OPHEFFINGSUITVERKOOP Stadsdichter van Amsterdam maakt gedicht ter ere van opening belfort i 1 I Buitenhuis Zeeuwse schoolbesturen richten samen een mobiliteitscentrum op. 18 ZEELAND I Stichting Jayden zamelt geld in met fietstochten en zwemmarathon BADKAMERS TOT 80% KORTING BASISONDERWIJS zaterdag Mijn oom en tante hebben vorig jaar hun stacaravan ia Nieuwvliet ver kocht. Ze hadden er veei ple zier aan beleefd, maar ze zagen het de laatste tijd steeds meer als een verplichting om er naar toe te gaan, want zo'n stacara van heb je niet voor niets. Je be taalt bovendien een paar dui zend euro aan stageld en dus is het zonde om niet te gaan. Maar vooral de 'reis' begon te gen te staan. Het was vanaf Axel iedere keer toch minstens drie kwartier met de auto om er te komen, zeker als het druk was. En dat ieder weekend, ze hadden het wel gehad. Ik be greep het wel, maar dan lees ik nu dat een Chinees een land goed in Burgh-Haamstede heeft gekocht om het als buiten huis te gebruiken. Als buiten huis? Hoe moet ik dat dan zien? Het is een uurtje of tien vlie gen vanaf Peking naar Amster dam, dat doe je niet even voor een weekendje. Om over het stageld nog maar te zwijgen. Ik heb begrepen dat het landgoed voor zo'n 3,6 miljoen euro is verkocht. Wat zou de WOZ-waarde en dus de onroe- rendezaaksbelasting dan zijn? Voor een woning van 250.000 euro is dat zo'n 250 euro, dat zal voor deze woning dan enkele duizenden zijn. De gemeente Schouwen-Duiveland is er goed mee. Het is krankzinnig natuurlijk, maar het geeft wel hoop voor andere eigenaren die hun land huizen en villa's in deze tijden van crisis willen verkopen. Want deze koop door een Chi nees staat blijkbaar niet eens op zichzelf, er zijn nog meer Chinezen in kapitale Zeeuwse huizen geïnteresseerd. De ma kelaars zijn er goed mee, want reken over zulke bedragen maar eens een paar procent commissie, dan hoefje de rest van het jaar niet veel meer te doen. Maar het zijn niet alleen de ge meentes, de verkopers en de makelaars die er goed mee zijn. Er is nog een groep, want als zo'n Chinees tien uur heeft ge vlogen en nog eens een paar uur in de auto heeft gezeten, dan heeft hij geen zin meer om te koken. Nee dan belt-ie- de Chinees. Met fiets- en mountainbiketoch- ten zamelt de stichting geld in voor onderzoek naar neuroblas- toomkanker. De tochten begin nen tussen 09.00 en 11.00 uur bij Sportpunt Zeeland in Goes. Er is DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Hoge kwaliteit teakhouten tuinmeubelen Ronde en rechthoekige tafels staantafels Stoelen met verstelbare en vaste rugleuning plaats voor duizend deelnemers. Mountainbiker Matthijs Eversdijk geeft om 09.00 uur een clinic voor kinderen. Daarnaast is er van 10.30 tot 12.30 uur een zwem marathon. Deelnemers kunnen gedurende een half uur één of twee uur baantjes trekken. Inschrijven kan via de websites www.stichtingjayden.nl en www.sportpuntzeeland.nl. AXEL - Het Zeeuwse basisonder wijs heeft een probleem: de ko mende paar jaar verliezen leraren hun baan vanwege bezuinigin gen, terwijl docenten over tien jaar juist weer hard nodig zijn. Om ervoor te zorgen dat er ook in de toekomst genoeg bekwame le raren voor de klas staan en vol doende goede begeleiders in de scholen rondlopen, wordt een pro vinciaal mobiliteitscentrum opge richt. Bijna alle Zeeuwse schoolbe sturen, die zich sinds kort hebben verenigd in de Coöperatie Primair Onderwijs Zeeland (CPOZ), doen eraan mee. Bevolkingskrimp en ontgroening spelen het onderwijs parten: door dalende leerlingaantallen belan den steeds meer scholen in de ro de cijfers. Ze moeten soms lera ren ontslaan en hebben al hele maal geen geld om nieuwe krach ten aan te nemen. Volgend jaar wordt bovendien het passend on derwijs ingevoerd. Steeds meer leerlingen die extra ondersteu ning nodig hebben, gaan dan naar gewone basisscholen. Maatregelen zijn noodzakelijk, zegt Gerard Langeraert, voorzitter van de CPOZ en directeur van de Zeeuws-Vlaamse onderwijskoe- pel Perspecto. „Er zijn grote ont wikkelingen gaande die veel be wegingen op personeel gebied ver oorzaken. Ambulant begeleiders moeten straks een plekje krijgen. En vanwege de krimp zullen er bij de ene scholengroep mis schien mensen ontslagen moeten worden, terwijl op een andere school juist ruimte ontstaat als er iemand met pensioen gaat. Een ar beidscentrum biedt uitkomst." Concrete