Hiensch weet dat Hoek een stugge ploeg treft Inkijkje in het leven van de wielrenner fel Bosz zet Reis uit selectie Vitesse I I I I I I <6 34 SPORT WK WIELRENNEN Lange adem Het duel eindigde een week gele den in een o-i-overwinning voor Stedoco. „Dat vond ik vorig sei zoen al geen slechte ploeg", aldus Hiensch. „Maar Stedoco is nu nog wat sterker geworden. Heel stug. Ze gaven weinig weg en Achilles Veen kon heel weinig creëren." De oefenmeester uit Hoedekens- kerke hoopt dat dat vandaag op nieuw het geval is, wanneer Achil les Veen naar Kloetinge komt. Hiensch: „Omdat het vorige week werd afgelast hebben wij een vreemde start van het seizoen. Ik zei het donderdag tegen de jon gens: ik heb niet het gevoel dat de competitie al begonnen is. Ter wijl we toch al drie punten heb ben.... Laten we maar net doen of we opnieuw beginnen en voor de tweede keer winnen." Als dat lukt reist Kloetinge volgen de week met de maximale score naar Hoek, waar dan op de vierde speeldag al de derby tegen de ri vaal wordt gespeeld. Hoek is al niet meer foutloos, omdat het vo rige week twee punten liet liggen tegen Heinenoord (o-o). „Over die wedstrijd hebben we het nog uitgebreid gehad", zegt Kenny Verhoene. „Het probleem vond ik vooral dat we te weinig kansen creëerden, waar dat er in de voorbereiding steeds een stuk of tien waren. De spelers voelden ook wel dat het iets stroever liep en daarom hebben we samen naar tactische oplossingen geke ken." Die hoopt hij vandaag op het klei ne en smalle veld in Hoornaar te rug te zien. Verhoene: „Ik vond het achteraf gezien wel mooi dat het gelijkspel tegen Heinenoord voor iedereen als een nederlaag voelde. Dat betekent dat we voor uit kunnen, dat de jongens zelf ook niet tevreden waren. Tijdens de trainingen was het deze week ook al beter, een stuk scherper vooral." Dat heeft zijn ploeg ook nodig, want Hoek wil een drukke week vandaag openen met een overwin ning op de koploper. Na het duel met Stedoco volgen de bekerwed strijd tegen HBS (woensdag) en de derby tegen Kloetinge (zater dag). Verhoene: „Het wordt een uitdaging om de spelers fit te hou den. Het kan een heel leuke week worden. Maar ook een heel verve lende. Het antwoord geef ik je over precies een week." In twintig hoofdstukken laten de beide wielercommentatoren aan de hand van gespreksleider en schrijver Christophe Vandegoor hun licht schijnen over de car rières en karakters van evenzo veel markante renners. Of dat wat toevoegt aan het beeld (en de ken nis) dat de wereld heeft van wiel- ergrootheden als Eddy Merckx, Joop Zoetemelk, Jan Raas en Jo- han Museeuw, is een logische vraag. Het antwoord is 'ja'. Door te vertellen hoe die twee de hoofdrolspelers van het wielren nen der lage landen vooral buiten de koers hebben meegemaakt, ontstaat een analyse, die welis waar is doorspekt met aannames, maar het niveau van de 'psycholo gie van de koude grond' ver over stijgt. „Ook ik ben rijker uit deze tweedaagse gekomen", zegt Mi chel Wuyts over de interviewses- ste die deze zomer plaatsvond in het Belgische plaatsje Kasterlee. Over welke twintig renners de journalisten het zouden gaan heb ben, bestond kennelijk weinig dis cessie. Het moesten coureurs zijn die beiden zelf hebben zien koer sen. Het WK van 1967 in Heerlen (waar Eddy Merckx wereldkampi oen werd door Jan Janssen te klop pen) was het vertrekpunt. Dat Rik van Looy buiten de lijst valt, zal in Vlaanderen tot discussie lei den. In Nederland niet, vermoedt Smeets. Vooral Vlaanderen is wie- lergek. „Jullie leven wielrennen, wij beleven het." De mix van de verwonderd toekij kende buitenstaander (Smeets) en de man die over zichzelf zegt dat Merckx voor veertig procent het geluk van zijn jeugd bepaalde (Wuyts), maakt dat het boek een prachtige inkijk geeft in het we zen