Voorbij voorbijo en voorgoed voorbij....(J.Bloem) MENINGEN 27 brieven pe Nieuwe Buv&eiAeetfeK Trekdijk Hedwigepolder Milieudelict Burgemeester Brusselmans Marjan Berk Wethouder Aalberts beweert dat Vlissingen voor de Trekdijk is maar Vlissingse ondernemers schrijven faliekant tegen de Trek dijk te zijn. Er moet nog een Wal- cherse visie bedrijventerreinen ko men die ook Vlissingen zal moe ten onderschrijven. Als Vlissin gen helemaal akkoord zou zijn, waarom dan nog onderhandelen? Nee, Vlissingen is niet zonder meer akkoord en daarmee lijkt niet de LPM maar de wethouder ongeloofwaardig, temeer daar de Trekdijk gepland staat als reserve- locatie voor na 2020. Het is 2013! Deze wethouder heeft er een handje van om burgers vroegtij dig tegen zich in het harnas te ja gen met ontwikkelingen welke al lerminst zeker zijn. Zo wist hij in 2011 de halve Magistraatwijk in op roer te krijgen met plannen voor Essenvelt, gepland voor ver na 2022. De mens lijdt dikwijls het meest door de toekomst die hij vreest maar die niet op komt dagen. Dat zou wethouder Aalberts eens in zijn oren moeten knopen voor dat hij naar anderen wijst. Op een vraag van SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf over ontpolde- ring antwoordde.mevrouw Dijks- ma recent dat de Westerschelde daardoor meer ruimte krijgt. Voor de Hedwigepolder is dat minder dan één procent. Voorts zegt zij dat er mooie natuur zal ontstaan. Helaas niet bij de Hedwigepolder. Het Scheldewater is daar ernstig vervuild, zoals aangetoond is door omvangrijk onderzoek van dr Scheele. Gehaltes van giftige koolwaterstoffen en zware meta len overschrijden wettelijke crite ria. Een technisch bureau heeft in middels aangetoond dat de vervui ling sinds 1998 gestaag is toegeno men, dus nu erger dan toen. Enige jaren geleden heeft minis ter Gerda Verburg die vervuiling wel begrepen. Maar volgens de Provinciale Staten van Zeeland was het Scheldewater 'schoon', in strijd met het onderzoek van dr. Scheele. Wij weten nu dat ontpol- deren van de Hedwigepolder on acceptabel is voor fauna en flora in die polder. Dus niet doen. Wat is het fantastisch dat de Stich ting Red Onze Polders zich zo in zet voor ons milieu! Waren het aanvankelijk wat vage figuren die 'het milieu' een warm hart toe droegen (ze stonden ook wel be kend als 'de geiten-wollen-sok- ken'), nu zijn het nuchtere Zeeuw se boeren die op de barricaden staan. Ze stellen dat het herstelplan voor de Westerschelde zal leiden tot ophoping met slib dat boven de normen vervuild is met giftige stoffen die DNA beschadigen en/of kankerverwekkend zijn. Dat is niet zo maar niks! Nog even en de horizon van de ac tievoerders verbreedt zich verder en dan kan hun tomeloze inzet en energie ingezet worden voor een werkelijk gezonde Wester schelde. Beetje jammer alleen van die laat ste actie. 7000 Pagina's met inkt bedrukt papier verbranden in de open lucht. Dat geeft toch ook een hoop vervuiling hoor. De heer Roep heeft gedwongen af scheid genomen als burgemeester van Vlissingen. Dit lijkt een inci dent, maar dat is het niet. Want in zes jaar tijd zijn er twee burge meesters en een aanzienlijk aan tal wethouders gesneuveld. Hier is dus meer aan de hand dan al leen declaratie problemen. Mensen maken fouten en dus is het simpel om een bananenschil op de weg te leggen opdat de be treffende functionaris daar op uit glijdt. Dit gebeurt altijd in organi saties met een slechte bedrijfscul tuur en kennelijk is dat in Vlissin gen het geval. De heer Roep ver wees waarschijnlijk terecht naar het ambtenarenkorps. Het is aan mevrouw Demmers de taak om de rotte appels uit de mand te verwijderen, want eerst dan kan er gewerkt worden aan een open bedrijfscultuur waar