Koninklijke onderscheiding voor zeehondenredder Van der Hiele Het NIOZ in Yerseke houdt open huis I Stagiaires werken met dieren aan zichzelf I 22 SCHOUWEN-DUIVELAND College wil Van Veenlaan Zierikzee door trekken en opwaarderen tot parallelweg voor landbouwverkeer. Kosten: 1 miljoen. Site Thools archief flink uitgebreid EF 4 ZIERIKZEE - Nog een paar jaar en dan is de Zierikzeese wijk Malta verlost van landbouwverkeer en bussen. Als het aan het college van B en W ligt, worden de Grachtweg, Schuurbeque Boeijes- traat en Calandweg verboden ter rein voor trekkers en rijden de bussen vanaf 2015 over de N59. Voor het landbouwverkeer is de N59 geen optie. Daarom heeft het college besloten dat de Van Veen- laan, de weg die parallel loopt aan de N59, geschikt moet worden voor doorgaand landbouwver keer. Daarvoor moet de weg worden verbreed aan twee kanten worden doorgetrokken zodat deze aan sluit op de Lange Blokweg en op de Bettewaardsedijk. Wethouder Wim Stouten: „Van alle onderzochte varianten is dit de beste oplossing. Ongetwijfeld zullen er voor sommige mensen nadelen aan zitten. Zo staan de be woners van de Banninklaan niet te springen om deze nieuwe weg, daar kunnen we eerlijk in zijn." De Banninklaan is nu nog een doodlopend straatje. Als het plan van het college eind oktober wordt overgenomen door de ge meenteraad, wonen ze in 2015 langs een doorgaande weg. „Er komt een nieuwe weg voor land bouwverkeer langs de atletiek baan, zover mogelijk van de hui zen af', zegt Stouten. De huidige Banninklaan blijft be stemd voor fietsers. Doordat er ook een doorsteekje wordt ge maakt naar het bestaande fiets pad langs de N59, is er voor fiets- verkeer dat nu nog de Van Veen- laan.gebruikt ook een veilig alter natief voor handen. Stouten erkent dat de Van Veen- laan een weg is waar ook na ver breding fietsend bestemmingsver keer blijft rijden, bijvoorbeeld mensen die bij de scouting, het volkstuinencomplex of de kynolo- genclub moeten zijn. „Als dit pro blemen oplevert, gaan we dat tackelen", aldus Stouten. Met de verbreding van de Van Veenlaan en de aanleg van nieu we stukken weg en fietspad is een bedrag van 950.000 euro ge moeid. Stouten heeft de toezeg gingen dat de provincie en de Rijkswaterstaat ieder 100.000 eu ro bijdragen. Ook verwacht de gemeente dat een deel terugkomt via subsidies. „Dat is natuurlijk altijd afwach ten, maar we denken dat we uit eindelijk 275.000 euro als gemeen te zelf moeten investeren. Gezien het grote probleem wat we hier mee oplossen valt dat bedrag erg mee", stelt hij. Het college heeft dinsdag de va riant gekozen. „Daarbij hebben we niet zozeer naar de kosten ge keken, maar gelet op wat de meest praktische en beste variant was." Ook provincie en Rijkswaterstaat stonden achter deze keuze, even als de boerenorganisaties. Alle benodigde grond is in eigen dom van overheden. Na bestem mingsplanwijzingen en andere procedures verwacht Stouten dat de aanleg in 2015 kan beginnen. NIEUWE ROUTE LANDBOUWVERKEER VLISSINGEN - Jaap van der Hiele uit Middelburg heeft gisteren een koninklijke onderscheiding gekre gen voor zijn werk voor de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren. In Boka Bizzaro Beach op het Nollestrand in Vlissingen kreeg Van der Hiele door burgemeester Harald Berg- mann een lintje opgespeld. Hij is daarmee nu Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jaap van der Hiele redde twintig jaar gele den zijn eerste zieke zeehond, op het strand van Vrouwenpolder. Hij was toen nog in dienst van de Rijkspolitie. Sinds die dag is hij verknocht aan zeehonden en hielp hij vele hon derden dieren bij strandingen op met name de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust. Bezoekers kunnen zelf proefjes doen, een praatje maken met de onderzoekers over hun werk, deel nemen aan discussies en vooral veel ontdekken. Het thema is 'Schatkamers van de zee'. Mensen kunnen (virtueel) een dorp redden door mangroven of schorren aan te planten. Zij kun nen ook ontdekken hoe goed geor ganiseerd mossels leven, puzze len met dna of meedoen aan een www.nioz.nl kokkelrace. Er is informatie over de zeebodem