van de sport. Liegen, bedriegen, romantiseren, heldendom, illusies, jongensdro men, nergens liggen mooiere ver halen voor het opscheppen dan in de wielersport. Uit het boek wordt duidelijk dat Smeets en Wuyts vooral veel wijzer zijn ge worden van gesprekken waarbij hun microfoons in de verste verte niet aanwezig waren. Je kunt je al leen afvragen of het kies is om wat zijn voormalige co-commen tator Steven Rooks aan tafel eens zei over Gert-Jan Theunisse, nu op papier te zetten. Het draagt wel bij aan waar het publiek nu naar hunkert: eerlijkheid boven de charme van het geheimzinnige en de illusie. Soms wordt het wel eens een beetje zwart voor m'n ogen. Ik wil gewoon niet opgeven. Het Zeeuwse wielrennen zit in de lift. Johnny Hoogerland kennen we al een poosje en Nick van der Lijke en Brian van Goethem timmeren ook aardig aan de weg. En er is een vierde talent op komst: Davy Gunst. De achttienjarige in woner van Yerseke gaat net als Hoogerland bij de profs en Van der Lijke bij de beloften naar het WK. Volgende week zaterdag hoopt hij in Florence bij de junioren hoge ogen te gooien. Een talent is Davy Gunst zeker. Maar een su pertalent? Dat zeker niet. De junior uit Yer seke is een goede wielrenner die dat niet vanzelf werd. Hij is goed geworden omdat hij zeker niet de beste was maar dat wel per se wilde worden, zegt z'n vader Marcel (47). „Davy was lange tijd klein voor z'n leeftijd, En hij zat in een goede lichting. Hij heeft vanaf de dikkebandenraces moeten vechten om erbij te horen. Daar plukt hij nu de vruchten van." En er is nog wat Zijn zusje Denise won vroeger alles wat er te winnen was. Ze werd liefst negen keer Nederlands kampioen. Dat zag Davy met enige jaloezie allemaal gebeu ren. Dat wilde hij ook! „Ook dat heeft z'n karakter gevormd", analyseert z'n vader. „Hij geeft echt nooit op. Ik had het er laatst met bondscoach Piet Kuijs nog over. In zwa re wedstrijden denk je wel eens 'nu is het gebeurd met Davy'. Maar dat gebeurt nooit. Helemaal nooit. Hij kan wel buigen, maar niet barsten." „Soms wordt het wel eens een beetje zwart voor m'n ogen", erkent Davy. „Ik wil ge woon niet opgeven. Als ik bijblijf, weet ik dat ik meestal prijs rij. M'n sprint is name lijk behoorlijk goed. En als ik in de laatste ki lometer helemaal stuk zit, kan ik er meestal toch nog een spurt uitpersen. M'n maxima le hartslag is 209, m'n omslagpunt 197. Dat ene kleine beetje meer geven, dat lukt me meestal wel." „En weet je, in de grote wedstrijden houdt iedereen je in de gaten. Ook de bonds- coaches. Een slechte wedstrijd kun je je ei genlijk niet veroorloven." Marcel Gunst roemt ook het koersinzicht van z'n zoon. „Dat heeft te maken met ge voel", erkent Davy. „Maar ook met slim fiet sen. Je moet wel weten met wie je mee- springt. Een goede renner uit een goed land moet je natuurlijk niet laten rijden." De jonge Gunst kan dus eigenlijk best veel dingen goed. Maar waar is hij minder sterk in? Hij rijdt soms te aanvallend, weet Davy. Soms verspeelt hij onnodige krachten, moet hij meer geduld hebben. En z'n tijdrit is niet goed genoeg. De zege in enkele grote ronden liep hij mis door zijn mindere race tegen de klok. Het is alleen moeilijk daarop te trainen. Wie veel tijdrijden oefent, ver liest klimkracht, is de algemene regel. Elk jaar wordt Davy Gunst een beetje beter, elk jaar maakt hij een beetje achterstand op de concurrentie goed. Die heeft hij nu om gebogen in een voorsprong. Davy Gunst is anno 2013 de nummer twee bij de Neder landse junioren. Matthieu van der Poel is nummer één, maar hij is dan ook een ren ner van uitzonderlijke klasse. Davy Gunst: „Hij kan echt alles. Van der Poel is een grote kanshebber voor de wereldtitel." Ja, Davy Gunst is een nijver baasje. Hij weet wat hij wil en heeft daar alles