I I Fraai landschap kost heel wat hoofdbrekens Site Thools archief is weer flink uitgebreid Willemien Schaap wint ca-YacZ 22 BEVELANDEN en THOLEN Bouw van ziekenhuis in Mortiere bij Middelburg in het geding door 'dure biedingen' van Dura Vermeer en BAM. EP MIDDELBURG - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) is op zoek naar nieuwe partners voor de bouw van een ziekenhuis in de Mortiere bij Middelburg. De finan- cieringsvoorstellen voor de bouw door de consortiums Dura Ver meer en BAM zijn niet geaccep teerd door de raad van bestuur van het ADRZ. Nu er opnieuw gezocht moet wor den naar partners, staat het tijd schema - in 2016 het nieuwe zie kenhuis betrekken - ook op losse schroeven. Woordvoerder Dick Bosscher benadrukt echter dat de raad van bestuur vasthoudt aan de beide locaties: Goes en Vlissin- gen-Noord (Mortiere). De eerste voor acute zorg, de tweede voor planbare zorg. Bosscher stelt klip en klaar dat de locatie Goes 'ge woon te klein is om die beide vor men van zorg te bundelen'. De beide bouwers hadden begin juli hun biedingen over de bouw en financiering aangeboden aan het ADRZ. Na bestudering blijkt dat ze gewoon te duur zijn, aldus Bosscher. „Als we die voorstellen accepteren, gaan we failliet." Hij zegt ook dat de raad van bestuur nog steeds uitgaat van een zieken huis voor planbare zorg bij Mid delburg. Maar hij geeft ook aan dat het niet meer zeker is dat het gebouw eruit gaat zien zoals vorig jaar gepresenteerd. „Mogelijk moe ten we de plannen wat aanpas sen." Er wordt volgens hem nu ook ge keken naar samenwerking met an dere zorgaanbieders. Daarbij moet volgens hem niet gedacht worden aan Zorgsaam in Zeeuws-Vlaanderen maar aan par ticuliere aanbieders zoals Zeeland Care van ondernemer Henk van Koeveringe. Het ADRZ werkt al op een aantal terreinen samen met Zeeland Care. Opvallend ge noeg was Van Koeveringe begin vorig jaar nog in beeld als finan cier voor de nieuwbouw. Enkele maanden later liet hij echter we ten dat hij zich terugtrok omdat er op detailniveau toch proble men waren ontstaan. Bosscher kan niet aangeven hoe- veel tijd nodig is om de nieuwe fi nancieringsplannen rond te krij gen. „We hebben geen tijdsche ma." Het geeft ook nog eens aan dat blijven in het huidige gebouw in Vlissingen niet aan de orde is. „Dat pand verlaten we." Er is ech ter niemand, zo vervolgt hij, die eist dat het ADRZ voor een be paalde datum uit dat gebouw is. Wethouder Marin de Zwarte (Vlissingen) is er nog steeds van overtuigd dat het lukt het zieken huis in Vlissingen-Noord te bou wen. „Dat dat plan niet doorgaat, dat geloof ik niet. Daar heb ik geen aanwijzingen voor. Ik heb al tijd gezegd: de grootste dreiging is als er uiteindelijk helemaal geen ziekenhuis komt op Walche ren. Maar het ADRZ gelooft er nog steeds in. En ik ook, in het be lang van gezondheidszorg." Het afgelopen jaar zijn alle archief stukken van de weeskamers gedi gitaliseerd. Via de website zijn ze nu beschikbaar voor iedereen. Daarmee komt volgens de ge meente een zeer belangrijke bron beschikbaar voor het traceren van de familiegeschiedenis. De stuk ken komen uit de periode tussen 1550 en 1811. De weeskamer hield toezicht op het beheer van de bezittingen van minderjarige wezen en hun op voeding tot ze meerderjarig of ge trouwd waren. De voogden van deze kinderen moesten periodiek rekening en verantwoording afleg gen met onder meer een inventa ris van de boedel. Deze inventaris sen en de boedelrekeningen zijn nu beschikbaar op de site. De weeskamer moet niet worden verward met het weeshuis. Dat was een instelling die daadwerke lijk de dagelijkse zorg van de we zen op zich nam. Dat gebeurde doorgaans als de familie daarvoor geen mogelijkheden had of als er simpelweg geen familie was. Het klinkt zo mooi: als iemand een vervallen agrarisch pand in het buitengebied sloopt, mag hij daar, afhankelijk van de grootte van het pand, één of meerdere wo ningen voor terugbouwen. Het landschap zou op die manier een mooie impuls krijgen. Daar den ken sommige boeren echter heel anders over. Zij moeten niets heb ben van nieuwe burgerwoningen in het buitengebied. Dat kwam voor het eerst duide lijk aan het licht toen de gemeen te een paar jaar geleden