als bron van elektri citeit, over de verzuring van de zee en de gevolgen van die verzu ring, over zeealgen die biodiesel kunnen helpen produceren, over fluoriserende bacteriën (die be zoekers op hun gezicht kunnen la ten smeren), over de rol van algen in de voedselketen en nog veel meer. De open dagen van het weten schappelijk instituut NIOZ zijn op vrijdag vier oktober van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag vijf oktober van 10.30 tot 17.00 uur. Het instituut voor zeeonderzoek is te vinden aan de Korringaweg 7 in Yerseke. THOLEN - De eind vorig jaar gelan ceerde website van het oud ar chief van de gemeente Tholen is weer flink uitgebreid. Het afgelopen jaar zijn alle archief stukken van de weeskamers gedi gitaliseerd. Via de website zijn ze nu beschikbaar voor iedereen. Daarmee komt volgens de ge meente een zeer belangrijke bron beschikbaar voor het traceren van de familiegeschiedenis. De stuk ken komen uit de periode tussen 1550 en 1811. De weeskamer hield toezicht op het beheer van de be zittingen van minderjarige wezen en hun opvoeding tot ze meerder jarig of getrouwd waren. In operatiekamer één ligt een kat op apengapen, met een geschoren poot in de lucht. En in operatiekamer twee wordt een hond van rotte tanden verlost. Voor de art sen en assistentes is het dagelijk se kost, maar als stagiaire kijk je vooral de eerste tijd je ogen uit. Milena Lauwers (16) uit Hulst en Jamie Brandenburg (17) uit Sluis willen graag dierenartsassistente worden. Daarom volgen ze aan het Edudelta College in Goes de opleiding dierverzorging. Milena op niveau 4, Jamie op niveau 3. El ke week lopen ze twee dagen sta ge in Terneuzen. Daar worden ze begeleid door assistente Hanneke, maar eigenlijk ontfermen alle me dewerkers van het dierenzieken- huis zich wel over de jongste tel gen in het pand. „We mogen echt overal meekijken. En dat niet al leen, we mogen ook echt heel veel dingen zelf doen", vertelt Mi lena. Zij loopt sinds het begin van dit jaar stage. „Vroeger was ik bang voor grote honden, omdat ik een keer ben gebeten. Dat gevoel sleet heel langzaam. In de brugklas keerde het om, ik hield mij steeds meer met dieren bezig. Inmiddels ben ik er wel al uit dat ik in dit vak verder wil. En dan het liefst in Zeeuws-Vlaanderen." Ook Jamie wil sowieso iets met dieren gaan doen. „Eigenlijk was werken in een dierentuin mijn grote droom, maar in die sector is maar weinig werk. Ik draai nu een maandje mee in het dierenzieken- huis en kan nu al zeggen dat dit echt iets voor mij is. Niet alleen vanwege de dieren, maar ook de omgang met mensen is erg leuk. Hoewel ik het soms weieens las tig heb met de keuzes die baasjes 0 jnJSï; 9-in maken voor hun dier. Dat kan mij emotioneel echt raken, veel meer dan het zien van een operatie." Milena heeft zich ook ten doel ge steld om tijdens haar stage aan zichzelf te werken. „Ik ben van na ture nogal verlegen. Hier word ik gedwongen om met vreemde mensen te praten. Dat werkt echt heel goed. Begin dit jaar zou ik echt niet zomaar de telefoon heb ben opgenomen, maar daar heb ik nu echt helemaal geen problemen meer mee. Ik leer hier op een pret tige manier hoe ik moet doorpak ken." Milena wil na het Edudelta College naar Barneveld voor een tweejarige opleiding tot dieren artsassistente. Jamie moet voor diezelfde route na niveau 3 ook nog niveau 4 halen in Goes. EF nieuw tracé land- bouwverkeer achter Banninklaan langs nieuw fietspad aansluiting fietspad op Banninklaan Malta verlost van zwaar verkeer door Joeri Wisse Nieuwe route landbouwverkeer Landbouwverkeer over bestaande weg Fietspad ir- infographic Donja Odijk De Van Veenlaan in Zierikzee wordt geschikt gemaakt voor doorgaand land bouwverkeer. door Nadia Berkelder I Jaap van der Hiele heeft een koninklijke onderscheiding gekregen voor zijn werk voor de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren, foto Ruben Oreel YERSEKE - Wetenschappers van het NIOZ, het instituut voor zeeonder- zoek in Yerseke, laten op vier en vijf oktober zien wat ze allemaal doen. Ze hoeden dan open huis. 2 door Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112