plannen moeten nog ge maakt worden, maar Langeraert heeft al wel ideeën. Het centrum kan bijvoorbeeld zorgen voor één grote Zeeuws bestand van flexi bel inzetbare leerkrachten. Die gaat een stap verder dan de ver- vangingspools die al bestaan in Zeeland. „De Zeeuwse schoolbe sturen hebben gezamenlijk meer dan duizend leerkrachten in dienst. Het ziekteverzuim is zes procent, dus voor zestig leraren is dagelijks vervanging nodig. We willen in het centrum vraag en aanbod bij elkaar brengen, want nu ligt op de ene plek misschien een leraar in z'n bed, terwijl er gens anders dringend een vervan ger nodig is. Scholen kunnen jon ge leraren nu geen vast contract geven, maar die leerkrachten kun nen bijvoorbeeld wel in vaste dienst van het mobiliteitscen trum komen. Zo delen de school besturen de risico's en kunnen we de jonge generatie toch baan- zekerheid geven." En dat is nodig, want over tien jaar is er juist een tekort aan lera ren. Adviesbureau KPMG bereken de eerder dit jaar in een Zeeuws onderwijsrapport dat een kwart van de leraren in het Zeeuwse ba sisonderwijs ouder is dan 55 jaar. Zij gaan de komende tien jaar met pensioen. Gevolg: een tekort aan Zeeuwse leerkrachten in 2023. Langeraert: „Als we nu niks orga niseren, dan trekken de jonge leer krachten de regio uit. Ze blijven niet wachten op een baan, maar gaan bijvoorbeeld in de zorg wer ken. En als er straks wél mensen nodig zijn, heb je niemand." De schoolbesturen zijn ook van plan om hun personeel gezamen lijk bij te scholen. In het mobili teitscentrum kunnen mensen die hun baan kwijtraken begeleiding krijgen naar ander werk. Het mobiliteitscentrum moet in 2015 gaan draaien. BENODIGDE LERAREN IN HET ZEEUWSE BASISONDERWIJS Wigman is door de hoofdstad tien dagen 'uitgeleend' aan Sluis, zodat hij maandag 30 september een prachtig poëem kan voordra gen, een gedicht dat Sluis opstoot in de vaart der volkeren en het stadje ook literair allure verschaft. De dichter moet zelf weinig heb ben van dergelijke hoogdravende frases. Wigman aanvaardde de op dracht een gedicht te schrijven vooral omdat de Van Dale hem dierbaar is. „Het favoriete boek van de dichter Marsman was de Van Dale. Ik begrijp dat." Wigman denkt dan ook dat het woordenboek van Johan Hendrik van Dale en/of diens levensge schiedenis in zijn gedicht zullen terugkeren. De jeugd, die van het plattelandsstadje naar de grote stad trekt, zou ook een thema kunnen zijn. „De stedenband van Amsterdam en Sluis is ontstaan, omdat de hoofdstad krimpge- meenten wil helpen. Een oorzaak van die krimp is natuurlijk de aan trekkingskracht van de grote stad op plattelandsjongeren." Ook het hotel De Dikke van Dale kan een inspiratiebron voor Wig man zijn, al was het maar door de tekeningen van een Poolse stripte kenaar, die eerder dezelfde kamer bewoonde. De wordingsgeschiede nis van het gedicht én Wigmans belevenissen in Sluis en omge ving zijn volgende week zaterdag te lezen in het Dagboek van de week. Het 'Sluise gedicht' wordt 30 september officieel ten doop gehouden als Menno Wigman het declameert tijdens de herope ningsceremonie voor het belfort. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns GOES - Stichting Jayden en Sport- punt Zeeland houden morgen de tweede Grand Tour Johnny Hooger- land. 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani. Dorenbracht, Grohe en andere topmerken Douchewanden, (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040 Arbeidscentrum voor leraren door Cornelleke Blok De komende tien jaar verandert het overschot aan leraren in een tekort, omdat veel oudere leraren met pensioen gaan. De Zeeuwse schoolbesturen hebben nu meer leraren in dienst dan ze kunnen betalen. Daarom moeten de komende jaren banen geschrapt worden. In 2023 zijn er juist weer leraren nodig. 3400®? 3200 3190 Natuurlijk verloop aantal fulltime banen 2400 Benodigde fulltime banen volgens huidige situatie 220Q Benodigde fulltime banen voor een sluitende begroting 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 infographic DO bron Een nieuwe realiteit, KPMG door René Hoonhorst SLUIS - De stadsdichter van Amster dam is gisternamiddag neergestre ken in De Dikke van Dale in Sluis. Het imposante Fletcher Hotel moet Menno Wigman inspiratie geven voor een gedicht over de stad van Johan Hendrik van Dale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18