Vier vrouwen over een onmogelijke man Limonov CAKKERE Jeroen C f J Terlingen Rond klassieke compo nisten hangt het aura van keurige mannen die heel serieus hun werk doen. Dat laatste kan best kloppen, maar ze zijn niet altijd even voorkomend geweest. Zo gaf regisseur Milos Forman in 1984 een onthutsend beeld van Mo zart in zijn film 'Amadeus'. Die zorg de voor een schok bij de liefhebbers van de muziek van het Weense won derkind. Fans van Carlo Gesualdo (1566-1613) zullen best wel wat we ten van het niet al te rooskleurige le ven van deze Italiaanse componist. Maar het beeld dat Jeroen Terlingen van hem schetst in zijn roman 'Ge sualdo' is ronduit stuitend. Buiten zijn muziek valt er nauwelijks iets aardigs over deze man te melden. Een ploert, een bruut, een sadist en masochist - het portret wordt in elk hoofdstuk gruwelijker. Terlingen laat zijn verhaal vertellen door vier vrouwen die een belangrij ke rol spelen in het leven van Ge sualdo. Zijn moeder blijkt weinig met hem te hebben. Zij vestigt haar hoop op oudste zoon Luigi. Als die verongelukt, wordt Carlo erfopvol ger en moet hij voor nageslacht zor gen. Vrouwen zijn aan Carlo echter niet besteed. Toch vermoordt hij zijn eerste eega en haar minnaar uit jaloezie. Tegen anderen is hij rond uit onbeschoft. Vaak kan hij zijn handen niet thuishouden. Wat het boek van Terlingen zo intri gerend maakt, zijn de kleurrijke be schrijvingen van het milieu waarin Gesualdo leeft. Hij behoort tot de machtigste adellijke families uit de renaissance. Die trouwen niet uit liefde, maar om familiekapitalen vei lig te stellen. Dat zet de deur open voor corruptie, overspel en foute machtspelletjes tot in het Vaticaan. En dat allemaal tegen de achter grond van een turbulent cultureel leven. De vrouwen zijn stuk voor stuk sterke karakters. Een van hen, zangeres Laura Peverara, is aanvan- kelijk wel gecharmeerd van Gesual do. Maar ook zij krijgt genoeg van de wrede man. Onthutsend is het slot waarin Eleonora d'Este, de twee de vrouw van de componist, vertelt hoe Gesualdo aan zijn einde komt. Wat overblijft, is verbazing over het feit dat zo'n foute man zulke mooie muziek heeft geschreven. Dat blijft moeilijk met elkaar te rijmen. De succesvolle Franse schrijver Emmanuel Carrère kreeg in Ne derland de Europese Literatuur prijs 2013 voor 'Limonov'. Dat boek gaat over de Russi sche schrijver, avonturier en omstreden politicus Edward Li monov. „Hij is net Peter Pan", zegt de auteur. Carrère (55) is gevleid dat zijn prachtboek over een ongrijp bare schelm en charmeur zo veel aandachtlcrijgt. De Europese Literatuurprijs voor de beste in het Neder lands vertaalde roman van het afgelopen jaar ging niet alleen naar hem, maar was ook bedoeld voor zijn ver taalsters Katelijne De Vuyst en Katrien Van- denberghe. „Er zijn veel prijzen voor schrij vers, maar prijzen voor vertalers zijn er niet zoveel, voor zover ik weet. En wat is een schrijver buiten zijn eigen taalgebied zonder goede vertalers?", zegt Carrère, wiens boeken in Frankrijk herhaaldelijk in de grote prijzen vallen. Carrère schreef met Limonov een boek dat biografie noch roman mag heten. Het is het verhaal over een man die een even ro manesk als gevaarlijk leven leidt. Edward Limonov (1943) groeit op in ge welddadige jeugdbendes in Oekraïne. Hij vlucht naar New York waar hij huisknecht van een miljardair wordt. De levensgenieter en rokkenjager wordt (cult)schrijver en een gevierde ster in Pa rijs, vecht in de Balkanoorlog en richt in Rusland een politieke partij op met