voor over. Omdat hij in Florence meer dan 140 kilome ter moet koersen, een afstand die hij nog niet echt in de benen heeft, heeft hij zijn trainingen flink opgevoerd. En zijn rust uit gebreid. Niemand hoeft hem te zeggen op z'n bed te gaan liggen. Dat doet hij zelf wel. „We moeten hem eerder remmen dan sti muleren", zegt Marcel Gunst. Zijn vrouw knikt. „Daar staat tegenover dat Davy beslist geen praatjesmaker is. Vroeger zei hij geen twee woorden te veel. Tegenwoordig heeft hij meer zelfvertrouwen, maar ik vind nog steeds dat hij wat meer van zich zou kun nen afbijten." Davy zelf: „In het wielrennen praat je vooral met je benen." Marcel heeft zijn zoon altijd bege leid. In al de jaren dat hij bij Theo Middelkamp fietste en ook nadat hij overstapte naar Willebrord Wil Vooruit Gunst-senior kent zijn pappenheimers op wielergebied. Hij was van de generatie van zijn dorpsgenoot Patrick Tolhoek. Als junior had hij veel suc ces. Ooit stond hij op het punt een stagecon tract te tekenen bij Système U, een sterke Franse profploeg met onder meer Tourwin naar Laurent Fignon en de gebroeders Ma- diot in de gelederen. Een zware val maakte echter een plotseling eind aan zijn profambi ties. „Ik kon goed fietsen maar Davy kan veel meer", heeft Gunst-senior in al die jaren ge merkt. Om die reden moet hij hem nu loslaten. Ko mend seizoen stapt zijn zoon over naar de Reis laat zijn eigen belang boven het teambelang prevaleren, aldus de oefenmeester. „Dan moet ik in grijpen. Ik ga verder niet op de de tails in. Dat is iets tussen de club en Jonathan", vertelt de Apeldoor- ner. Aan de terugzetting van Reis gaat een aantal incidenten vooraf. Bij zijn vorige club PSV kwam hij negatief in het nieuws vanwege cocaïnegebruik. Bosz benadrukt dat daar nu geen sprake van is. „Laat dat alsjeblieft duidelijk zijn, voordat er allerlei rare verhalen de ronde doen." Reis traint sinds afgelopen dinsdag met de belof ten van Vitesse. Wanneer hij te rugkeert bij de selectie is onbe kend. „Ik heb daar geen termijn voor vastgesteld. Als ik de tijd rijp acht, zal hij terugkeren. Het ligt vooral aan Jonathan zelf. Hij zal hard moeten werken. Ook ver wacht ik dat hij zich normaal ge draagt, net als de anderen", ver telt Bosz. Vorig jaar misdroeg Reis zich in april in het uitduel met Feye- noord. De aanvaller werd tegen zijn zin gewisseld en was boos. Bij het verlaten van het veld gun de hij trainer Fred Rutten en in valler Valeri Qazaishvili geen blik waardig. door Barry van der Hooft MIDDELBURG - Omdat het duel in én tegen 's-Cravenzande vorige week werd afgelast, besloot Die- derik Hiensch een bezoek te breng en aan Achilles Veen-Stedoco. Daar zag de trainer van Kloetinge de te genstander van vandaag (Veen) ver liezen van de ploeg waar Hoek de ze middag tegenover staat (Stedo- co). „Ik heb het idee dat de krachts verschillen dit seizoen in deze hoofdklasse B wat minder groot zullen zijn", zegt Hiensch. door Ad Pertijs KASTERLEE - 'Smeets en Wuyts' is een boek over de twintig beste Ne derlandse en Belgische wielrenners van pakweg de laatste vijftig jaar. Waarom niet de beeltenis van een van die coureurs, maar de portret ten van beide televisiepersoonlijk heden de cover van het deze week in Kasterlee gepresenteerde boek sieren, wordt duidelijk als je het gaat lezen. 'Smeets en Wuyts' (In Vlaanderen: 'Wuyts en Smeets'): Boeiende verha len en scherpe opinies over 50 jaar toprenners in Nederland en België. Au teur Christophe Vandegoor. Uitgeve rij: De Kring. Davy Gunst Davy kan buigen maar niet barsten door Pim Roelofs ARNHEM - Peter Bosz heeft spits Jo nathan Reis tijdelijk uit de selectie gezet. Volgens de trainer van Vites se heeft de Braziliaan zichzelf bui ten het team geplaatst. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34