akkoord ging met de komst van vier land huizen aan de Mosselhoekseweg, ten zuiden van Tholen-stad. Ont wikkelaar Florestede mag deze woningen bouwen in ruil voor de sloop van een vervallen kassen complex op die locatie. Vier agrariërs uit de omgeving vrezen dat ze zullen worden be perkt in hun bedrijfsvoering als de toekomstige bewoners van de landhuizen gaan klagen over stank- en/of geluidsoverlast. Met behulp van de ZLTO vochten ze de komst van de landhuizen met succes aan. De Raad van State zet te een streep door het bestem mingsplan. De gemeenteraad heeft inmiddels besloten een nieuw en beter be stemmingsplan op te stellen dat de toets der kritiek van het hoog ste rechtsorgaan wel kan door staan. De gemeente zegt zijn best te doen om in dit plan betere waarborgen op te nemen voor een ongehinderde bedrijfsvoering van de boeren. De agrariërs heb ben desondanks al aangekondigd ook deze keer weer naar de rech ter te stappen om het plan aan te vechten. De gemeenteraad zat overigens behoorlijk in de mangel, want welke keuze ze ook had gemaakt, het zou altijd op een rechtszaak zijn uitgelopen. De ontwikkelaar gaf namelijk ook aan naar de rech ter te stappen als geen nieuw be stemmingsplan zou worden opge steld. Hij stelt de gemeente sowie- so aansprakelijk voor alle schade die hij heeft geleden door de ver traging. Even was er nog hoop dat een alternatieve locatie kon wor den gevonden voor de woningen, maar deze werden door de ont wikkelaar stuk voor stuk als on haalbaar bestempeld. Hij wil de landhuizen per se bouwen aan de Mosselhoekseweg, op de plek waar de kassen staan die hij gaat slopen. In Sint-Maartensdijk is zich een soortgelijk scenario aan het ont wikkelen. Daar wil iemand de ver vallen bebouwing van een voor malige intensieve veehouderij aan de Provincialeweg slopen om ver volgens twee woningen terug te bouwen. Ook hier heeft de buur man - een agrariër - problemen met het plan. Dit kost de gemeenteraad heel wat hoofdbrekens. Ze wil niet nog zo'n soap als in Tholen. Op aandringen van diverse fracties heeft wethouder Peter Hoek een alternatief voorgelegd aan de ini tiatiefnemer. Deze zou de twee woningen op een andere locatie aan de Provincialeweg mogen bouwen. Hij houdt echter vast aan het oorspronkelijke plan en wilde daar een uitspraak van de raad over. Die heeft een besluit voor zich uit geschoven. Diezelfde raad heeft onlangs overi gens wel een pas op de plaats ge maakt door de ruimte voor ruim te-regeling voor drie jaar in de ijs kast te zetten. Lopende aanvragen moeten nog wel worden behan deld. Over drie jaar zal worden be keken of de regeling weer wordt ontdooid. Die kans lijkt klein, ge zien alle ellende die de regeling tot nu toe heeft opgeleverd. KATS - Willemien Schaap (56) uit Zuidwolde heeft de juryprijs van kunstwedstrijd ca-YacZ (contem porary art Young artists contest Zeeland) gewonnen. Dat is gistera vond bekend gemaakt. Haar creatie (foto) was één van de vijftien kunstwerken die de afge lopen maanden waren te zien in de Zeeuwse Rozentuin in Kats. Al le kunstenaars zijn hooguit drie jaar geleden afgestudeerd. Bezoekers konden hun stem uit brengen voor de publieksprijs. Die is met 27 procent van de stem men gewonnen door Marijke van Zuilen. Aan beide prijzen is een geldbedrag van 2000 euro verbon den. Ingmar König won de aan moedigingsprijs. Meer informatie en foto's op www.cayacz.nl. L ADRZ zoekt nieuwe financiers door Emile Calon 2016 wordt zo goed als zeker niet gehaald als het jaar waarin de patiënten behan deld kunnen worden in het nieuwe zie kenhuis in de Mortiere bij Middel burg. THOLEN - De eind vorig jaar gelan ceerde website van het oud archief van de gemeente Tholen is weer flink uitgebreid. www.archieftholen.nl door Rob Paardekam THOLEN - De Thoolse ruimte voor ruimte-regeling moest zorgen voor een fraaier landschap, maar tot nu toe zorgt hij vooral voor kopzor gen. Na de kwestie 'Mosselhoekse- weg Tholen' dient zich een nieuw hoofdpijndossier aan. Het vervallen kassencomplex aan de Mosselhoekseweg heeft nog altijd geen plaats gemaakt voor landhuizen, archieffoto Ronald den Dekker Winnende creatie van Willemien Schaap uit Zuidwolde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 122