me dewerkers kunnen worden aange sproken op hun gedrag. De Vlaamse schrijver Brussel mans lanceert ongegeneerd de op merking, dat hij mannen die ko ken verwijfd vindt en een latente aanleg voor homoseksualiteit heb ben. Is dat uit kortzichtigheid of om op te vallen? Denkt hij, gezien zijn haardracht, mogelijk hetzelfde over kappers? Och, mogelijk is hij alleen maar bot. Bij volle maan slaap ik kort. Zo hoor ik op de nachtradio, dat Johannes van Dam is overle den. Hij was al geruime tijd ziek en afwe zig in de krant. Op het boekenbal sprak ik hem voor het laatst, beloofde hem snel te bellen. Weer zo'n door drukte steeds maar vooruitgescho ven niet gehouden belofte, waarvan ik nu bitter spijt heb. Met Johannes heb ik heerlijke culinaire avonturen beleefd, bovendien stond hij aan de wieg van het eerste boek dat ik samen met Jeroen Krabbé schreef: Het Bezuinigingskookboek, een boek dat wij schreven in 1980, tijdens de vorige crisis. Later presenteerde hij mijn roman over een culinair journaliste, Als de dood en dat vierden wij bij sterren restaurant Kaatje bij de Sluis in Blokzijl, in die jaren beheerd door An neke en Fons van Groeningen. Ook Thomas Lepeltak zat daar aan tafel en ik herin ner me nog de conversatie tussen beide heren over de balans tussen het vakmatig smullen en een ge zonde leefstijl... Ook mocht ik samen met Bart Chabot met Johannes mee naar Tout Court, het restaurant van de oudste loot aan de culinaire Fagel-stam, John. Daar werden Bart en ik onderwezen in het smakenpalet, waar je bij het bereiden van vis rekening moet houden. Zo als het klassieke gerecht Tong Picasso, een tongfilet opgediend met (meestal) fruit uit blik en banaan! Johannes rilde van afschuw: „Nooit vis en fruit sa men op een bord!", decreteerde hij en liet ons vervol gens proeven hoe vies dat smaakt! Ik mocht ook mee naar Parijs, samen met Conny Stuart zaliger, om in de restaurants van de gebroe ders Roux vreselijk lekker te eten, en daarna een zo- mermenu samen te stellen voor het restaurant in het voormalig Stadhuis van Amsterdam, The Grand. Conny, slank als een hertje, at al haar bordjes leeg, en kwam bij dit Rabeliaans eetgeweld geen gramme tje aan, terwijl mijn rok nog nauwelijks dicht ging. Terwijl wij kauwden gaf Johannes ons les, dat was een geweldig voorrecht, want wat wist hij veel van eten! Eenmaal reed hij met mij mee naar Bergen op Zoom, waar wij waren uitgenodigd om twee van on ze recepten te laten proeven aan een geïnteresseerd publiek. Johannes ging voor zijn favoriete gerecht- de kroket, die deze avond in de vorm van een bitter bal werd geserveerd. Ik koos voor de Banaan Marian ne, een in de schil zwart geblakerde banaan, die je flambeert met een scheut Grand Marnier en dan langzaam uitlepelt! De terugweg voltrok zich in storm en regen, mijn jongste zoon aan het stuur met Johannes op de bijrij derplaats. Mijn zoon had in Nieuw-Zeeland een voorlopig rijbewijs gehaald en terwijl wij zo door de nachtelijke helse slagregens en gierende windvla gen reden, vertelde Johannes het horrorverhaal van de rit die zijn vader het leven kostte. Ik zat achter in de auto te bibberen, hopend dat mijn zoon, gewend aan links rijden, niet van de weg zou raken... Johannes, trouwe vriend, die ik toch door eigen drukte een beetje uit het oog verloor. Gelukkig is daar zijn Dikke van Dam, het meesterlijke boek waarin hij zijn geheimen heeft prijsgegeven. Verge ten zullen wij hem nooit! ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Loes Souisa Vlasmarkt 43, Middelburg Jaap Schijve Markt 18, Retranchement P. Maas Rembrandtlaan 11,Terneuzen Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen W.J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27