor 1,25 miljoen euro koop je straks een verblijfsvergunning. Amsterdam als nieuw 'Londongrad'? O» Oma's Snoepwinkel in Veere ©O® AMSTERDAM - Er klonk gisteren een klein hoeraatje in het Amster damse World Trade Centre. Het plan van staatssecretaris Teeven om investerende buitenlanders ge makkelijker een verblijfsvergun ning voor Nederland te geven, zal de business van Residence3ö5 'ze ker niet tegenwerken', zegt direc teur Hans Veenhuijsen vanuit het WTC. En de makelaar in het aller hoogste segment (denk aan een Limburgse kasteel van 14 miljoen euro of een Amsterdams grachten pand van 4,5 miljoen) ziet toch al een toenemende belangstelling van rijke Russen en Chinezen voor Nederlands vas^»oed. „Nu is dat vaak alleen als belegging, om dat permanent hier wonen lastig is. Maar dat verandert nu. Wij zijn hier blij mee." 'Hier' is het plan van staatssecreta- 1 om Nederland aantrekkelijker te maken voor rij ke buitenlantreë' investeerders. Wie minimaal 1,25 miljoen euro bezit en dat wil investeren in een Nederlands bedrijf, kan vanaf 1 ok tober direct een verblijfsvergun ning voor een jaar krijgen. De voorwaarde is dat die investering nieuwe arbeidsplaatsen oplevert óf innovatief is. Een puntentel ling bepaalt of het plan aantrekke lijk genoeg is voor een entree kaartje voor Nederland. Uiteinde lijk kan de investering zelfs een permanente verblijfsvergunning opleveren. Het is keiharde noodzaak, vindt Teeven. Landen als Groot- Brittan- nië, Ierland, Canada en Hongarije hebben al langer dergelijke rege lingen. Doe je dit niet, dan loop je ze mis, is het idee. „Dit gaat niet om een rijke Chinees die een huis van 1,5 miljoen euro koopt in Was senaar. Je moet denken aan kleine IT-bedrijven, die langere tijd hier blijven." Die mensen komen nu via inge wikkelde constructies naar Neder land, maar kunnen straks 'door de voordeur' naar binnen. Teeven verwacht zo'n driehonderd aan vragen, zegt een woordvoerster van zijn ministerie. „En dat maal minimaal 1,25 miljoen, plus spin-off, is de economische op brengst." Het ministerie voorspelt vooral Chinezen, Zuid-Koreanen en Tai- wanezen aan de Nederlandse slag boom. Verwacht er niet te veel van, waar schuwt de Britse financieel jour nalist Stewart Lansley. „Het gaat om een groep erg rijke mensen die hun geld over de aarde schui ven en komen en gaan als het hen belieft. Het is global hot money." Lansley schreef het boek London grad: From Russia with Cash, over de invasie van puissant rijke Rus sen in Londen. Nu is het niet waarschijnlijk dat Amsterdam zal worden overstroomd door de 'Abramovitsjen' (de Russische ei genaar van Chelsea) van deze we reld, maar ook onder het absolute miljardairsniveau werkt het sys teem hetzelfde. „De lokale econo mie krijgt er wel een oppepper van. Die mensen investeren en willen restaurants, chauffeurs, ad vocaten. De huizenprijzen in Lon den zijn ongelooflijk omhoog ge gaan. Maar er zijn ook veel nega tieve kanten." De nieuwe rijken en hun geld uit Rusland en Azië zijn niet onom streden. Met de roebels haalde Londen ook de bodyguards en de buitenlandse politiek binnen. Het gaat om een groep erg rijke mensen die hun geld over de aarde schuiven „Welke rijke komt er naar Neder land voor een verblijfsvergun ning?", vraagt Henk Volberda, hoogleraar Ondernemingsbeleid aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Nederland heeft busi ness angels nodig, mensen die in vesteren in onze bedrijven. Dat doen ze in ruil voor zeggenschap, niet voor een verblijfsvergunning. Ik denk dat je mensen aantrekt uit instabiele landen, op zoek naar een nieuwe kans." Teeven erkent de kans op fout geld en stelt dat 'de herkomst van het vermogen van de vreemde ling' wordt bekeken. „De regeling mag niet worden gebruikt voor het witwassen van crimineel geld." Daarom checkt de Immigratie- en Naturalisatiedienst of de miljo nair geen gevaar is voor de natio nale veiligheid, controleert de Fi nancial Intelligence Unit of het geld niet te maken heeft met terroris me én moet de vreemdeling een accountantsverklaring overleggen waarin staat dat niet gebleken is dat het vermogen op malafide ma nier is verkregen. Teeven geeft echter 'geen 100 procent garantie dat de regeling niet verkeerd ge bruikt zal worden'. Maar of het geld nou eerlijk is of niet, één ding is zeker, stelt jour nalist Lansley: „Dit soort aanlok kende regelingen is in ieder geval slecht voor het land waar die per soon vanuit vertrekt. Want daar verdwijnt een hoop geld dat ze er waarschijnlijk goed hadden kun nen gebruiken." Vorige maand meldde hij zich uit eigen