'Scholen hebben jonge leerkrachten nodig' Rapport Hedwigepolder meegewogen Handicap Rechtbank: Gedood met opzet ¥11 commentaar ZEELAND 19 66 Hedwige wordt een triest modderlandschap met riet als enige stoffering =j1l, MIDDELBURC - Paola Pica (23) voelt zich uitverkoren dat ze een paar maanden les mag geven aan groep 7 van basisschool de Dolfij nenburch in Middelburg. Ze stu deerde in april af als leerkracht ba sisonderwijs aan de HZ in Vlissin gen. „Ik had het geluk dat ik na mijn stage voor iemand mocht in vallen. Het is heel moeilijk om een baan te vinden. Van mijn tachtig studiegenoten hebben er vijf a tien voor langere tijd werk. De rest moet het nog steeds met een studentenbaan doen. Sommi gen zijn invalkracht, maar ze wor den dan een paar keer per maand gebeld om te werken." Paola had geen zin om thuis te zit ten en besloot om naar Antwer pen te verhuizen, voor ze wist dat ze kon invallen bij de Dolfijnen burch. „Ik wist dat er in Zeeland geen baan te vinden was. En bij de HZ vertelden ze me dat de ba nen in Antwerpen voor het op rapen liggen. Toen ik tóch in Mid delburg aan de slag kon, ben ik maar gebleven. Je kunt niet kies keurig zijn. En alle werkervaring is meegenomen. Ik woon nu tijde lijk bij mijn moeder in Goes." Als Paola weg moet bij de Dolfij nenburch, dan vertrekt ze alsnog naar Antwerpen. „Afscheid ne men van de kinderen vind ik heel moeilijk. Ik ken ze al langer, ook nog vanuit een eerdere stageperio de. Ik sta met veel plezier voor de klas. Het geeft zo'n goed gevoel als kinderen naar je toe komen om te vertellen wat ze geleerd hebben. Het is zwaar werk, maar alle energie die je erin steekt, krijg je terug." Paola vindt het jammer dat juist de jonge leerkrachten de dupe zijn van de bevolkingskrimp en bezuinigingen in het basisonder wijs. „Scholen hebben jonge leer krachten nodig. Wij hebben veel energie, zin in nieuwe projecten en hebben meer digitale kennis. Die dingen zijn nodig om de nieu we generatie goed onderwijs aan te bieden. Als er straks een tekort aan leraren is, dan moeten de scholen in een vijver van goede leerkrachten kunnen vissen, maar we krijgen nu geen kans om werk ervaring op te doen. En lesgeven is net als auto rijden: je moet kilo meters maken om zelfvertrouwen op te doen." MIDDELBURC - Gedeputeerde Carla Schönknecht (WD, natuur) zal het nieuwe rapport over opslibbing van de Hedwigepolder nadat die is ontpolderd, serieus bestuderen. Die toezegging deed ze vrijdag in Provinciale Staten. Voor de Partij voor Zeeland (PvZ) en de PW was die handreiking voldoende om een motie van tafel te halen. Die motie zou overigens geen kans maken in de Staten, omdat de PvZ en PVV de regierol die de provincie speelt bij het Rijksinpas- singsplan voor de Hedwigepolder wilden opschorten. Schönknecht ontraadde dat, want daarmee zou Zeeland zich buiten spel zetten in het overleg met Dijksma hoe het natuurherstel in de Westerschelde precies moet ge beuren. De andere Statenfracties leek dat geen verstandige manoeu vre. Met de ruimhartige toezegging van Schönknecht dat het rapport en de inmiddels 1549 ingediende zienswijzen tegen het ont- werp-rijksinpassingplan voor de Hedwigepolder serieus zullen worden bestudeerd en gewogen, was de kou uit de lucht. Het net verschenen rapport van Svasek Hydraulics uit Rotterdam - consultants voor kust- en rivier problemen - is gemaakt in op dracht van Gery De Cloedt, de ei genaar van de Hedwigepolder. Uit de modelberekeningen van Sva sek blijkt dat na ontpoldering de Hedwigepolder veel sneller aan slibt dan het Rijk tot nu toe heeft aangenomen. Het milieueffectrap port bij het ontwerp-rijksinpas- singsplan gaat uit van één centi