bolsje- wistisch-fascistische trekjes. Emmanuel Carrère leerde Limonov kennen in de Pa- rijse jetset van de jaren tachtig. „Limonov was onze barbaar, ons boefje. We droegen hem op handen", aldus Carrère. Limonov dook in de jaren negentig weer op toen hij tot ieders verbijstering aan de kant van de Serviërs vocht in de Balkanoor log. Carrère kwam hem vele jaren later te gen op een bijeenkomst over de spraakma kende politieke moord in 2006 op de Russi sche journaliste Anna Politkovskaja. Hij besloot een artikel aan Limonov te wij den dat uitdijde tot een lijvig boek. Daar toe bracht hij twee weken met Limonov door. Op zich al bijzonder, omdat de Rus buitenstaanders zelden tot zijn 'hofhou ding' toelaat. „Ik wilde schrijven over de in eenstorting van het communisme en de verwarrende jaren die daarop volgden. Aan de hand van Limonovs levensverhaal was ik in staat om de recente geschiedenis in zichtelijk te maken." Voor de nareist Limonov draait alles in zijn leven en in zijn boeken om één persoon: Li monov. „Hij is nogal onder de indruk van zichzelf. Hij is arrogant en tegelijk is er iets wat hem innemend maakt." Wat vindt de Rus zelf van Carrère's boek? „Hij doet daar geheimzinnig over. Maar ik ben ervan overtuigd dat hij dankbaar is voor de roem die het hem heeft opgele verd. Als ik nu. naar Moskou kom, bezoe ken we elkaar. We praten wat, maar we worden niet samen dronken." Limonov is momenteel de leider van de ex treme Nationaal-Bolsjewistische Partij, die Niemand in Rusland ziet graag dat Limonov de leiding krijgt, het is genoeg geweest deel uitmaakt van de oppositie die het op neemt tegen Poetin. Stel dat Limonov in Rusland grote (of te veel) politieke macht zou krijgen? „Hij zou zijn tegenstanders of wie hem ook dwarszit naar de Goelag sturen", zegt Carrère onomwonden. „Hij probeert een re volutie te ontketenen in Rusland. Hij is er van overtuigd dat het hem lukt, maar ik ben sceptisch. Ik heb wel respect voor zijn moed, maar niemand in Rusland zou graag zien dat hij de leiding krijgt. Niemand in het land wil een revolutie. Het is genoeg ge weest." Emmanuel Carrère is een begenadigde sti list en verhalenverteller. Dat bewees de (scenario)schrijver, die ook documentaires maakt, al in zijn romans De sneeuwklas (i995)» Op drift (1986) en De tegenstander (2000), over waanzin en de bedrieglijke werkelijkheid. Zo gaat zijn bestseller De te genstander over een man die achttien jaar een dubbelleven leidt. Als dit aan het licht dreigt te komen, vermoordt hij zijn gezin. Heeft hij een bijzondere fascinatie voor gekte en gevaarlijke mensen? „Niet alleen hoor. Als ik schrijf over bestaande perso nen, zijn dat individuen die heel anders zijn dan ikzelf. En met wie er toch iets ge meenschappelijks is." Een Italiaanse regisseur heeft inmiddels de filmrechten van Limonov gekocht. Voor d<^ hoofdrol wordt Johnny Depp getipt. „Hij is ervoor geknipt, met zijn babyface. En kijk naar Limonov", zegt de Fransman. „Limonov is nu 70. Hij draagt een baard, maar desondanks ziet hij er opvallend jong uit. Echt Peter Pan-kwaliteit!" 4*- Een arrogante 5 riinin*u;i't l l' door Martin Hermens Jeroen Terlingen - Gesualdo. Letterijn, 17,50 euro. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 BOEKEN 13 door Nico de Boer Emmanuel Carrère „Als ik naar Moskou kom, bezoeken we el kaar. We praten wat, maar we worden niet samen dronken." foto Richard Dumas Emmanuel Carrère - Limonov. Vertaling Kate lijne De Vuyst en Ka- trien Vandenberghe. De Bezige Bij, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13