beweging bij de politie. Nu wacht de man, die niet met zijn naam in de krant wil, op vervol ging. Het waren twee doodnormale avonden. Maar het leven van de medewerkster van de-avondwin kel stond plots compleet op zijn kop. De impact was enorm. Zelfs zoveel jaar na het heftige voorval waarbij ze werd bedreigd met een vuurwapen, vertelt ze. Ook zij wil anoniem blijven. Angst speelt in haar leven nog steeds een rol. Dat is precies de re den waarom de overvaller nu als nog de stap neemt zijn daden op te biechten. „Kijk, ik doe gewoon mijn ding na de overvallen. Ik leef mijn le ven. Ik kan mij voorstellen dat het voor het slachtoffer helemaal an ders is. Daarnaast iSmijn pleeg moeder dertig jaar geleden ook overvallen. Ik zie dat zij daar nog steeds last van heeft. Daardoor ben ik mijzelf gaan afvragen wat ik die persoon heb aangedaan." De Bredanaar geeft aan dat hij in de dagelijkse praktijk tegen zaken aanliep die hij voor zichzelf niet kon verantwoorden. Kleine din gen. Hij moest bijvoorbeeld eens op zijn nichtjes passen. „Ik zei dan te gen hen: 'dat mag je niet doen hoor'. Dat klinkt zo raar uit mijn mond. Ik, die roofovervallen pleegde. Mijn vader zegt altijd: het maakt niet uit wat je doet, maar als je slecht slaapt moet je gaan nadenken. Ik had slapeloze nachten." De Bredanaar had naar eigen zeg gen geen slechte jeugd. „Ik sollici teerde bij de politie en bij Defen sie, maar werd afgekeurd. Mijn wereld stortte in. Toen dacht ik: dan word ik maar boef. Het was een doelbewuste keuze." Een crimineel die zichzelf uit wroeging meldt, is heel uitzonder lijk, stelt zowel politie als justitie. „Het komt niet zo vaak voor dat een crimineel zichzelf aangeeft. Maar er zijn bijvoorbeeld verdach ten die bij hun aanhouding meer misdaden bekennen", zegt politie woordvoerder Jeroen Steenmeijer. Het Openbaar Ministerie (OM) meent dat er niet zo maar sprake is van strafvermindering. „Van verjaring is geen sprake. Er wordt ook niet gekeken naar de omstandigheden. Straf is straf', zegt Martine Pilaar van het OM. AMSTERDAM - De ANWB roept au tomobilisten op extra voorzichtig en alert te zijn in de nieuwe Coen tunnel bij Amsterdam. „We zijn blij met de extra maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen, maar het zijn de weggebruikers die de ongelukken veroorzaken", aldus een woordvoerder. De tweede Coentunnel ging op 13 mei open. De naastgelegen oude tunnel is sindsdien dicht voor re novatie. Voor en in de nieuwe ver binding onder het Noordzeeka naal gebeuren opvallend veel on gelukken. Rijkswaterstaat heeft onder meer de maximumsnel heid in de ochtendspits verlaagd. Gisteren botsten zeven auto's op elkaar in de tunnel. Volgens de Verkeersinformatie dienst gebeuren op geen enkel stuk snelweg zoveel ongevallen als rond de nieuwe tunnel. De man moet dinsdag voor de rechtbank verschijnen. Hij ont kent, zegt zijn advocaat Keith Cheng. De toerist bracht 17 juli een be zoek aan het museum, samen met vrienden. Volgens Cheng is hij 'heel voorzichtig' op de chaise longue gekropen, om zich te laten fotograferen. „Het was erop en er af', aldus Cheng. Dat het voor zichtig ging en er geen sprake is geweest van vernieling, blijkt uit beelden van een bewakingscame ra, meent de raadsman. De man en zijn gezelschap zijn ter plaatse aangehouden. Advo caat Cheng verbaast zich erover dat zijn cliënt voor de rechtbank moet verschijnen en dat justitie hem geen transactie heeft aange boden. Een woordvoerster van het Rijksmuseum laat weten dat er direct aangifte is gedaan tegen de man, omdat al snel duidelijk was dat hij niet 'per ongeluk' op het museumstuk terecht was ge komen. Dat de schade voor het museum uiteindelijk beperkt bleef, was vooral te danken aan de expertise van de eigen restaura toren. Die konden de beschadi ging aan het bladgoud van het rustbed 's avonds na sluitingstijd meteen herstellen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Immigrant met geld niet per se een zegen Zoekt: 3 meisjes voor de zaterdag en 2 voor de zondag Leeftijd 15 - 18 jaar Bel 0118- 502161 of sms naar 06 - 81217489 door Cyril Rosman Journalist Stewart Lansley door Serge Mouthaan BREDA - Ruim acht jaar geleden be roofde hij tot tweemaal toe dezelf de nachtwinkel in Breda. Na ver loop van tijd voelde de 26-jarige Bredanaar steeds meer wroeging over zijn daden. AMSTERDAM - Een 22-jarige Duitse toerist heeft volgens het Openbaar Ministerie in juli in het Rijksmu seum in Amsterdam een rustbed uit de zeventiende eeuw (waarde 2,5 miljoen euro) vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3