meter per jaar. Svasek komt tot een aanslibbing van wel vijftien tot twintig centimeter per jaar. PvZ-fractievoorzitter Johan Robe sin concludeerde gisteren dat als de dijken zijn doorgestoken de Hedwige in enkele decennia zal veranderen in een 'triest modder landschap met wat riet als enige stoffering'. „Het wordt één grote, vervuild slibbak." Staatssecretaris Sharon Dijksma liet deze week op vragen van SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf weten dat door de opslibbing juist de gewenste estuariene na tuur ontstaat, maar ze baseert zich daarbij op het milieueffect rapport. De vraag is welke conclu sie ze trekt als ze het rapport van Svasek leest. Over de aanslibbing krijgt de Ka mer nog een brief van Dijksma. Ontpoldering van de Hedwigepol der maakt deel uit van een pakket natuurherstelmaatregelen dat Ne derland moet treffen om aan EU-richtlijnen te voldoen. Prinsjesdag stond bol van de kritiek op het kabinet. Oppositie, bon den, werkgevers, eco nomen, zo ongeveer iedereen buiten de coalitie wil het an ders. Maar premier Mark Rutte blijft onverstoorbaar. In een in terview in deze krant veronder stelt Rutte dat de burger de ka binetsplannen toch wel logisch vindt. Daar zijn echter bijzon der weinig aanwijzingen voor. Het kabinet staat heel slecht in de peilingen. Rutte en zijn ploeg benoemen in de Miljoenennota drie hoofd zaken: duurzame economische groei zonder gevaarlijke lucht bellen, terugdringen van de staatsschuld tot een draagbaar niveau en ten slotte een even wichtige inkomensverdeling. Die keuze is nog niet zo gek. Maar geloofwaardig wordt het pas bij een kordate uitvoering. Daarvoor mist Rutte, ondanks brede akkoorden met belangen groepen, het noodzakelijke ste vige politieke fundament. Over die handicap zou hij zich zo langzamerhand zeer ernstig zorgen moeten maken. Volgens de rechters kan niet be wezen worden dat S. op 29 juni 2011 bewust een mes bij zich heeft gestoken om haar om te brengen. De rechtbank conclu deert daarom dat S. in een plotse linge opwelling van woede han delde. De twee waren uit elkaar en hadden ruzie over de omgangs regeling. Hij vertelde twee weken geleden dat hij met haar wilde praten over de kinderen en dat ze zou hebben gezegd dat 'ze ervoor zou zorgen dat hij zijn kinderen niet meer zou zien'. Daarna, aldus S. 'ging het licht uit'. Wat er daar na gebeurde, kan hij zich niet her inneren. Zijn raadsman Mark Dunsbergen stelde zelfs dat de man door de black-out niet wist wat hij deed. Een getuige-deskun- dige van de Universiteit van Maas tricht ondersteunde dat. De rechtbank stelt dat S. weigerde mee te werken aan een psycholo gisch en psychiatrisch onderzoek. „Op basis van het beperkte onder zoek waaraan S. wel meewerkte, kan de rechtbank niet vaststellen of er sprake was van een storing, of dat hij slechts deed alsof hij zich niets meer kan herinneren. De manier waarop hij haar om het leven bracht, met een groot aantal messteken, laat geen ande re conclusie toe dan dat dat hij haar met opzet heeft gedood." ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Juf Paola Pica (23), onlangs afgestudeerd als leerkracht basisonderwijs aan de HZ in Vlissingen, is blij dat ze een paar maanden les kan geven aan groep 7 van basisschool de Dolfijnenburch in Middelburg. Binnenkort vertrekt ze naar Antwerpen. „Daar liggen de banen voor het oprapen." foto Ruben Oreel door Frank Balkenende Johan Robesin middelburg - De Middelburgse rechtbank is tot de slotsom geko men dat Ronald S. (41) uit Nieuw- dorp mogelijk niet met voorbe dachten rade zijn ex Michelle van Hooff (36) om het leven bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 133